MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 İZMİR ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

YENİ ÜYELİK

   · 

YAYIN SATIŞ LİSTESİ

   · 

İNDİRİM YAPAN KURULUŞLAR

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AYDIN   İZMİR   MANİSA 
 

 

EMO İzmir Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 410

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

KALICI YAZ SAATİ UYGULAMASINDAN ACİLEN VAZGEÇİLMELİ (ANKA)


GÖRSEL BASINDA ODAMIZ


 
Elektrik Mühendisleri Odası İzmir Şube Yönetim Kurulu Başkanı Gülhan Gürler Anka Ajansı’na Kamuda “Tasarruf ve Verimlilik Paketini” değerlendirdi. `Sokak ve caddelerin ışıklandırılmasında LED`e dönüşümün hızlandırılması” yönelik ifadeleri olumlu bulduklarını ifade ederek, ancak tasarruf yapılması isteniyorsa yaz saati uygulamasından acilen vazgeçilmesi gerektiğini vurguladı. Anka Ajansı`nın yazılı ve görüntülü haberine yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.
 

 


 

"TASARRUF" İÇİN EMO İZMİR ŞUBE BAŞKANI GÜRLER‘DEN ÇAĞRI:

"KALICI YAZ SAATİ UYGULAMASINDAN ACİLEN VAZGEÇİLMELİ"

 


HABER: FATİH ÖZKILINÇ KAMERA: KERİM UĞUR


(İZMİR)- TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası İzmir Şube Yönetim Kurulu Başkanı Gülhan Gürler, Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketi‘nde yer alan "sokak ve caddelerin ışıklandırılmasında LED‘e dönüşümün hızlandırılması" tedbirini olumlu bulduklarını, ancak tasarruf yapılması isteniyorsa yaz saati uygulamasından acilen vazgeçilmesi gerektiğini vurguladı.

TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası İzmir Şube Yönetim Kurulu Başkanı Gülhan Gürler, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından açıklanan, Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketi‘nde yer alan "sokak ve cadde ışıklandırılmasında LED dönüşümünün hızlandırılması" konusunda ANKA Haber Ajası‘na değerlendirmede bulundu.

LED‘e dönüşümün hızlandırılmasını "Çok olumlu bir gelişme" olarak niteleyen Gürler, "Çok daha önce geçilmesi gerekiyordu LED aydınlatmalara. Çünkü LED aydınlatmanın enerjide tasarruf sağladığı artık su götürmez bir gerçek. Bunun yanında eski armatüre göre, çevre dostu LED armatürler çünkü öncekiler gaz salınımı yapıyorlar. LED‘ler ayrıca sağlam, bakım gerektirmeyen uzun ömürlü aydınlatmalar." diye konuştu.


"YAZ SAATİ UYGULAMASINDA BIRAKIN TASARRUFU ENERJİ KULLANIMI ARTTI"

Gülhan Gürler, sokak ve cadde ışıklandırılmasında LED armatürlere geçilmesinin tasarruf için yeterli olmadığına işaret ederek, şöyle konuştu:

"2016‘da başlayan bir yaz saati uygulaması var. Tasarruf tedbirlerinden bahsediyorsak öncelikle bunun da ele alınması gerekiyor diye düşünüyoruz, oda olarak. 2016 yılında uygulanmaya başlandı yaz saati. Kışın da yaz saatinin uygulanması anlamına gelen bir uygulama bu. 2016‘da İstanbul Teknik Üniversitesi‘nin bir raporu gerekçe gösterilerek bu uygulamaya başlandı. Ancak 2024‘teyiz henüz o raporu gören kimse yok. Bu süreçte Bakanlığın elinde bu tasarrufa dair bir veri yok, bir istatistik yok. Yani tasarruf sağladıysa nedir bu? Buna dair bir istatistik yok. Oysa biz oda olarak başladığı 2016 yılının Kasım, Aralık ayları ile 2017‘nin Ocak, Şubat, Mart aylarındaki verileri bir önceki yıla göre kıyasladığımızda bırakın tasarruf etmeyi, enerjide artı bir duruma doğru gidildiği görülüyor, yani kilovatsaat olarak arttı. Bir tasarruftan bahsetmek söz konusu değil." 


"İKİLİ SAAT UYGULAMASINA GEÇİLEBİLİR"

İzmir‘in ülkenin en batısında bulunduğuna işaret eden Gürler, dolayısıyla bu durumdan en çok etkilenen iller arasında yer aldığını kaydetti. Gürler, şunları söyledi:

"Batıdaki meridyenle Iğdır‘dan geçen arasındaki saat farkı 76 dakika. Bu büyük bir fark. Eğer ille de böyle bir uygulama düşünülüyorsa biz iki şeyi düşünüyoruz; ya nüfusun ve sanayinin yoğun olduğu batı illeri dikkate alınarak böyle bir uygulama yapılmalı ya da iki saat uygulamasına geçilmeli. 76 dakika az bir süre değil. Kışın çocuklar erken kalkıp okula gittiğinde, vatandaş 08:00‘de mesaiye başladığında ancak bir saat sonra gün ışıyor. Bunu düşündüğümüzde sabah erkenden uyanıyorsunuz, aydınlatmayı kullanıyorsunuz, ısınmak için elektrik kullanıyorsunuz. Bunun tasarruf edilebilir tarafı yok. Aksine bir yük getiriyor. Yani ille de değerlendirmek gerekiyorsa ya ikili bir saate geçilecek, 76 dakika farkı gözetecek şekilde ya da nüfusun ve sanayinin yoğun olduğu batı şehirleri düşünülerek böyle bir uygulamaya devam edilecek. Tasarruf tedbirlerini elbette uygun buluyoruz. LED aydınlatmaya geçilmeli. Ancak bu konunun da göz ardı edilmemesi gerekiyor. Yaz saatinde de bir düzenlemeye gidilmeli diye düşünüyoruz. Yaz saati uygulamasından acilen vazgeçilmeli ve daha düzenli bir şekilde bilime, mühendisliğe kulak verip o şekilde düzenleme yapılmalı." (Anka Ajansı, 15 Mayıs 2024)

Kaynak: https://ankahaber.net


ALSANCAK FACİASI CANLI YAYININDA DEĞERLENDİRİLDİ (SON MÜHÜR, 16.07.2024)

16.07.2024
 


Çok Okunanlar


SAYI 410: DAĞITIM ŞEBEKESİ ÇÖKÜYOR

GEZİ NÖBETİNİN 800. GÜNÜ İÇİN ÇAĞRI: #GEZİYEOZGURLUK

ADALET NÖBETİNE ÇAĞRI: #GEZİYEOZGURLUK

ELEKTRİK PİYASASINDA TOPLAYICILIK FAALİYETİNE İLİŞKİN GELİŞMELER SEMİNERİ- VİDEO HABER

ÖZELLEŞTİRME CAN ALMAYA DEVAM EDİYOR (TELE 1)

ÖZELLEŞTİRME VE BÜYÜK İHMAL CAN ALDI (ULUSAL KANAL, 14.07.2024)

ELEKTRİK AKIMI KAZASI (DW TÜRKÇE)

MUHAMMET DEMİR, CNN TÜRK`ÜN SORULARINI YANITLADI (CNN TÜRK, 14.07.2024)

`ÖZELLEŞTİRMELER CAN ALMAYA BAŞLADI` AÇIKLAMASI NOW TV EKRANLARINA YANSIDI (NOW, 14.07.2024)

MUHAMMET DEMİR, TVNET`İN SORULARINI YANITLADI (TV NET, 14.07.2024)

Okunma Sayısı: 145


Tüm Görsel Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2024 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.