MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 İZMİR ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

YENİ ÜYELİK

   · 

YAYIN SATIŞ LİSTESİ

   · 

İNDİRİM YAPAN KURULUŞLAR

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AYDIN   İZMİR   MANİSA 
 

 

EMO İzmir Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 409

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

EMO İZMİR ŞUBESİ 56 YAŞINDA
“YENİ TOPLUMSAL DİNAMİKLER” SÖYLEŞİSİ


GÜNDEM

 
Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) İzmir Şubesi’nin 56. kuruluş yıldönümünde “31 Mart Yerel Seçimleri Sonrası Yeni Toplumsal Dinamikler” başlıklı söyleşi düzenlendi. Gazeteci Ünsal Ünlü’nün katılımıyla düzenlenen söyleşide yerel seçimlerin ardından oluşan toplumsal dinamikler değerlendirilerek, önümüzdeki dönemin mücadele programına ışık tutuldu.
 

EMO İzmir Şubesi Hizmet ve Eğitim Merkezi Konferans Salonu`ndan 8 Haziran 2024 Cumartesi günü düzenlenen kuruluş yıl dönümü etkinlikleri "31 Mart Yerel Seçimleri Sonrası Yeni Toplumsal Dinamikler" başlıklı söyleşi ile başladı.  Gazeteci Ünsal Ünlü`nün katılımıyla düzenlenen söyleşinin açılışında konuşan EMO İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Gülhan Gürler, her kuruluş yıl dönünde ufuk açıcı bir söyleşi düzenlendiğine dikkat çekerek, Şubenin kuruluş tarihine ilişkin bilgi verdi. Şubenin 68 kuşağının toplumcu gençleri tarafından kurulduğunu hatırlatan Gürler, "Kıdemli üyelerimiz iyi bildiği gibi, Şubemiz 56 yıldır toplumsal muhalefetin odağın da yer alarak çalışmalarını sürdürüyor" diye konuştu. EMO İzmir Şubesi`nde başlayan ilerici değişimin tüm TMMOB birimlerine yayıldığını hatırlatan Gürler, "Devraldığımızı bu mücadele hattını bizler de genç meslektaşlarımıza bırakarak, ülkemizin kalkınmasına, sanayileşmesine ve demokratikleşmesine katkı sunmaya devam edeceğiz. Örgütümüz her koşula altından, anayasal, demokratik kazanımlarımıza, emeğimize, mesleğimize sahip çıkmayı sürdürecektir" dedi. Seçim süreçlerinde kamunun tüm olanaklarının iktidar partisi için seferber edildiğini vurgulayan Gürler, konuşmasını söyle sürdürdü:  

"Sadece iktidar medyasını değil, sosyal medya da kara propagandaya alet ediliyor. Tüm baskı ve sindirme politikalarına rağmen iktidarın güç kaybettiği bir yerel seçim süreci yaşadık. Kuşkusuz İktidar geçmişte birçok kez başardığı gibi gücünü perçinleyecek farklı adımlar atmayı planlayacaktır. Seçilemediği belediyelere kayyum atamak da dahil olmak üzere bazı adımlar atarken bir yandan da ‘yumuşama-uzlaşma` mesajları vermeye çalışıyor." 

Türkiye Yüzyılı Maarif Modeliyle yeni bir gericileştirme çalışmamsı yapıldığına vurgu yapan Gürler, sömürü düzenine ucuz işgücü olarak hizmet edecek, sorgulayamayan, "kindar" kuşaklar yetiştirilmesinin amaçlandığını ifade etti. Meslek örgütlerin sorumluluklarının artığına işaret eden Gürler, "Çocuklarımıza yaşanabilir bir ülke bırakmak için omuz omuza mücadele ederek, dayanışmamızı büyütmeliyiz. Toplum yararını esas alan kamucu politikalara daha çok vurgu yaparak, mesleğimize ve örgütümüze sahip çıkmaya devam etmeliyiz" ifadeleriyle mücadele kararlığını vurgulayarak sözlerini tamamladı. Yeni Toplumsal Dinamikleri

Ünsal Ünlü`nün özgeçmişini okuyan Gürler, sözü kendisine bıraktı. Ünsal Ünlü, 31 Mart 2024 tarihinde gerçekleştirilen yerel seçimlerin ardından oluşan "Yeni Toplumsal Dinamikleri" değerlendirdiği söyleşine başladı. 

