MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 İZMİR ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

YENİ ÜYELİK

   · 

YAYIN SATIŞ LİSTESİ

   · 

HUKUKSAL ÇALIŞMALAR

   · 

İNDİRİM YAPAN KURULUŞLAR

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AYDIN   İZMİR   MANİSA 
 

 

EMO İzmir Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 387

Tüm Sayılar

 
ŞUBE ETKİNLİK GÖRSELLERİ
 
HALDUN BÜYÜKDORA ANMA
 
EYÜP SABRİ AKSÜT ANISINA ÖZEL EK
 
ÇALIŞANLARIN HAKLARI

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

KARŞIYAKA BELEDİYESİ`NDE `BİNALARDA ENERJİ VERİMLİLİĞİ` PANELİ 
Karşıyaka Belediyesi tarafından düzenlenen Binalarda Enerji Verimliliği konulu panel 17 Mayıs 2022 tarihinde Zübeyde Hanım Nikah Sarayı`nda gerçekleşti. Açılış konuşmalarını EMO İzmir Şube Başkanı Özgür Tamer, MMO İzmir Şube Başkanı İlkin Boz, Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Şükran Nurlu’nun yaptığı panelde teknik ve uygulama başlığıyla iki oturum düzenlendi.
 

 

 

Açılış konuşmasında ‘enerji yoksulluğu`nu tanımlayan Şube Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Tamer, "Enerji fiyatlarının hepimize yansıdığı, hepimizin karşılamakta zorlandığı bugünlerde çok önemli bir buluşma gerçekleştiriyoruz. Enerji, artık elimizdeki imkanların kullanılamaz bir hale geldiği seviyeye bağlanmaya başladı. Odamızın bu konudaki tanımı da ‘enerji yoksulluğu.` Örneğin ısınmayı elektrik ile yapan bir aile kış aylarında montla oturmak zorunda kalıyorsa ya da serinleme amacıyla kullanamıyorsa bu enerji yoksulluğudur. Ülkemizin bugün içinde bulunduğu durum da tam olarak bu, halk olarak artık bunu karşılayamayacak seviyeye gelmiş durumdayız. Çare akılcı politikalarla, doğru kamulaştırmaya enerjinin devlet tarafından üretilmesi, dağıtılması ve halka ulaştırılmasıdır" dedi.

TMMOB Makine Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı İlkin Boz ise enerjiyi verimli kullanmanın ülke ekonomisine katkı sunacağını vurgulayarak şunları kaydetti: "Günümüzde ülkemizde yaşanan olumsuzlukların en büyük etkisi enerji maliyetleri ve maliyetlerin yaşamlarımız üzerinde yaptığı etkilerdir. Ülkemiz tüketmekte olduğu enerjinin ortalama yüzde 75`ini yurtdışından satın almaktadır. Evlerimiz hepimizin yaşam alanıdır, bu alanda enerji kaynaklarının tüketimi ve bu tüketimin disiplini bizlerin kontrolündedir. Unutmayalım ki enerjiyi verimli kullanmak, enerjiyi kullanmamak değildir. Harcadığımız enerjiden en yüksek faydayı sağlayabilmek enerji verimliliği demektir. İşte bu noktada bireysel olarak yapacağımız çalışmalarla enerji bedelini düşürebileceğimiz gibi ülke ekonomisine de katkı sağlamış oluruz."

Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay ise enerji tasarrufunun önemine vurgu yaptığı konuşmasında şunları kaydetti: "Hem kurumsal olarak üzerimize düşeni yapmak hem de Karşıyaka halkını iklim krizi konusunda bilinçlendirmek için çalışıyoruz. Bizim odağımızda gerçekten bir enerji ihtiyacı var ve bu ihtiyacın doğayı kirletmeden, doğaya karbon bırakmadan sağlanması gerekiyor. Bunu hallettiğimiz zaman aslında iklim krizi ile ilgili sorunu da çözmüş olacağız. Bizim de bu konuda devam eden ve gerçekleştirmeyi planladığımız çalışmalarımız var."

