MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 ANKARA ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

IBAN DUYURUSU

   · 

AİDAT ÖDEME

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AFYONKARAHİSAR   ANKARA   ÇANKIRI   ERZİNCAN   ERZURUM   KASTAMONU   KAYSERİ   KIRŞEHİR   KONYA   NEVŞEHİR   SİVAS   TOKAT   YOZGAT   AKSARAY   KIRIKKALE 
 

 
HUKUKİ DESTEK
 

EMO Ankara Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 2020.2

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

HKMO: BELEDİYELER, ÜYELERİMİZDEN MÜELLİFLİK KAYDI ADI ALTINDA ÜCRET TALEP EDEMEZLER


DUYURU

 
TMMOB Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası, belediyelerce mimar ve mühendis proje müelliflerine müelliflik kaydı ile kayıt ücreti alınması üzerine açtığı davada, kayıt ücreti alınmasına ilişkin belediye işlemlerinin hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle iptallerine karar verilmesi ve kararlardan bazılarının Danıştay`ca onanmasına ilişkin 24 Ocak 2019 tarihinde bir açıklama yaparak üyelere duyuruda bulundu.
 

HKMO`dan yapılan açıklama haberin devamında yer almaktadır.

Açtığımız Davada Mahkeme Tarafından, Belediyelerce Müelliflik Kaydı Adı Altında Kayıt Yapılıp Ücret Alınamayacağı Şeklinde Yürütmenin Durdurulması Kararı Verilmiştir.

Belediyelerce mimar ve mühendis proje müelliflerine ilişkin müelliflik kaydı yapılıp kayıt ücreti alınması üzerine, söz konusu işlemlerini iptali istemiyle TMMOB`a bağlı Odalar tarafından daha önce açılan davalarda; mühendislik ve mimarlık proje müellifleri ve fenni mesullerin kayıtlarının tutulmasına ve kayıt ücreti alınmasına ilişkin belediye işlemlerinin hukuka aykırı olduğu vurgulanmış, iptallerine karar verilmiş ve kararlardan bazıları Danıştay`ca onanmıştı.

Bu kararlar üzerine Belediyelerce benzer uygulamalar sürmüş, Odamız web sitesinde Mayıs ayında yaptığımız duyuru ile benzer uygulamalardan haberdar olan üyelerimizin konuyu hukuki nitelikte belgelerle ve ivedi olarak Odamıza bildirmeleri halinde Odamızca gerekli idari ve yargısal girişimlerde bulunulacağı ve süreç hakkında üyelerimizin bilgilendirileceği belirtilmiştir.

Üyelerimizden bu konu ile ilgili pek çok şikâyet başvurusu gelmiş ve belediyelerce vize, kayıt ücreti alındığından söz edilmiştir. Bu konu ile ilgili Bilgi Edinme Kanunu kapsamında belediyelerden bilgi ve belge talebinde bulunularak hangi yasal dayanak ile işlemlerin gerçekleştirildiği sorulmuştur. Belediyelerden gelen cevapla; 2464 sayılı Belediye Gelirleri Kanunu`nun 97. maddesi, 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu`nun 23. maddesinin (m) ve (o) fıkraları ile Belediye Meclisi‘nden alınan kararları doğrultusunda proje müelliflerinden ücret tarifesinde belirtilen miktar kadar ilk kayıt/kayıt yenileme ücretinin tahsil edildiği tarafımıza bildirilmiştir.

Oda Yönetim Kurulumuzca ilgili cevapların incelenmesi neticesinde; yapılan işlemlerin haksız olduğu, üyelerimizin hak ve menfaatlerinin korunması gerekçeleri ve Belediye Kanunu`nda proje müellifleri ile fenni mesullerin sicillerinin belediyelerce tutulacağına dair bir düzenlemenin bulunmadığı, kanunla düzenlenmesi gereken bir durumun yönetmelikle düzenlenemeyeceği, 6235 sayılı Kanun uyarınca Türkiye`de mühendislik ve mimarlık meslekleri mensuplarının ilgili meslek odasına kayıt ve büro tescillerini yaptırmak zorunda oldukları ve söz konusu durumla ilgili birçok yargı kararının bulunduğunu ileri sürülerek söz konusu işleme dayanak gösterilen kısımların iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle,  ilk etapta Ordu Büyükşehir Belediyesine karşı dava açılmıştır.

Ordu İdare Mahkemesi`nin 2018/1140 E. sayılı dosyası ile görülen davada; 6235 sayılı Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Kanunu`nun hükümleri uyarınca proje müellifleri ile fenni mesullerin sicillerinin Belediyece tutulacağına ilişkin açık bir hüküm yer almaması nedeniyle, Ordu Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde faaliyet gösterecek mimarlık ve mühendislik proje müellifleri ile fenni mesullerin Ordu Büyükşehir Belediyesine kayıt olma ve buna yönelik ücretin belirlenmesine ilişkin olarak tesis edilen dava konusu işlemlerde hukuka uyarlılık bulunmadığı, benzer bir dosyada aynı gerekçe ile verilen iptal kararının Danıştay 8. Dairesi`nin 18.10.2017 tarih, 2016/2725 E. ve 2017/7250 sayılı kararı ile onandığı gerekçeleri ile yürütmenin durdurulması kararı verilmiştir.

Üyelerimizin hak ve menfaatlerini korumak amacıyla her zaman gerekli girişimlerde bulunacağımızı bir kez daha hatırlatarak; söz konusu yürütmenin durdurulması kararını, ilgili Danıştay kararını ve 28.05.2018 tarihinde yaptığımız duyuruda vurguladığımız hususları tekrar hatırlatarak üyelerimizin bilgilerine sunuyoruz.

 

TMMOB

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası

 GAZİ İPEK VE KARDELEN KAMİŞLİ`DEN KANAL D HABER`E DEĞERLENDİRME

15.06.2020
 


Çok Okunanlar


GAZİ İPEK VE KARDELEN KAMİŞLİ`DEN KANAL D HABER`E DEĞERLENDİRME

TEMMUZ AYINDA ONLINE MİSEM EĞİTİMLERİ DÜZENLENECEK

EMO ANKARA ŞUBESİ 25. DÖNEM MESLEK DALI KOMİSYONLARI KURULUYOR

SMM KOMİSYON TOPLANTISI DÜZENLENDİ

`UYGUN ELEKTRİK TESİSATI VE UYGUN KAÇAK AKIM RÖLELERİ HAYAT KURTARABİLİR` (SOL GAZETE, 13.06.2020)

EMO ANKARA ŞUBESİ: ÖLÜM SAÇAN TESİSATLAR BİR AN ÖNCE REVİZE EDİLMELİ (EVRENSEL, 13.06.2020)

EMO ANKARA ŞUBESİ 25. ÖNEM YÖNETİM KURULU TARAFINDAN 13 HAZİRAN 2020 TARİHİNDE GERÇEKLEŞTİRİLEN `UYGUN ELEKTRİK TESİSATI VE UYGUN KAÇAK AKIM RÖLELERİ HAYAT TURTARABİLİR` BAŞLIKLI BASIN AÇIKLAMASI

UYGUN ELEKTRİK TESİSATI VE UYGUN KAÇAK AKIM RÖLELERİ HAYAT KURTARABİLİR (ZAFER GAZETESİ, 13.06.2020)

Okunma Sayısı: 128


Tüm Duyurular

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2020 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.