MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 İZMİR ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

YENİ ÜYELİK

   · 

YAYIN SATIŞ LİSTESİ

   · 

İNDİRİM YAPAN KURULUŞLAR

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AYDIN   İZMİR   MANİSA 
 

 

EMO İzmir Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 408

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

1 MAYIS`TA GÜNDOĞDU MEYDANI: “BU DÜZENİ DEĞİŞTİRECEĞİZ!” 
İzmir`de DİSK Ege Bölge Temsilciliği, Türk-İş, KESK İzmir Şubeler Platformu, İzmir Tabip Odası, İzmir Barosu ve TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu`nun oluşturduğu Tertip Komitesi`nin çağrısıyla Gündoğdu Meydanı`nda 1 Mayıs Mitingi düzenlendi. Cumhuriyet Meydanı‘nda TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu pankartı altında toplanan mühendis, mimar ve şehir plancıları Gündoğdu Meydanı`na yürüdü. Binlerce yurttaş, `AKP`den hesabı emekçiler soracak` sloganları attı.
 

Tertip komitesinin kararı doğrultusunda Cumhuriyet Meydanı, Alsancak Limanı ve Basmane Meydanı olarak üç merkezi toplanma noktası belirlendi. Cumhuriyet Meydanı‘nda TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu pankartı altında toplanan mühendis, mimar ve şehir plancıları Gündoğdu Meydanı`na sloganlarla yürüdü. Gündoğdu Meydanı"na toplanan binlerce emekçi, "Yaşasın 1 Mayıs, Alanlardayız", "Birleşe birleşe kazanacağız", "AKP`den hesabı emekçiler soracak" sloganları attı. Alanda, "İşimiz, ekmeğimiz, geleceğimiz için birleşin", "Sömürüye son", "Eşit işe eşit ücret" yazılı pankartlar yer aldı. Sendikalar, meslek odaları, sivil toplum kuruluşları ve siyasi partiler ve gençlik örgütlerinin yoğun katılımıyla gerçekleşen mitinge; İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, Türk-İş Ege Bölge Temsilcisi Hayrettin Çakmak, KESK İzmir Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Necip Vardal, TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Aykut Akdemir, İzmir Tabip Odası Başkanı Süleyman Kaynak, İzmir Barosu Başkanı Sefa Yılmaz da katılım sağladı. 

 "Ayaktayız" 

Mitingde konuşan Türk-İş Ege Bölge Temsilcisi Hayrettin Çakmak, örgütlü toplumun öneminin bu dönemde daha iyi anlaşıldığını ifade ederek, "Deprem felaketi, yurdumuzda uzun süreden beri aynı olan şeylerin kökten değişmesi gerektiğini hepimize gösterdi" diye konuştu. Ücretli çalışanların yaşam şartların her geçen gün zorlaştığına işaret eden Çakmak, "Ücretli çalışanlar, ağır vergi yüküyle karşı karşıya kaldı. Kamuda taşeron sorunu devam ediyor. Kayıt dışı istihdam sorunu ağırlığını sürdürüyor. Yüz binlerce işçi ve ailesi, geçim şartlarının iyileşmesini, gıda-konut-ulaşım harcamaları cenderesinden çıkarılmayı talep ediyor" dedi. İşçi sınıfının toplum temel dinamiği olduğuna işaret eden Çakmak, "Mücadelemizle, dayanışmayla, hep beraber işçi sınıfı olarak ayağa kalkacağız. Yaşasın 1 Mayıs, yaşasın işçilerin birliği" ifadeleriyle konuşmasını tamamladı. 

"Hesabını Soracağız"

Miting de 1 Mayıs Tertip Komitesi`nin ortak açıklamasını ise DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı okudu.  Emek ve demokrasi mücadelesinde yitirdiklerimiz ve depremde yaşamlarını kaydedenlere anılarak, şöyle denildi: 

"Doğal bir felaketin insan eliyle son birkaç yüzyılın en büyük trajedilerinden birine dönüşmesine neden olanlar, göstermelik açıklamalarla, birkaç tutuklamayla kendilerini işin içinden sıyıramayacaklar. Ant olsun ki, yaşamını yitiren her bir canlının, denetimsizliğin, rant politikalarının yol açtığı yıkımların er ya da geç hesabını soracağız. Her gün yaptıkları sahte açılış törenleriyle, doğalgaz aldatmacasıyla, savaş silahlarını sahneledikleri gösterileriyle bizlere depremin acısını unutturamayacaklar. Bugün işçi sınıfının, emekçilerin, emeklilerin, gençlerin ve kadınların sesi hem dünyada hem de ülkemizde emeğin hakları için, adalet için, demokrasi için, barış için, kardeşlik için meydanlarda yankılanıyor."