AKP`nin kuruluşu sürecinin anlatarak söyleşiye başlayan Ünlü, bu sürecin aynı zamanda medyadaki çöküş dönemini başlattığını ve medya tetikçisi kavramının o dönemde oluştuğuna işaret etti. Şimdilerde çok itibar gören bazı gazetecilerin o dönem medyadaki değişimle birlikte iktidar değişimi için önemli roller oynadığını hatırlattı. Pamukbank`la birlikte medya kuruluşlarının da sahibi olan bir sermaye grubuna yapılan operasyonla medyada dönüşüm sağlandığını ifade eden Ünlü, Doğan grubunun medyadaki rakiplerine operasyon çektiği dönemde AKP`nin de kuruluş çalışması yapılıyordu. Süreç medya kuruluşlarının Doğan grubuna devredilmesiyle birlikle AKP övgüsüne yer verilen haber sayısında artış yaşandığına değinen Ünlü, "Çünkü artık yeni medyanın yeni sahipleri vardı. Bu sahiplerle uzlaşılmıştı. Biz o dönemde partinin kuruluşuyla birlikte Avrupa`ya şirin gözükmeye çalışan, demokrasi yanlısı, hukukun üstülüğünün yükselerek sürdürüleceğine insanları ikna etmeye çalışan siyasi figürler gördük" diye konuştu. Bu söylemin AB ülkeleri dahil tüm dünyada "ılımlı İslam" adı altında 

Ardından 12 Eylül 2010 referandumunda ve Gezi sürecini anlatan Ünlü, "Yetmez ama Evet" kampanyasına da değindi. AKP`nin cemaatlerle olan ilişkilerini de özetleyerek, 15 Temmuz darbe girişimi ile sonuçlanan çıkar ver güç çatışmasını anlattı. Darbe girişimi sonrası Erdoğan`ın mutlak güç sahibine dönüştüğüne vurgu yaptı. Kanun Hükmünde ve Cumhurbaşkanlığı kararnameleriyle hayatın şekillendirildiğine vurgu yapan Ünlü, "Anayasa Mahkemesi, 6 yıl sonra Rektör atamalarını da içeren bu kararnameleri iptal etti. 6 yıl sonra. Bu arada rektörler, Merkez Bankası Başkanları birkaç kez değiştirildi. Anayasa Mahkemesi kararlarını tanımayan yerel mahkemeler de oldu bu ülkede" diye konuştu.

"Açlıkta Eşitlendik"

Değişimin 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılan genel seçimlerle başladığını ifade eden Ünlü, "Seçim sonrası ana muhalefet partisi başkan değiştirdi. 6`lı masa dağıldı. Altılı masanın figürleri ortada yok. Alacaklarını aldılar, milletvekillikleri kazandılar. Siyasette oluşan yeni düzen 31 Mart`ta dönüştü" diye konuşu. 31 Mart 2024 tarihinde gerçekleştirilen yerel seçimlerin 2010`daki referanduma benzer şekilde bir kırılma ve değişme noktası oluşturduğuna vurgu yapan Ünlü, "Bu tarih yıllar boyunca siyasettin değiştiği dönüm noktası olarak hatırlanacak. İnsanlar itiraz haklarını kullandılar" diye konuştu. Toplumun gelir seviyesi olarak asgari ücret düzeyinde eşitlendiğine vurgu yaparak, "Şimdi herkes daha yoksul. Bugün Türkiye`de her şey pahalıdır. Maydanoz da pahalı, otomobil de pahalı. Yoksullar istemese de yan yana durmak zorunda" diye konuştu. İktidara rekor oy veren illerde de yoksulluktan yakınanların arttığına vurgu yağan Ünlü, konuşmasını şöyle sürdürdü:  

