Kaçak elektrik kullanımına karşı, aldığı tehditlere rağmen yılmadan mücadele ederken, 18 Ekim 2002 tarihinde kiralık katiller tarafından katledilen üyemiz Hasan Balıkçı’yı 21. ölüm yıldönümünde özlem ve saygıyla anıyoruz. Hasan Balıkçı’nın yolsuzluklara karşı verdiği mücadele ve ödünsüz tavrı kuşkusuz yeni nesillere örnek olacaktır…
1961 yılında Adana`da doğan Hasan Balıkçı, Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü`nden 1987 yılında mezun oldu. 1993-1996 yılları arasında Enerji Yapı-Yol Sen Adana Şube Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptı. Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Adana Şubesi Yönetim Kurulu`nda 1998-2002 yılları arasında görev aldı. 1998-2000 yılları arasında Adana TMMOB İl Koordinasyon Kurulu (İKK) Sekreterliği görevinde bulundu. Dürüst, adil ve onurlu kişiliği ile örnek bir meslektaşımız olan Hasan Balıkçı, aldığı tehditlere rağmen mesleki sorumluluklarını cesurca yerine getirdi. Hasan Balıkçı, bu tehditlerden söz ederken hep gülümser, sanki bu durumu işinin doğal bir sonucu olarak görürdü. En çok kızdığı ise, kaçak elektrik kullanan büyük imalathanelerin siyasal iktidarların yerel birimleriyle işbirliği içinde, bürokrasiyi de arkalarına alarak, yapılan denetimleri hiçe sayan bir şekilde üretimlerine devam etmeleriydi. Hasan Balıkçı‘nın adaletsizliklere karşı ödünsüz tavrı, onun, çarpık enerji politikalarından beslenen çıkar çevrelerince kısa sürede hedef haline getirilmesine yol açtı. Kaçak elektrik kullandıkları tespit edilen imalathane sahiplerinin talepleri doğrultusunda Adana TEDAŞ`tan, Şanlıurfa`ya sürgüne gönderilen Balıkçı, aynı imalathane sahiplerinin azmettirdiği kiralık katiller tarafından 18 Ekim 2002 tarihinde katledildi. Uluslararası Saydamlık Örgütü, Hasan Balıkçı`yı 2004 yılında Dürüstlük Ödülü ile onurlandırdı. Meslektaşımızın katillerinin ve azmettiricilerin hak ettikleri cezayı almaları için yıllarca mücadele eden EMO; 2012 yılından beri 2 yılda bir Hasan Balıkçı Onur Ödülü vermektedir. İlk ödül Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu`na, ikinci ödül gazeteci İsmail Saymaz`a, üçüncüsü Can Dündar ve Erdem Gül`e, dördüncüsü Doç. Dr. Melda Yaman ve Doç. Dr. Özgür Öztürk`e, beşinci ödül Çiğdem Toker`e ve altıncı ödül de Prof. Dr. Kayıhan Pala`ya sunulmuştur. Hasan Balıkçı`nın haksızlıklara, yolsuzluklara ve karanlık ilişkilere karşı verdiği mücadele kuşkusuz yeni nesillere örnek olacaktır. EMO olarak Balıkçı`nın anısını yaşatmaya kararlıyız, O`nun halkı ve ülkesi için hayatını ortaya koyarak yaktığı meşale hiç sönmeyecektir. Meslektaşımız Hasan Balıkçı`yı 21. ölüm yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz. ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI 48. DÖNEM YÖNETİM KURULU 17 Ekim 2023
|