MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 ANKARA ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

IBAN DUYURUSU

   · 

AİDAT ÖDEME

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AFYONKARAHİSAR   ANKARA   ÇANKIRI   ERZİNCAN   ERZURUM   KASTAMONU   KAYSERİ   KIRŞEHİR   KONYA   NEVŞEHİR   SİVAS   TOKAT   YOZGAT   AKSARAY   KIRIKKALE 
 

 
HUKUKİ DESTEK
 

EMO Ankara Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 2020.2

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

5 AYDA 20 İŞÇİ HAYATINI KAYBETTİ (YURT GAZETESİ, 25.06.2019)


YAZILI BASINDA ODAMIZ


 
BÜYÜKÇEKMECE`DE bir fabrikada çıkan ve 4 mülteci işçinin yanarak can verdiği yangın, mülteci emeği sömürüsünü ve yangınları yeniden gündeme getirdi. Patronların dayattığı kuralsız koşullar nedeniyle sadece bu yıl 20 mülteci işçi yanarak can verdi. İzmir İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi, patronların mülteci işçileri en güvencesiz koşullarda çalıştırdığını, Türkiyeli-mülteci işçi bölünmesini tüm ücretleri baskılamak için kullandığını bildirdi.
 

AKP f iktidarının işçi düşmanı kararları, denetimsizlik ve bundan güç alan patronların dayattığı kuralsız koşullar nedeniyle sadece bu yıl 20 mülteci işçi yanarak yaşamını yitirdi BÜYÜKÇEKMECE‘DE bir fabrikada çıkan ve 4 mülteci işçinin yanarak can verdiği yangın, mülteci emeği sömürüsünü ve yangınları yeniden gündeme getirdi. Patronların dayattığı kuralsız koşullar nedeniyle sadece bu yıl 20 mülteci işçi yanarak can verdi. İzmir İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi, patronların mülteci işçileri en güvencesiz koşullarda çalıştırıldığını, Türkiyeli-mülteci işçi bölünmesini tüm ücretleri baskılamak için kullandığını bildirdi.

5 SURİYELİ HAYATINI KAYBETTİ

Ankara‘da bulunan Mobilyacılar Sitesinde 17 Ocak‘ta çıkan yangında 5 Suriyeli işçi hayatını kaybetti. Yangınla ilgili TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Ankara Şubesi tarafından yapılan açıklamada, "Mobilya üretiminde kullanılan makineler termik şalterler kullanılarak koruma altına alınmış olsa da aynı tesisatın ısınma ve benzeri amaçlarla kullanılan kısımlarında koruma cihazları kullanılmamış, makinelere verilen değerin insan hayatına verilmediği görülmüştür" dendi. Yangınla ilgili olarak çıplak gözle yapılan inceleme sonucu hazırlanan ön raporda, konutlardan çevrilme iş yerlerindeki elektrik panolarında kaçak akım rölesinin olmadığı, havalandırma bacalarının ve yangın merdivenlerinin bulunmadığı saptandı. Ankara Mobilyacılar ve Lakeciler Odası Başkanı Hüseyin Taklacı da sitede 15 bin atölye ve 100 bin işçi olduğu halde binalarda tahliye merdiveninin olmadığını açıkladı.

7 İŞÇİ YAŞAMINI YİTİRDİ

Meslek odalarının uyarılarına rağmen, gerekli denetimlerin yapılmaması ve önlemlerin alınmaması nedeniyle 29 Mart‘ta yine Ankara‘da bir başka facia yaşandı. Altındağ ilçesinde bulunan kağıt ve geri dönüşüm depolarının yoğun olduğu İskitler Ata Sanayi Sitesinde Afgan kağıt toplayıcıların kaldığı 3 katlı metruk binada yangın çıktı. İtfaiyenin müdahalesine rağmen kişi hayatını kaybetti, 11 kişi yaralandı. Hastanelere kaldırılan yaralılardan 2‘si daha yaşamını yitirdi. Başlarında bir depocu olmadığı ve kendi başlarına çalıştığı belirtilen Afgan sığınmacılar, hem barınmak hem de kağıt deposu olarak kullanmak üzere bu binaya girmişti. Havaların soğuması üzerine ısınmak istediklerinde yangın çıktı.

BAYRAM GÜNÜ ÖLDÜLER

Kocaeli‘nin Çayırova ilçesinde bulunan Akpınar Tekstil fabrikasında bayramın son günü olan 6 Haziran‘da yangın çıktı. Bayram izinleri nedeniyle kaçak olarak çalıştırılan mülteci işçiler yangının ortasında kaldı. Ölen işçilerden 3‘ünün Suriyelinin Afganistanlı mülteci işçi olduğu belirlendi. Olay yerinde çalışan bir itfaiyeci gazetemize yaptığı açıklamada "Biz olaya müdahale ettiğimizde iki kişinin sarılı olduğu bir ceset bulduk. Anne ve kız olduğunu düşünüyoruz" dedi.

