MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 ANKARA ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

IBAN DUYURUSU

   · 

AİDAT ÖDEME

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AFYONKARAHİSAR   ANKARA   ÇANKIRI   ERZİNCAN   ERZURUM   KASTAMONU   KAYSERİ   KIRŞEHİR   KONYA   NEVŞEHİR   SİVAS   TOKAT   YOZGAT   AKSARAY   KIRIKKALE 
 

 
HUKUKİ DESTEK
 

EMO Ankara Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 2020.1

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

PMO: ALTIN İŞLETMECİLİĞİNİN HİÇBİR KAMU YARARI YOKTUR, TAMAMEN POLİTİKTİR!


DUYURU


 
Peyzaj Mimarları Odası tarafından Kazdağları’nda altın madeni işletmesi kurulması ile ilgili olarak 2 Ağustos 2019 tarihinde yapılan açıklamada “Suyumuz, doğamız, tarihimiz talan ediliyor!” denildi. Basın açıklamasına haberin devamından ulaşabilirsiniz.
 

Altın İşletmeciliğinin Hiçbir Kamu Yararı Yoktur, Tamamen Politiktir!

Suyumuz, doğamız, tarihimiz talan ediliyor!

Taşeronluğunu Doğu Biga Madencilik`in yaptığı Kanadalı Alamos Gold şirketi, Çanakkale Kirazlı Köyü mevkiinde altın işleme tesisi için ağaç kıyımı yapıyor. ÇED olumlu raporu alan şirketin, rapora aykırı olarak, öngörülen ağaç miktarının 4 katı, yaklaşık 200 bin ağaç katliamı yapması kabul edilemez! Bu da yetmezmiş gibi doğa katliamına ödül olarak Doğu Biga Madencilik şirketine çeşitli vergi istisna ve indirimleri ile sigorta primi desteklerini içeren 865 milyon lira yatırım teşvik belgesi verildiği ortaya çıktı.

Daha henüz Cerattepe vakası unutulmamışken, Murat Dağı`nda altın işlenmesi için verilen olumlu ÇED raporuna itirazlar sürerken, toplum yararı gözetilmeyen madencilik politikaları tüm hızıyla devam ediyor. Yerli ve yabancı sermayedarların çıkarları için ülkemizin doğası ve tarihi, geri dönüşü olamayacak şekilde tahrip ediliyor. Su kaynaklarımız kullanılamaz hale geliyor.

Mitolojide ilk güzellik yarışmasının yapıldığı, Zeus`un doğum yeri ve Truva Savaşı`nı izlediği yer olan, birçok medeniyete ev sahipliği yapmış; tarihi, kültürel ve doğal varlıklarıyla eşsiz bir yer olan Kazdağları`nda (İda Dağı) siyanürlü altın madeni işletmesi kurmak bu ülkeye, bu halka ihanettir!

Kazdağları`nın üstü "altın"dan değerlidir!

Kazdağları bölgesinde mesele ağaç sayısının azalması değil, bölgedeki orman ekosisteminin zarar görmesidir. Dolayısıyla "kestiğimizden fazlasını dikiyoruz" söylemi cahilliktir, bu milletin aklıyla dalga geçmektir. %98,7`si orman alanında bulunan maden sahasının etkilediği bölgede 18 memeli, 41 kuş, 10 sürüngen ve 117 böcek türü yaşıyor. Orman, 283 farklı bitki türüne ev sahipliği yapıyor. Proje alanında tespit edilen türlerin 7`si sadece Türkiye`de yaşayan endemik bitkiler.

Kazdağları`nın üzerine yerleşmiş, kuzey-güney istikametine uzanan derin vadi ve kanyonları, flora ve fauna açısından zengin bir potansiyel arz etmekte, özellikle de bitki örtüsünün taşıdığı biyolojik çeşitlilik, ana kaynak değerini oluşturmaktadır. Bu denge bozulduğu takdirde istediğiniz kadar ağaç dikin, aynı ekosistemi kuramazsınız!