"Şu anda siyaset aslında yoksullukta eşitlenmiş insanların itiraz edişiyle yapılıyor. Ancak bu insanlara siyasi partiler ket vuruyor. Muhalefet liderleri, ‘biz erken seçim istemeyiz, toplum isterse önünde gideriz` türünden açıklamalar yapıyor. Toplum isterse sana zaten ihtiyaç kalmıyor. Bir muhalefet partisi seçim istemek için vardır. Yoksa ne işe yarar ki? İktidarında da bu dönem tek amacı olası bir erken seçimi engellemektir. Anayasa değişikliğiniz bu yüzden gündeme getiriyor. Erken seçim gündemini Anayasa değişikliği gündemiyle değiştirmek istiyorlar."

Çoğu muhalif siyasetçinin de milletvekilliğini bir iş olarak gördüğünü ifade eden Ünlü, asıl dönüştürücü gücün demokratik kitle örgütleri ve sivil toplumun talepleri olacağını vurguladı. İktidarın sadece tarikat ve cemaatleri sivil toplum örgütü olarak gördüğüne değinerek, önümüzdeki dönemde ekonomik sorunların toplumsal tepkiyi artıracağını kaydetti. 

Söyleşi, Ünlü`nün salondaki katılımcıların sorularını yanıtlamasıyla tamamlandı. Söyleşinin ardından Olten Sanat Topluluğu müzisyenlerinden oluşan grubun müzikleri eşliğinde düzenlenen kokteylle kuruluş yıldönümü etkinliği tamamlandı.Ünsal Ünlü Kimdir?

22 Ocak 1970`de Ankara`da doğdu. 1982 yılında Radyo Çocuk Saati`nde başladığı yayıncılık hayatına 1990 yılından itibaren haberci olarak devam etti. Aynı yıl Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi`nden (Mülkiye) İktisat bölümünden mezun oldu. TRT, CTV, NTV ve Habertürk televizyonlarında; spiker, muhabir, editör ve Ankara Temsilciliği görevlerinde bulundu. Çağdaş Gazeteciler Derneği tarafından 2005`de Yılın TV Haberi, 2013`de Yılın Radyo Programı, 2016`da Yılın TV Programı dallarında ödüllendirildi. 2019 yılında da İzmir Gazeteciler Cemiyeti Basın Özgürlüğü Ödülü`ne değer görüldü.
 

 

Dosyalar

(141 KB)KALICI YAZ SAATİ UYGULAMASINDAN ACİLEN VAZGEÇİLMELİ (ANKA)

15.05.2024
 


Çok Okunanlar


SÖYLEŞİ: 31 MART YEREL SEÇİMLERİ SONRASI YENİ TOPLUMSAL DİNAMİKLER

YENİ GÖÇ YASASI VE ALMANYA`DA MÜHENDİSLİK SÖYLEŞİSİ DÜZENLENDİ - VİDEO HABER

ÇEVRİMİÇİ SÖYLEŞİ: VDE`DE ÇALIŞMA / VDE`DEKİ İŞ OLANAKLARI

SCHNEIDER ELEKTRİK FABRİKASINA TEKNİK GEZİ DUYURUSU

TEKNİK GEZİ : WIN EURASIA FUARI

SEMİNER: YENİ NESİL SF6 GAZSIZ (SF6 FREE) OG HÜCRELERİ VE GÜNCEL TEDAŞ ŞARTNAMELERİ - AYDIN

NİHAT ÖZGÜL`Ü ANIYORUZ

ÜYELERİMİZ VE AİLELERİ KAHVALTIDA BİRARAYA GELDİ

OTOMASYONUN GELECEĞİ TARTIŞILDI

URLA BELEDİYE BAŞKANINA ZİYARET

Okunma Sayısı: 77


Tüm Gündem

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2024 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.