BÜYÜKÇEKMECE‘DE 4 İŞÇİ ÖLDÜ

Son olarak 22 Haziran‘da İstanbul Büyükçekmece‘de tekstil ve plastik malzemelerin üretildiği fabrikada yangın çıktı. Yangında 4 mülteci işçi hayatını kaybetti. Dumandan etkilenen 4 itfaiye eri ile yaralanan 2 işçi de hastaneye kaldırıldı. Olay yerine gelen ekipler, yangın sırasında binanın çatı katma çıkan ve burada mahsur kalan 20 işçiyi merdivenle kurtardı. İran, Afganistan ve Özbekistan uyruklu işçilerin kaçak çalıştırıldığı belirtilen fabrikanın daha önce yangına müdahale tedbirlerinin uygun olmadığı gerekçesiyle mühürlendiği ve ruhsatsız olduğu öğrenildi.

5 AYDA 49 ÖLÜM

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisinin verilerine göre, 2019 yılının ilk 5 ayında en az 716 işçi çalışırken öldü. Ölen işçilerin en az 49‘u mülteci/göçmen işçilerdi. Ocak ayında en az 155 iş cinayeti yaşandı. Ölen işçilerin 19ü mülteci/ göçmen işçiydi. Şubat ayında en az 125 iş cinayeti yaşandı. Ölen işçilerin 3‘ü mülteci/göçmen işçiydi. Mart ayında en az 108 iş cinayeti yaşandı. Ölen işçilerin 11 ‘i mülteci/göçmen işçiydi. Nisan ayında en az 145 iş cinayeti yaşandı. Ölen işçilerin 10ü mülteci/göçmen işçiydi. Mayıs ayında en az 163 iş cinayeti yaşandı. Ölen işçilerin 6‘sı mülteci/ göçmen işçiydi. Son 7 yılda ise 485 mülteci işçi hayatını kaybetti.

YANGINLAR VE ÖLÜMLER

Patronların önlem almaması nedeniyle çıkan yangınlar Türkiyeli işçilerin de can vermesine neden oldu. 18 Ocak‘ta İstanbul İkitelli Organize Sanayi Bölgesi (OSB) içinde bulunan Dolapdere Sanayi Sitesinde yangın çıktı. Torna işleri yapan bir atölyede meydana gelen yangın bir işçinin ölümüne neden oldu. 19 Ocak‘ta Bayrampaşa‘da bir tekstil atölyesinde 3 işçinin cansız bedenine ulaşıldı! Bitlisli olduğu belirtilen işçiler, barınacak yerleri olmadığı için gece atölyede yatıyordu. Üç işçi sobadan sızan dumandan zehirlenmişti. 8 Ocak‘ta Mersin‘e bağlı Tarsus OSB‘de bir çakmak fabrikasında yangın çıktı. Aynı gün, iş cinayetleriyle anılan İstanbul‘da Tuzla Gemi Tersanesinde bir gemi yandı. Yakıt boşaltımı esnasında patlama sonucu çıkan yangında 9 işçi yaralandı, 2‘si hayatını kaybetti.



GAZİ İPEK VE KARDELEN KAMİŞLİ`DEN KANAL D HABER`E DEĞERLENDİRME

15.06.2020
 


Çok Okunanlar


GAZİ İPEK VE KARDELEN KAMİŞLİ`DEN KANAL D HABER`E DEĞERLENDİRME

EMO ANKARA ŞUBESİ 25. DÖNEM MESLEK DALI KOMİSYONLARI KURULUYOR

TEMMUZ AYINDA ONLINE MİSEM EĞİTİMLERİ DÜZENLENECEK

`UYGUN ELEKTRİK TESİSATI VE UYGUN KAÇAK AKIM RÖLELERİ HAYAT KURTARABİLİR` (SOL GAZETE, 13.06.2020)

EMO ANKARA ŞUBESİ: ÖLÜM SAÇAN TESİSATLAR BİR AN ÖNCE REVİZE EDİLMELİ (EVRENSEL, 13.06.2020)

EMO ANKARA ŞUBESİ 25. ÖNEM YÖNETİM KURULU TARAFINDAN 13 HAZİRAN 2020 TARİHİNDE GERÇEKLEŞTİRİLEN `UYGUN ELEKTRİK TESİSATI VE UYGUN KAÇAK AKIM RÖLELERİ HAYAT TURTARABİLİR` BAŞLIKLI BASIN AÇIKLAMASI

UYGUN ELEKTRİK TESİSATI VE UYGUN KAÇAK AKIM RÖLELERİ HAYAT KURTARABİLİR (ZAFER GAZETESİ, 13.06.2020)

Okunma Sayısı: 4


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır



 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2020 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.