Çanakkale`nin suyu tehlikede

Daha onlarca maden, ruhsat almak için sırada bekliyor. Bölgede madenlerin yanı sıra, Danıştay`ın "ÇED olumlu" belgesini iptal ettiği Çanakkale – Çan Akışkan Yataklı Termik Santrali de inşaatını tamamlayıp deneme üretimine başlaması da diğer bir çevre felaketi. Fabrika atıklarından kaynaklı asit yağmurları ise bölgenin gerçeği olmuş durumda. Altın işlemede kullanılan siyanür de yeraltı ve yerüstü sularına karışıyor, havuzlardaki siyanür buharlaşarak asit yağmurlarına dönüşüyor.

Atikhisar Barajı`na 14 kilometre uzaklıkta bulunan siyanürlü altın işletmesi hem çevre halkını hem de bölgedeki diğer varlıkları tehdit ediyor. Bu varlıkların başında su geliyor. Altın işlenmesi sırasında kullanılacak siyanürün Atikhisar Barajı`na ulaşarak içme ve sulama suyuna karışmasıyla bölgedeki tarım ve toplum sağlığını riske atması göz ardı edilemez!

İklim değişikliği ile birlikte azalan su kaynakları, eğer doğru yönetilmezse, insan etkisiyle birlikte hızla tükenmekle karşı karşıya. Mevcut su rezervlerimizi korumak, maden çıkarmaktan çok daha hayati öneme sahiptir.

 

Bölgeye altın işleme tesisi kurulması kamu yararına değildir. Kazancın neredeyse tamamının yabancı firmaya gidecek olmasıyla birlikte, elde edilecek gelirden çok daha büyük bir bedeli, yarın su bulmak, arıtmak için ödeyeceğiz.

TMMOB Peyzaj Mimarları Odası olarak Çanakkale`de doğaya ve su havzalarına sahip çıkmak için sürdürülen "Su ve Vicdan Nöbeti"ndeki yöre halkının sonuna kadar destekçisiyiz! Atılacak her adımda kamu, toplum ve doğa yararı olması ilkemizi sürdüreceğiz. Kazdağları halkındır, yağmalanmasına, peşkeş çekilmesine müsaade etmeyeceğiz!

 

TMMOB Peyzaj Mimarları Odası

13. Dönem Yönetim KuruluKESK-TMMOB ANKARA İKK-ATO VE ASMMO’NUN KIZILAY GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ÖNÜNDEKİ BASIN AÇIKLAMASINA POLİS MÜDAHALE ETTİ

03.02.2020
 


Çok Okunanlar


MESLEKTE 40., 50. VE 60. YILINI DOLDURAN ÜYELERİMİZE PLAKETLERİ VERİLDİ

EMO KAYSERİ İL TEMSİLCİLİĞİ’NE BAĞLI ÜYELERİMİZE MESLEKTE 40. YIL PLAKETLERİ VERİLDİ

EMO KONYA İL TEMSİLCİLİĞİ’NDE ENERJİ KİMLİK BELGESİ EĞİTİMİ DÜZENLENDİ

ENTES FİRMA SUNUMU YAPILACAK

EMO ANKARA ŞUBESİ 24. DÖNEM SON YÖNETİM KURULU TOPLANTISI YAPILDI

ENTES FİRMA SUNUMU YAPILDI

EMO ANKARA ŞUBESİ HABER BÜLTENİ 2020/1 SAYISI ÇIKTI

DEPREM BÖLGESİNE TOPLANAN YARDIMLAR YOLA ÇIKTI

KESK-TMMOB ANKARA İKK-ATO VE ASMMO’NUN KIZILAY GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ÖNÜNDEKİ BASIN AÇIKLAMASINA POLİS MÜDAHALE ETTİ

DOÇ.DR.GÜNEY GÖNENÇ ELEKTRONİK VE YAZILIM LABORATUVARI İLE CİHAN KAYIKET EĞİTİM MERKEZİ AÇILDI

Okunma Sayısı: 4


Tüm Duyurular

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2020 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.