MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 İZMİR ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

YENİ ÜYELİK

   · 

YAYIN SATIŞ LİSTESİ

   · 

HUKUKSAL ÇALIŞMALAR

   · 

İNDİRİM YAPAN KURULUŞLAR

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AYDIN   İZMİR   MANİSA 
 

 

EMO İzmir Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 392

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

FEN ADAMLARI İÇİN BELİRLENEN SINIRLARA UYULACAK


GÜNDEM

 
Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) İzmir Şubesi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na başvurarak, fen adamların yetkilerine ilişkin elektrik dağıtım şirketlerinin uygulamalarındaki sorunların giderilmesini istedi. Başvuru üzerine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, dağıtım şirketlerinin üye olduğu Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği’ne (ELDER) Elektrik ile İlgili Fen Adamlarının Yetki, Görev ve Sorumlulukları Hakkında Yönetmeliğe uyulmasına yönelik yazı gönderdi.
 

EMO İzmir Şubesi`nin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı`na gönderdiği yazıda, fen adamlarının yetki ve sorumluluklarının 11 Kasım 1989 tarihinde Resmi Gazete`de yayımlanan Elektrik ile İlgili Fen Adamlarının Yetki, Görev ve Sorumlulukları Hakkında Yönetmelik ile belirlenmesine rağmen elektrik dağıtım şirketleri tarafından yönetmeliğe aykırı işlemler yapıldığı belirtildi. Mevzuat gereği elektrikle ilgili fen adamları için yetki sınırlarının Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı`nın birlikte çıkarılacak yönetmelikle belirlenebileceğinin vurgulandığı yazıda, bu sınırların Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı veya Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından genişletilemeyeceği ifade edildi. 

"Yetki Aşımına İzin Verilemez"

Elektrik ile İlgili Fen Adamlarının Yetki, Görev ve Sorumlulukları Hakkında Yönetmelikte, sınırların belirlenmesinde esas alınan kavramların net bir şekilde tarif edildiğine dikkat çekilerek, uygulamada fen adamlarının yetkilerinde yönetmeliğe aykırı bir biçimde artış sağlandığı kaydedildi.  Dağıtım şirketlerinin; yönetmelikte belirtilen bağlantı güç sınırının Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliği başta olmak üzere diğer yönetmeliklerde farklılık arz ettiği gerekçe gösterilerek, EMO üyelerinin yetkisindeki bağlantı güçlerinde fen adamlarının hizmet üretmelerine olanak verdiği ifade edildi. Dağıtım şirketlerinin söz konusu bağlantı güç sınırı için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı`ndan görüş alarak Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliği`nin 57. maddesinin a.2 fıkrasında yer alan tanımın kullandığı ve yetkisiz kişilerin EMO üyelerinin yetki alanındaki hizmetleri yürütmesine olanak sağladığı ifade edilerek, bağlantı gücü sınırlarının hatalı yorumlanmasıyla fen adamlarının yetkilerinde artış sağlanmasının mevzuata ve kamu düzenine aykırı olduğu vurgulandı. Bağlantı güçlerine ilişkin sınırın yeniden değerlendirilerek ve hatalı uygulamaların engellenmesi istendi. 

"Dağıtım Şirketlerine Uyarı"

Bakanlık tarafından cevap olarak gönderilen yazıda ise elektrikle ilgili fen adamlarının görev ve yetkilerinin, Elektrik ile İlgili Fen Adamlarının Görev, Yetki ve Sorumlulukları Hakkında Yönetmelik kapsamında yer alan bağlantı gücü tanımı ve hesaplama yöntemi üzerinden belirlenmiş olduğu, elektrik iç tesislerinin projelendirme ve yapım aşamalarında yetki yönünden anılan yönetmelik hükümleri çerçevesinde iş ve işlemlerin yürütülmesi gerektiği belirtilmiştir. EMO Genel Merkezi ve Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği`ne (ELDER) de gönderilen yazıda, Elektrik ile İlgili Fen Adamlarının Yetki, Görev ve Sorumlulukları Hakkında Yönetmelik hükümlerine uyulması gerektiği ifade edildi. 


 

 


Konuya ilişkin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Enerji İşleri Genel Müdürlüğü`nün yazısına aşağıdaki dosyalar bölümünde ulaşabilirsiniz.  

 

Dosyalar

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Enerji İşleri Genel Müdürlüğü Yazısı (1403 KB)ÇEVRİMİÇİ SEMİNER: ELEKTRİK TESİSLERİNDE TOPRAKLAMA VE ELEKTROMANYETİK UYGUNLUK - VİDEO HABER

21.10.2022
 


Çok Okunanlar


VI. ENERJİ VERİMLİLİĞİ GÜNLERİ - PROGRAM / ONLİNE KAYIT

ENDÜSTRİYEL TESİSLERDE GÜÇ KALİTESİ HARMONİKLER VE KOMPANZASYON SİSTEMLERİ SEMİNERİ YAPILDI

SEMİNER: JEOTERMAL ENERJİ SANTRALLERİ

SEMİNER: ENDÜSTRİYEL TESİSLERDE GÜÇ KALİTESİ HARMONİKLER VE KOMPANZASYON SİSTEMLERİ

YOGA TANITIM VE UYGULAMA EĞİTİMİ

YOGA TANITIM VE UYGULAMA EĞİTİMİ

EMO-GENÇ : ELEKTRONİK LABORATUVAR CİHAZLARI EĞİTİMİ YAPILDI

CV HAZIRLAMA VE MÜLAKAT TEKNİKLERİ SEMİNERİ YAPILDI

ŞUBE KOORDİNASYON KURULU TOPLANTISI YAPILDI

ADALET NÖBETİNE ÇAĞRI: #GEZİYEOZGURLUK

Okunma Sayısı: 280


Tüm Gündem

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2023 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ :

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.