MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 ANKARA ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

IBAN DUYURUSU

   · 

AİDAT ÖDEME

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AFYONKARAHİSAR   ANKARA   ÇANKIRI   ERZİNCAN   ERZURUM   KASTAMONU   KAYSERİ   KIRŞEHİR   KONYA   NEVŞEHİR   SİVAS   TOKAT   YOZGAT   AKSARAY   KIRIKKALE 
 

 
HUKUKİ DESTEK
 

EMO Ankara Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 2020.2

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

ELEKTRİĞE YÜZDE 15 ZAM (WWW.EVRENSEL.NET, 28.06.2019)


YAZILI BASINDA ODAMIZ

 
Elektrik fiyatları 1 Temmuz`dan geçerli olmak üzere konut, ticarethane ve sanayide ortalama yüzde 14.98 oranında artırıldı.
 

Tekrarlanan İstanbul seçiminin bitmesinden sonra başlayan zam dalgası devam ediyor. Enerji Piyasası Denetleme Kurulu‘nun (EPDK) bugün yaptığı toplantı neticesinde kamu ve özel sektör üretim şirketlerinin biriken maliyetlerinin tüketiciye yansıtılmasına karar verildi. Buna göre, 1 Temmuz‘dan geçerli olmak üzere elektrik fiyatları konut, ticarethane ve sanayide ortalama yüzde 14.98 oranında artırıldı.

GAZA DA ZAM GÖRÜNDÜ

Doğalgaz fiyatlarını da BOTAŞ belirliyor. BOTAŞ`ın da 30 Haziran`a kadar 1 Temmuz`dan geçerli yeni tarifeleri belirlemesi gerekiyor. Şirketin doğalgaza, elektriğe yakında bir oranda ‘çift haneli` zam yapma olasılığı güçlendi.

ELEKTRİK ŞİRKETLERİNİN BORCU HALKIN SIRTINA YÜKLENDİ

Elektriğe yapılan yüzde 14.98`lik zammı değerlendiren Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Ankara Şube Başkanı Ömürhan Avni Soysal, 21 bölgedeki elektrik ve dağıtım şirketlerinin borcunun 52 milyar dolar olduğunu belirterek borcun halkın sırtına yüklendiğini söyledi. 2001 yılından beri yapılan özelleştirmelerle bu noktaya gelindiğine dikkat çeken Soysal, Türkiye`nin elektrik üretiminin dışa bağımlı olduğunu söyledi.

Evrensel`e konuşan EMO Ankara Şube Başkanı Ömürhan Avni Soysal, zam sinyalinin yükselen döviz kuru ile geldiğini belirtti. Zammın 23 Haziran`a kadar ertelendiğini, seçimlerden sonra çaya, şekere, motorine, elektriğe peş peşe zamlar geldiğini kaydeden Soysal, konut, sanayi ve ticarethaneye yapılan elektrik zammının her yeri etkileyeceğine dile getirdi. Soysal, "Elektriğe yapılan zam yükselen döviz kuruyla geldi. Yeni yıldan sonra ve seçim öncesi elektriğe yüzde 10`luk indirim yapıldı ama bunun ardından gizlice şirketlere yüzde 15`lik zam yaptırıldı" dedi.

ENERJİDE DIŞA BAĞIMLILIK DÖVİZ KURUYLA ÇIKMAZA GİRDİ

Türkiye`de enerji alanının doğru kullanılmadığını, dışarı ve yükselen döviz kuruna bağlı olduğunu söyleyen Soysal, "Bu yüzden gelen zamlara şaşırmamak gerekir. Bir yıl içerisinde dövizin dalgalanmasına bakarsanız maliyet artışının çok olduğunu görürsünüz. Kamu eliyle yürütülmeyen elektriğe gelen bu fahiş zamlar halka yansıdı. Enflasyona yakın yapılan bu zam çok fazla. Her yıl ekim ayında yapılan zammın bu yıl erken olması ekonomik krize işaret ediyor" dedi.

