MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 İZMİR ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

YENİ ÜYELİK

   · 

YAYIN SATIŞ LİSTESİ

   · 

İNDİRİM YAPAN KURULUŞLAR

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AYDIN   İZMİR   MANİSA 
 

 

EMO İzmir Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 402

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

MESUT ULUTAŞ`I ANIYORUZ 
27 Aralık 1988 tarihinde yitirdiğimiz Şube Yönetim Kurulu Başkanımız Elektrik Mühendisi MESUT ULUTAŞ’ı aramızdan ayrılışının 34. yılında saygıyla anıyoruz.
 

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) İzmir Şubesi`nin Yönetim Kurullarında üç dönem, EMO Yönetim Kurulu`nda ise bir dönem görev üstlenen Mesut Ulutaş, aramızdan ayrılışının 34. yıl dönümünde anılıyor. Mücadeleci kimliğiyle tanınan Ulutaş, 12 Eylül sonrası Şube çalışmalarına katılarak, dağınık durumda olan mühendislik camiasının toparlanmasına ve dönemin ağır sosyo-ekonomik koşullarına rağmen Oda çalışmalarının geliştirilmesine önemli katkılar sağladı.  

Mesut Ulutaş, 18 Mart 1948 tarihinde Elazığ`da doğdu. Elazığ Merkez Holyek Köyü`nde ilkokulu bitirdi. Elazığ Atatürk Ortaokulu sonrası Sanat Enstitüsü Elektrik Bölümü`nde eğitim gördü. Daha sonra 6 ay kadar Keban Barajı inşaatı şantiyesinde çalıştı. Yüksek öğrenimini İstanbul Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi (İDMMA) Işık Mühendislik Yüksek Okulu`nda 1974 yılında tamamladı. Mezuniyetinin hemen ardından 5753 sicil numarasıyla Elektrik Mühendisleri Odası`na (EMO) kaydoldu.

Meslek yaşamına İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel İşletmeleri`nde (İETT) son sınıf öğrencisiyken başlayan Ulutaş, mezuniyetinin ardından aynı kurumda mühendis unvanıyla görevini sürdürdü. Ulutaş, meslek yaşamını askerlik hizmetine kadar geçiş yaptığı TEKEL İdaresi`nde görev alarak sürdürdü. Askerlik hizmetini tamamlamasının ardından 1978 yılında İzmir Belediyesi ESHOT Genel Müdürlüğü Elektrik Şebeke Müdürlüğü`nde göreve başladı. Türkiye Elektrik Kurumu`nun (TEK) kurulması ve elektrik hizmetlerinin 1982 yılında TEK`e devriyle birlikte Ulutaş, Ege Elektrik Dağıtım Müessese Müdürlüğü`nde baş mühendis olarak görevine devam etti. 

1975 yılından hayatını kaybettiği güne kadar meslek yaşamıyla birlikte Oda çalışmalarında da görev aldı. 12 Eylül askeri darbesinin ardından 9 Ocak 1982 tarihinde düzenlenen ilk genel kurulda; ülkenin içinden geçtiği en zor dönemlerden birinde Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev üstlendi. EMO İzmir Şubesi`nin 14. Çalışma Dönemi`nin tamamlandığı 24 Aralık 1983 tarihine kadar bu görevi sürdüren Ulutaş, 15. Çalışma Dönemi`nde ise Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini üstlendi. 16`ıncı dönemde ise Sayman olarak EMO İzmir Şubesi çalışmalarına katkılarını sürdüren Ulutaş, 1987 yılında gerçekleştirilen EMO İzmir Şubesi 17. Olağan Genel Kurul sonrasında ise Yönetim Kurulu Başkanlığını üstlendi. 1986 yılında gerçekleştirilen Elektrik Mühendisleri Odası 30. Olağan Genel Kurulu`nda Yönetim Kurulu`na seçilen Ulutaş, İzmir Şubesi Yönetiminin yanında Oda merkezi çalışmalarına da Yönetim Kurulu Üyesi olarak da görev aldı. Mücadeleci kimliğiyle Ulutaş, geçirdiği kalp krizi sonrası tedavi gördüğü Ankara Yüksek İhtisas Hastanesi`nde 27 Aralık 1988 tarihinde aramızdan ayrıldı.

Bugün her ay düzenli olarak üyelerimize ulaşan Şube Haber Bülteni`nin ilk sayısı Mesut Ulutaş`ın başkanlığı döneminde yayımlandı. Ulutaş`ın ilk başyazısındaki "Mühendislik hizmetlerine verilen önemin giderek küçüldüğü, yatırımların azaldığı, çalışanların ücretlerinin hızla eridiği, kemer sıkma politikalarının egemen olduğu bir ortama karşın, siz üyelerimize bültenimizde ülkemize ve meslektaşlarımızla ilgili olumlu haberler vermeyi umarak merhaba diyoruz" ifadelerini bugün de paylaşıyor, bu umudun hayata geçmesi için Mesut Ulutaş`ın mücadelesini sürdürdüğümüzü vurguluyoruz. 

 

 

Dosyalar

(962 KB)ALPASLAN GÜZELİŞ’İ ANIYORUZ...

14.07.2023
 


Çok Okunanlar


İZMİR KÜLTÜR TURU-5 DUYURUSU

ONLINE SEMINAR: NEW REQUIREMENTS FOR HOUSEHOLD REFRIGERATION APPLİANCES

SAYI 402: VII. ELEKTRİK TESİSLERİ ULUSAL KONGRE VE SERGİSİ

EMO-GENÇ ÜYE TOPLANTISI

2024 YILI ÜCRET TANIMLARI BELİRLENDİ

MÜHENDİSLİK VE BİLİM DÜNYASI İZMİR’DE BULUŞTU

YENİ TEKNOLOJİLER ETUK 2023’DE SERGİLENDİ

GENÇ MÜHENDİSLER BULUŞTU

MODÜLER KESİNTİSİZ GÜÇ KAYNAKLARI SEMİNERİ

EMO GENÇ ÜYE TOPLANTISI YAPILDI

Okunma Sayısı: 211


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2023 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.