MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 ANKARA ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

IBAN DUYURUSU

   · 

AİDAT ÖDEME

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AFYONKARAHİSAR   ANKARA   ÇANKIRI   ERZİNCAN   ERZURUM   KASTAMONU   KAYSERİ   KIRŞEHİR   KONYA   NEVŞEHİR   SİVAS   TOKAT   YOZGAT   AKSARAY   KIRIKKALE 
 

 
HUKUKİ DESTEK
 

EMO Ankara Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 2020.1

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

SİVAS’TA SU KANALI PATLAYAN HES, SABIKALI ÇIKTI! (WWW.GİDAHATTİ.COM, 29.08.2019)


YAZILI BASINDA ODAMIZ


 
Sivas’ın Koyulhisar ilçesindeki hidro elektrik santralinin (HES) su kanalının patlamasına ilişkin Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Ankara Şubesi’nin açıklamasına göre, HES kanalındaki borularda sızıntı olduğuyla ilgili 10 yıl önce şikayette bulunuldu, ancak dönemin Cumhuriyet Savcılığı tarafından kamu adına soruşturma yapılmaya gerek duyulmadı.
 

Sivas`ın Koyulhisar ile Suşehri ilçeleri arasındaki D-100 karayolu yakınından geçen Kelkit Çayı üzerindeki Hidro Elektrik Santralı`na (HES) su aktarılan kanalının 29 Ağustos 2019 Çarşamba gecesi saat: 00.30 civarında patlaması sonucu D-100 karayolundan geçen iki araç suya kapılmış, kurtarılan 6 kişi hastaneye kaldırılmıştı.

10 yıl önce şikayet edilmiş, savcılık soruşturmaya gerek görmemiş!

Konuya ilişkin olarak TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Ankara Şubesi`nden yazılı bir açıklama yapıldı. "Planlama yapılmadan inşa edilen HES`ler sorun yaratıyor!" denilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"HES kanalındaki borularda sızıntı olduğuyla ilgili 10 yıl önce şikayette bulunulduğu, ancak dönemin Cumhuriyet Savcılığı tarafından kamu adına soruşturma yapılmaya gerek duyulmadığı ortaya çıktı.

Olay tarihinden 10 yıl önce yöre halkının Kaymakamlığa ve Cumhuriyet Başsavcılığı`na verdikleri dilekçede sorunlara dikkat çekilerek, "Bölge heyelana açık bir bölge olduğundan sızıntının toprak kaymalarına neden olma ihtimali yüksektir. Bu denli tehlike arz etmesi nedeniyle uzun süre evlerimize giremedik ve mağdur olduk. Suyun basıncı ve yüksek miktarda olduğu dikkate alındığında sızıntının kanalda patlaklara yol açabilme ihtimali dikkate alınmalı, su baskınları ve heyelanların meydana geleceği endişesi içindeyiz" denilmesine karşın, Cumhuriyet Savcılığı bu uyarıyı dikkate almamıştır.

Savcılık takipsizlik kararı vermek yerine yöre halkının şikayetine kulak vererek, önce bilirkişi atayıp bilirkişinin vereceği raporu dikkate alsaydı, 10 yıl sonra böyle bir tehlike söz konusu olmayabilirdi. Su kanalında gerçekleşen patlama sonucu yaralanan tüm yurttaşlarımıza acil şifalar diliyoruz.

EMO: "Türkiye HES çöplüğüne dönüşmesin!"

EPDK`nın projeksiyonlarına göre mevcut yatırımlar, 2030 yılına kadar tüm ihtiyacı karşılayabilecek düzeyde. Buna rağmen çok sayıda HES yatırım aşamasında görünüyor. Planlamadan yoksun enerji yönetimi yüzünden, kontrolsüz ve denetlenmeyen HES`ler yurttaşlarımızın can ve mal güvenliğini tehlikeye atıyor.

HES`lerin planlama ve projelendirme aşamalarında birçok yanlışlık yaşanmaktadır. Üretim tesisleri için hazırlanan fizibilite raporlarının yöre koşulları yeterince incelenmeden  hazırlanması sonucu ülkemiz ihtiyaç duyulmayan HES çöplüğüne dönüşmektedir. Uygulama aşamasında ise ürün tercihlerinde kalite ve verimlilik dikkate alınmadığından, zaten verimsiz olan bir sürü HES projesi verimsizleşmekte, üretim kayıpları ve işletme kayıpları artmakta ve kaynak israfına yol açılmaktadır. Öte yandan, bu kalitesiz ürünlerin kullanılması ve/veya düzenli bakımların yapılmaması sonucunda Sivas Koyulhisar`dakine benzer kazalar yaşanabilmektedir.

Çözüm; yenilenebilir enerji üretiminde

 Sivas rüzgâr enerjisi ve güneş enerjisi yatırımları için çok ciddi bir potansiyele sahip bir ilimizdir. Sivas`ın ortalama güneşlenme süresi günlük toplam 7,3 saat, ışınım şiddeti ise günlük toplam 4,2 kWh/m² ile Türkiye ortalaması civarındadır.KESK-TMMOB ANKARA İKK-ATO VE ASMMO’NUN KIZILAY GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ÖNÜNDEKİ BASIN AÇIKLAMASINA POLİS MÜDAHALE ETTİ

03.02.2020
 


Çok Okunanlar


MESLEKTE 40., 50. VE 60. YILINI DOLDURAN ÜYELERİMİZE PLAKETLERİ VERİLDİ

#ELAZIĞÜŞÜYOR

EMO KONYA İL TEMSİLCİLİĞİ’NDE ENERJİ KİMLİK BELGESİ EĞİTİMİ DÜZENLENDİ

EMO KAYSERİ İL TEMSİLCİLİĞİ’NE BAĞLI ÜYELERİMİZE MESLEKTE 40. YIL PLAKETLERİ VERİLDİ

ENTES FİRMA SUNUMU YAPILACAK

EMO ANKARA ŞUBESİ 24. DÖNEM SON YÖNETİM KURULU TOPLANTISI YAPILDI

ENTES FİRMA SUNUMU YAPILDI

MESLEKTE 25. VE 30. YILINI DOLDURAN ÜYELERİMİZE BELGELERİ VERİLDİ

DEPREM BÖLGESİNE TOPLANAN YARDIMLAR YOLA ÇIKTI

KESK-TMMOB ANKARA İKK-ATO VE ASMMO’NUN KIZILAY GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ÖNÜNDEKİ BASIN AÇIKLAMASINA POLİS MÜDAHALE ETTİ

Okunma Sayısı: 1


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2020 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.