Depremin devletin kurumlarındaki çöküntüyü de ortaya çıkardığına vurgu yapılan açıklamada "İşçiden alıp patronlara verdiler; fakirden çalıp zenginin kasasını doldurdular, dar gelirliden alıp çetelere kaynak aktardılar; rant için kentleri ve doğayı betona boğdular; asırlık yardım kurumlarını bile depremde çadır satar hale getirdiler; doğal afetleri felakete çevirdiler: Sözün özü memleketi bir şirket gibi yönettiler ve sermayedarlara ülkeyi peşkeş çektiler" denildi. 

"Sermaye Sömürüye Doymuyor" 

Tüm dünyada işçi sınıfının sayısal olarak hızla büyüdüğüne işaret edilen açıklamada, üretenlerin toplumsal zenginlikten aldığı payın azaldığı belirtilerek, şöyle denildi: 

 "Sermayeyi emek sömürüsü de doyurmuyor. Doğa, sermayenin sınırsız yağmasına açılıyor; yetmiyor, savaşlarla milyonlar yerinden yurdundan ediliyor. Başta işçiler emekçiler olmak üzere tüm insanlık sermaye düzeninin bu ağır tahribatına ses çıkarmasın diye, baskıcı rejimler destekleniyor. Bu politikanın sonuçları, Dünya ve Türkiye işçi sınıfı ve emekçileri için yıkım oldu. Üstelik bu yıkıma, insanlığı ve tüm canlıları tehdit eden ekonomik kriz de eşlik etti.  Yetmedi, emperyalistlerin yürüttüğü savaşlar sonucu yerinden yurdundan edilen mülteciler ile büyük bir insanlık krizi yaşandı, yaşanmaya devam ediyor. Aylan bebeğin sahile vuran küçücük bedeni hiç birimizin zihninden silinmiyor, silinmeyecektir."

"Geleceği Emekçiler İnşa Edecek" 

Anti-demokratik uygulamalarının sayısının son yıllarda giderek artığına vurgu yapılan açıklamada, yakın dönem tarihsel süreç şöyle aktarıldı:   

"Ülkemizde 24 Ocak ve 12 Eylül ile başlayan iktisadi ve siyasal açıdan, baskıcı rejim, geçmiş yarım asırda giderek kurumsallaştı. Kuvvetler ayrılığı ortadan kalktı, tüm kuvvet tek kişide toplandı, denge ve denetleme mekanizmaları işlemez oldu. Yargı bağımsızlığını ve tarafsızlığını tamamen yitirdi. Başkanlık rejimi hayata geçirildi ve adalet, demokrasi, barış ortadan kalktı. Demokrasi 5 yılda gidip oy vermek değildir sadece. Demokrasi, hayatın her alanında ve her anında tüm toplumsal kesimlerin, söz ve karar sahibi olmasıdır, karar mekanizmalarına ve yönetime etkin ve sürekli katılımıdır. Nüfusun dörtte üçünün ücret geliriyle yaşamını sürdürdüğü bir ülkede işçilerin, emekçilerin; emeğiyle geçinenlerin yönetimde söz ve karar hakkını olması, demokratik bir ülke hedefine ulaşabilmek için zorunluluktur. O yüzdendir ki, adalet, barış, demokrasi ve kardeşlik için, yeni bir Türkiye`nin geleceğinin inşası biz işçilerin, emekçilerin, kadınların, gençlerin ve bu meydandaki binlerin elindedir." 

Karanlığı Yırtacağız

Yüksek enflasyon ve vergilerin ücretli çalışanların yaşam standartlarını gerilettiğine değinilerek, şöyle denildi:  

"Asgari ücret artışları enflasyon karşısında kısa bir sürede etkisini kaybetmekte, ülkedeki çalışanların ücretleri asgari ücret seviyesinde yoğunlaştırılmaktadır. Ve asgari ücret ortalama ücret haline gelmektedir. Kamuda taşeron sorunu devam ederken, insani bir talep olan nakil hakkı konusunda halen bir adım atılmış değildir. Kayıt dışı istihdam sorunu devam ederken, kamu kesiminde yaklaşık 700 bin işçinin toplu iş sözleşme müzakereleri sürdürülmektedir. Burada elde edilecek sonuç, çalışma hayatının biçimlenmesinde önemli rol oynamakta ve yüz binlerce işçi ve ailesi, yaşam şartlarının iyileştirilmesini talep etmektedir.

