MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 İZMİR ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

YENİ ÜYELİK

   · 

YAYIN SATIŞ LİSTESİ

   · 

HUKUKSAL ÇALIŞMALAR

   · 

İNDİRİM YAPAN KURULUŞLAR

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AYDIN   İZMİR   MANİSA 
 

 

EMO İzmir Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 376

Tüm Sayılar

 
ŞUBE ETKİNLİK GÖRSELLERİ
 
HALDUN BÜYÜKDORA ANMA
 
EYÜP SABRİ AKSÜT ANISINA ÖZEL EK
 
ÇALIŞANLARIN HAKLARI

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

SMM ÜYELERİMİZE FATURA DENETİMİ VE 2007 YILINDA DÜZENLEMELERE İLİŞKİN YAZI


 
Sn. SMM Üyemiz Bilindiği gibi Rekabet Kurulu, yapılan başvuru nedeni ile TMMOB'ne bağlı Odaların belirlediği asgari ücret uygulamasının 4054 sayılı Rekabet Yasasına aykırı olduğu iddiasını soruşturma konusu yapmış ve soruşturma sonucunda başta TMMOB SMM Hizmetleri Asgari Ücret Yönetmeliği olmak üzere ilgili yönetmelikleri rekabet hukukuna aykırı olduğu, TMMOB ve Yönetim Kurulu üyeleri hakkında da Rekabetin Korunması Hakkındaki Yasa'ya aykırı davranmasından dolayı da para cezası kararı vermişti.
 

Bu kararın iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle de TMMOB tarafından Danıştay‘da dava açılmış, dava sürecine yönelik EMO Yönetim Kurulu tarafından Oda birimlerinde mesleki denetimi sırasında EMO birimlerince fatura denetiminin yapılmaması kararı verilmişti. Danıştay 10. Dairesi‘nin 17.11.2003 tarihli (2003-2705 esas sayılı) toplantısında Rekabet Kurulu tarafından verilen kararın durdurulması kararlaştırılarak ilgili yönetmeliklerimizin tekrar yürürlüğe girmesi sağlanmıştı.

Oda uygulamalarımızın yasa, ana yönetmelik ve yönetmeliklerimizle düzenlenmiş çerçevede yürütülmesi kurumsallaşma ve haksız rekabetin önlenmesi açısından Odamızca yürütülen idari, mali ve teknik denetimin sürekliliği önem taşımaktadır. Bu nedenle Şube Yönetim Kurulumuz, Şubemize bağlı Oda birimlerinde 01.02.2007 tarihinden itibaren mesleki denetim yapılırken EMO En Az Ücret Tanımları‘na göre hizmetlere ilişkin fatura/makbuzların istenmesi kararını almıştır. Bu uygulama ile Rekabet Kurulu kararının sonrasında iptali sonrasında mevcut uygulamaya süratle geçen ilimiz/Şubemiz sınırları içerisindeki TMMOB birimlerinin ve hizmet üreten SMM‘lerin çalışmalarını ortaklaştıracak ve kolaylaştıracaktır.

Belirtilen tarihten itibaren mesleki denetim için Oda‘ya sunduğunuz projelerin ekinde; 1 kV‘a kadar olan (yapı alanı ve güç sınırlaması olmaksızın) tüm projelerde %50, 1 kV üzerindeki tüm projelerde %75 oranında EMO En Az Ücret Tanımları‘na uygun olarak hizmet bedelinin tamamlanmış kısmına ilişkin fatura yada makbuzların da bulundurulması gerekmektedir.

2007 yılı EMO En Az Ücretleri; 4. ve 5. sınıf yapılara ait iç tesisat uygulama proje bedelleri hariç tüm AG-YG proje, işletme sorumluluğu, bakım ve danışmanlık hizmet bedelleri %20 oranında artırılmıştır. Önceki yıllarda olduğu gibi işletme sorumluluğu hizmet bedellerinde bina tipi trafo merkezleri için %10 oranında indirim yapılabilecektir. Bölgesel azaltma katsayıları ise AG-YG tüm projelerde geçerli olacaktır. Aynı projenin birden fazla yapıda uygulanması durumunda proje ücreti birinci için %100, ikinci için %50, üçüncü için %25, dördüncü ve daha fazlası için %15 olarak belirlenmiştir.

2007 yılına ilişkin En Az Ücretlerinin uygulama başlangıç tarihi 01.01.2007‘dir. Ancak 2006 yılında onaylanmış mimari proje ile sunulacak iç tesisat uygulama projeleri ve 2006 yılına ait enerji izin belgeleri ile sunulacak AG-YG şebeke/Trafo merkezi projelerinde 31.01.2007 tarihine kadar 2006 yılı En Az Ücretlerinin uygulanmasına devam edilecektir.

EMO İzmir Şubesi Yönetim Kurulu olarak ortak mesleki değerlerimizin yaygınlaşarak uygulanması konusundaki çabalara vereceğiniz destek için teşekkür eder, sağlıklı ve mutlu bir yıl dileriz.

SaygılarımızlaEMO, MMO VE ESM UYARDI: ENERJİ ZAMLARINI YENİLERİ İZLEYECEK

02.07.2021
 


Çok Okunanlar


ŞUBEMİZ İLE GDZ ELEKTRİK ORTAK TOPLANTISI

376. SAYI : YANGIN VE DEPREM SEMPOZYUMU

MANİSA İL TEMSİLCİLİĞİ`NDE İŞLETME SORUMLULUĞU TOPLANTISI

BARIŞA BİR ŞANS VERİN!
1 EYLÜL DÜNYA BARIŞ GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN!...


İZMİR`İN KURTULUŞUNUN 99. YILI KUTLU OLSUN

EMO, TEİAŞ ÖZELLEŞTİRİLMESİNİ YARGIYA TAŞIDI

AYDIN’DA SMM ÜYE TOPLANTISI DÜZENLENDİ

30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI KUTLU OLSUN

Okunma Sayısı: 3930


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2021 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.