MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 İZMİR ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

YENİ ÜYELİK

   · 

YAYIN SATIŞ LİSTESİ

   · 

İNDİRİM YAPAN KURULUŞLAR

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AYDIN   İZMİR   MANİSA 
 

 

EMO İzmir Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 409

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

ANAYASA MAHKEMESİ: MESLEK ODALARI SINIRLANAMAZ


BASIN AÇIKLAMASI


 
Anayasa Mahkemesi, 1 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin Bakanlığa TMMOB ve Odalar üzerinde denetim yetkisi niteliği taşıyan hükmünü iptal etti. Anayasa Mahkemesi Meslek Kuruluşlarının özerkliğine vurgu yaparak, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin Denetim Yetkisiyle ilgili 107. maddesinin birinci fıkrasının (h) bendinin iptaline karar verdi.
 

27 Şubat 2024 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan Anaya Mahkemesi kararı ile 10 Temmuz 2018 tarih ve 30474 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan (1) numaralı Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi`nin 107. maddesinin birinci fıkrasının (h) bendi iptal edildi.

İptal edilen düzenlemede Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı`na görev alanına giren konularla ilgili olarak mimarlık ve mühendislik meslek kuruşlarına ilişkin mevzuatı hazırlama ve bunları denetleme yetkisi verilmekteydi.

CHP meclis grubunun söz konusu düzenlemenin Anayasa`nın kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruşlarının düzenlendiği 135. maddesi ile Cumhurbaşkanının kararname çıkarma yetkisine ilişkin düzenlemeler içeren 104. maddesine aykırı olduğu gerekçesiyle iptal davası açması üzerine Anayasa Mahkemesi düzenlemenin iptaline karar verdi.

TMMOB ve Odaların uluslararası toplantı ve kongrelere katılabilmelerini Bakanlığın iznine bağlayan 6235 sayılı Yasa`nın ek-1. maddesinin iptali için TMMOB ve Odalar tarafından açılan davalarda Danıştay düzenlemenin Anayasa`ya aykırı olduğu gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi`ne göndermiş, Anayasa Mahkemesi de ek-1. kanun maddesini iptal etmişti. Bu kararında yapmış olduğu saptamalara atıfta bulunan Anayasa Mahkemesi kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruşlarının üzerindeki devlet denetiminin vesayet yetkisi olduğu kabul edilebilecekse de bu vesayetin Anayasa`nın 127. maddesinde düzenlenen vesayet yetkisinden farklı olduğu, Anayasa`nın 135. maddesinin beşinci fıkrasına göre merkezi idarenin meslek kuruluşları üzerindeki vesayet yetkisinin kanunla düzenlenmesi gerektiği, idari ve mali denetimle sınırlı kalması gerektiği ifade edildi. Yine Anayasa`nın 135. maddesinde meslek kuruluşlarının karar ve yönetim organlarının seçimle göreve gelmesinin öngörüldüğüne, sorumlu organlarına yargı kararıyla son verilebileceğinin düzenlendiğine değinen Anayasa Mahkemesi bu düzenlemelerinin meslek kuruluşlarının özerkliği anlamına geldiğine işaret etti. 

Kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruşlarına özerklik tanınmasının nedenini, belli bir mesleğe mensup olanların faaliyetlerini hizmetin gereklerine ve kamu yararına uygun bir şekilde sürdürmelerini güvence altına alınması anlamına geldiğini belirten Anayasa Mahkemesi, meslek kuruluşlarının özerkliğinin, merkezi idareden bağımsız olarak karar ve yürütme organlarını seçebilme, mesleki faaliyetlerle ilgili üyelerini ve örgütlerini bağlayıcı karar alma ve uygulama, meslek mensuplarının uyacağı ilke ve kuralları belirleme ve üyeleri hakkında disiplin tedbirleri uygulama hak ve yetkisini içerdiğini ifade etti.  

Anayasa Mahkemesi itiraz konusu kural ile Bakanlığın hizmet birimine yerleşme, çevre, yapılaşma ve imar konularıyla ilgili olarak kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruşlarına ilişkin mevzuatı hazırlama, aynı konularla ilgili mimarlık ve mühendislik meslek kuruluşlarını denetleme görev ve yetkisinin verildiğini, mevzuat hazırlama ve denetleme yetkisinin kamu kurumu niteliğindeki mimarlık ve mühendislik meslek kuruluşlarının karar alma ve uygulama sürecindeki faaliyetlerini etkileyeceğini, düzenlemenin meslek kuruluşlarının özerkliğine ilişkin olduğunu, Anayasa`nın 135. maddesinde bu hususlardaki yetki ve görevlerin kanunla verilmesi, kapsam ve içeriğinin de yine kanunla belirlenmesi gerektiğini, özel olarak kanunla düzenlenmesi gereken alanların cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile düzenleneme yapılamayacağını ifade ederek (1) numaralı Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi`nin 107. maddesinin birinci fıkrasının (h) bendinin iptaline karar verdi. Mahkemece kararın Resmi Gazetede yayımlandığı tarihten itibaren dokuz ay sonra yürürlüğe girmesine karar verildi.KALICI YAZ SAATİ UYGULAMASINDAN ACİLEN VAZGEÇİLMELİ (ANKA)

15.05.2024
 


Çok Okunanlar


SÖYLEŞİ: 31 MART YEREL SEÇİMLERİ SONRASI YENİ TOPLUMSAL DİNAMİKLER

YENİ GÖÇ YASASI VE ALMANYA`DA MÜHENDİSLİK SÖYLEŞİSİ DÜZENLENDİ - VİDEO HABER

ÇEVRİMİÇİ SÖYLEŞİ: VDE`DE ÇALIŞMA / VDE`DEKİ İŞ OLANAKLARI

SCHNEIDER ELEKTRİK FABRİKASINA TEKNİK GEZİ DUYURUSU

TEKNİK GEZİ : WIN EURASIA FUARI

SEMİNER: YENİ NESİL SF6 GAZSIZ (SF6 FREE) OG HÜCRELERİ VE GÜNCEL TEDAŞ ŞARTNAMELERİ - AYDIN

NİHAT ÖZGÜL`Ü ANIYORUZ

ÜYELERİMİZ VE AİLELERİ KAHVALTIDA BİRARAYA GELDİ

OTOMASYONUN GELECEĞİ TARTIŞILDI

URLA BELEDİYE BAŞKANINA ZİYARET

Okunma Sayısı: 55


Tüm Basın Açıklamaları

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2024 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.