Dışarıya bağımlı enerji kaynakları nedeniyle maliyetin çok arttığını ifade eden Soysal, "İthal kömüre dayalı termik santral ve doğal gaz bunun başlıca sebepleri. Aslında mayıs ayında Türkiye çok yağış aldı, eğer hidroelektrikle kendi elektriğimizi üretebilseydik maliyet çok az olacaktı. Yenilenebilir enerji kaynakları bakımından Avrupa`nın üstünde olmamıza rağmen hayata geçirilmediği için hem dünyanın hem de Avrupa`nın çok gerisindeyiz" diye konuştu.

SANAYİCİLER ZAMMI VATANDAŞA YANSITIR

Sanayiyi ayakta tutanın elektrik enerjisi olduğunu belirten Soysal, özellikle sanayiye yapılan zam ile her kalemin etkileneceğini vurguladı. Soysal, "Sanayi de bu zammı vatandaşa yansıtacak ve vatandaş aslında çift zamla karşılaşacak" dedi.

Özel elektrik şirketlerinin 21 bölgede olduğuna ve dağıtım şirketleri ile birlikte 52 milyar doları aşan borcunun varlığına dikkat çeken Soysal, "Bu korkunç bir rakam. Önümüzde bir Telekom örneği var. Şirketler borç yükü altında ve bu halkın sırtına yüklenecek. 2001 yılından beri yapılan özelleştirmelerle bu noktaya gelindi. Sonuç olarak yaşanan krizin yükü yine halktan çıkarılacak" diye konuştu.

ŞEKER VE ÇAY PAHALANMIŞTI

Şeker ve çay fiyatlarına da İstanbul seçimi sonrası yüzde 15 ila 16 oranlarında zam geldi. Türkşeker tarafından yapılan açıklamaya göre kristal şekerin fabrika çıkış fiyatı yüzde 16 artışla 3,57 lira oldu. ÇAYKUR da kuru çay fiyatında yükselen maliyetler nedeniyle yüzde 15 artışa gitti. Çay enflasyon sepetinin yüzde 0.48‘ini şeker ise yüzde 0.32‘sini oluşturuyor. (EKONOMİ SERVİSİ)GAZİ İPEK VE KARDELEN KAMİŞLİ`DEN KANAL D HABER`E DEĞERLENDİRME

15.06.2020
 


Çok Okunanlar


GAZİ İPEK VE KARDELEN KAMİŞLİ`DEN KANAL D HABER`E DEĞERLENDİRME

EMO ANKARA ŞUBESİ 25. DÖNEM MESLEK DALI KOMİSYONLARI KURULUYOR

TEMMUZ AYINDA ONLINE MİSEM EĞİTİMLERİ DÜZENLENECEK

`UYGUN ELEKTRİK TESİSATI VE UYGUN KAÇAK AKIM RÖLELERİ HAYAT KURTARABİLİR` (SOL GAZETE, 13.06.2020)

EMO ANKARA ŞUBESİ: ÖLÜM SAÇAN TESİSATLAR BİR AN ÖNCE REVİZE EDİLMELİ (EVRENSEL, 13.06.2020)

EMO ANKARA ŞUBESİ 25. ÖNEM YÖNETİM KURULU TARAFINDAN 13 HAZİRAN 2020 TARİHİNDE GERÇEKLEŞTİRİLEN `UYGUN ELEKTRİK TESİSATI VE UYGUN KAÇAK AKIM RÖLELERİ HAYAT TURTARABİLİR` BAŞLIKLI BASIN AÇIKLAMASI

UYGUN ELEKTRİK TESİSATI VE UYGUN KAÇAK AKIM RÖLELERİ HAYAT KURTARABİLİR (ZAFER GAZETESİ, 13.06.2020)

Okunma Sayısı: 8


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2020 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.