1 Mayıs`ta işte tam da bu köhnemiş düzene karşı bizler buradayız, bir aradayız. İnsan hakları, barış ve sosyal adalet, örgütlenme özgürlüğü, sendikal haklar ve insan onuruna yaraşır koşullarda yaşayabilmek için azim ve kararlılıkla kavgamızı sürdüreceğiz. Bizi içine hapsetmeye çalıştıkları karanlığı yırtacağız. Şimdi, eşitlikçi, özgürlükçü, demokratik, bilimsel bir ülke yönetimine hiç olmadığı kadar ihtiyacımız ve bunun gerçekleşmesi için bir seçeneğimiz var: o da bu iktidarı göndermek!"

Emeğin değer kazanması ve insanı yaşam koşullarının oluşmasının eşitlik demokrasi ve adalet için mücadelesinden geçtiğine vurgu yapılan açıklamada, emekçilerin talepleri şöyle özetlendi: 

"-Emeğin sömürülmediği,

-Sendikal hak ve özgürlüklerin engellenmediği,

-Grev hakkının yasaklanmadığı,

-Herkesin güvenceli, kadrolu çalıştığı bir işinin ve insanca yaşamaya yetecek bir ücretinin olduğu,

-KHK ve fiili OHAL rejimine son verildiği,

-Ekonomik krizlerin, salgınların, depremlerin, afetlerin faturasının halkımıza ve emekçilere kesilmediği,

-Kimsenin kimliğinden, inancından, cinsiyetinden dolayı ikinci sınıf yurttaş muamelesi görmediği, barış ve kardeşliğin hakim olduğu,

-Kadınlara yönelik şiddet, taciz ve tecavüzün son bulduğu, toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin ortadan kaldırıldığı,

-Çocuk istismarının ve çocuk işçiliğinin olmadığı

-Düşünce ve ifade özgürlüğünün suç olarak sayılmadığı,

-Gündüzlerinde sömürülmeyen, gecelerinde aç yatılmayan,

-Emeğin, eşitliğin, özgürlüğün, demokrasinin, barışın, laikliğin hâkim olduğu bir gelecek ve ülke için mücadeleye devam edeceğiz."

"Düzeni Değiştirmeye Yakınız"

Mitingde kısa bir konuşma yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ise 14 Mayıs`ta yapılacak seçimleri işaret ederek, "On yıllardır emeğin gasp edildiği bir düzen içinde yaşadık ilk defa bu düzeni değiştirmeye çok yakınız" diye konuştu. Gasp edenlerden yurttaşların haklarını geri alacaklarına vurgu yapan Soyer, "Bugüne kadar bir çoğumuzu gömmeye çalıştılar. Ama unuttular gömüldükçe daha çok geliriz çoğalarak geliriz. Bundan sonra da çoğalmaya devam edeceğiz. Göreceksiniz halktan yana emekten yana bir iktidarı hep beraber kuracağız. Zorbalar tıpış tıpış gidecekler. Haklarımızı söke söke alacağız" ifadelerini kullandı.

Mitingde konuşmaların ardından sanatçı Suavi sahne aldı. 1 Mayıs mitingi Suavi`nin çoşkulu ezgileri eşliğinde tamamlandı.KALICI YAZ SAATİ UYGULAMASINDAN ACİLEN VAZGEÇİLMELİ (ANKA)

15.05.2024
 


Çok Okunanlar


YENİLENEBİLİR ENERJİ TEKNOLOJİLERİ SEMPOZYUMU - PROGRAM / KAYIT

SAYI 408: YERLİ KAYNAK, YERLİ TEKNOLOJİ!

SEMİNER: OTOMASYONUN GELECEĞİ

SÖYLEŞİ: YENİ GÖÇ YASASI VE ALMANYA`DA MÜHENDİSLİK

ÇEVRİMİÇİ SEMİNER: KABLOLAR - GİZLİ KAHRAMANLARIMIZ

EMO-GENÇ VOLT ELEKTRİK MOTORLARI TEKNİK GEZİ

ADALET NÖBETİNE ÇAĞRI: #GEZİYEOZGURLUK

YAŞASIN 1 MAYIS: EMEK BİZİM, GELECEK BİZİM

SEMİNER: SİSMİK ZON ASANSÖRLER VE HESAPLAMALARI

YENİLENEBİLİR ENERJİ TEKNOLOJİLERİ SEMPOZYUMU DÜZENLEDİ

Okunma Sayısı: 60


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2024 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.