Kamu binalarında enerji tüketiminin özenli olması gerektiğine değinen Başkan Tugay konuşmasına şöyle devam etti: "İlk önce kamu binalarında enerji verimliliği konusunu masaya yatırmak gerekir düşüncesiyle bir süredir verileri takip ediyoruz. Bu çabaların daha da geliştirilmesi, mevcut durumun daha iyi anlaşılması için bu paneli düzenledik. Belki bu toplantıdan sonra alacağımız pratik önlemlerle 3 megavatlık bir güneş santralinden elde edeceğimiz enerjiye tasarruf ederek ulaşmış olacağız. Enerjiyi elde etmenin en güzel yolu tasarruflu kullanmaktır. O kadar basit şeylerden çok büyük enerji kayıplarımız var, kamu binalarında bu durum daha da vahim. Çoğu eski, yapılırken enerji verimliliği gözetilmemiş. Ayıca kamu yöneticileri ve kamu çalışanları kamu binalarındaki enerji harcamalarında aynı kendi evlerinde olduğu gibi özenli davranmak zorundadır."

İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Şükran Nurlu ise konuşmasında İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak iklim değişikliği konusunda çeşitli çalışmalar yürüttüklerini ifade ederek; "kamu binalarındaki enerji ile ilgili düşünceyi bir nebze değiştirebilecek uygulamaları sağlamaya çalışıyoruz. En önemli şeyin duyarlılığın artırılması ve yaşam alışkanlıklarımızı değiştirilmesi olduğunun altını çizmek istiyorum. Sadece enerji yönetiminde değil, bütün çevresel sorunları bilinçli adım atmamız lazım" dedi.

Konuşmaların ardından, İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Eylem Ulutaş Ayatar‘ın moderatörlüğünde teknik oturum gerçekleştirildi. Oturuma Şubemiz adına H. Avni Gündüz, MMO İzmir Şubesi adına Hakan Kocaova ve Mimarlar Odası İzmir Şubesi Başkanı Dr. İlker Kahraman katılarak ısı yalıtımı, enerji etkin binalar, ev içi elektrikli cihazlar, akıllı evler ve sürdürülebilir yapılı çevre yaklaşımlarını değerlendirdiler.

Teknik bilgilerin konuşulduğu oturum sonrası uygulama oturumu gerçekleştirildi. Dr. İlker Kahraman moderatörlüğünde yapılan uygulama oturumunda; Bursa Valiliği –İl Enerji Yönetimi Birimi‘nden Levent Yazıcı, Narterlaw A.Ş. temsilcisi Av. Cenk Narter ve SETAŞ Enerji LTD. Şti. temsilcisi Gülsüm Nilay Teker konuşmacı olarak yer aldı. Bu oturumda ise kamu binalarında enerji verimliliği, yeşil finansmana ulaşım ve binalarda enerji verimliliği etütleri konularında bilgilendirme ve sunumlar yapıdı.

 Programın ardından ‘Geleceğe dair yol haritası: sorunlar ve çözüm önerileri` başlığında serbest kürsü gerçekleştirildi. Serbest kürsüde programı takip eden vatandaşlar düşüncelerini aktarırken, iletilen sorular da uzmanlarca yanıtlandı. Etkinlik sonrasında Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay panel katılımcılarına günün anısına zeytin fidesi takdim etti. PATLAYICI ORTAMLARDA ELEKTRİK TESİSATLARI VE PERİYODİK KONTROLÜ SEMİNERİ VİDEO HABER

10.08.2022
 


Çok Okunanlar


ALPASLAN GÜZELİŞ’İ ANIYORUZ...

ÇEVRİMİÇİ SEMİNER: PATLAYICI ORTAMLARDA ELEKTRİK TESİSATLARI VE PERİYODİK KONTROLÜ

ADALET NÖBETİNDE 100. GÜN: #GEZİYEÖZGÜRLÜK

TURNUSOL TV`DE ENERJİ KRİZİ TARTIŞILIYOR

Okunma Sayısı: 24


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2022 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ :

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.