MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 ANKARA ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

IBAN DUYURUSU

   · 

AİDAT ÖDEME

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AFYONKARAHİSAR   ANKARA   ÇANKIRI   ERZİNCAN   ERZURUM   KASTAMONU   KAYSERİ   KIRŞEHİR   KONYA   NEVŞEHİR   SİVAS   TOKAT   YOZGAT   AKSARAY   KIRIKKALE 
 

 
HUKUKİ DESTEK
 

EMO Ankara Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 2020.2

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

KAMU ŞİRKETLERİ SIRTIMIZDAKİ KAMBUR DEYİP ENERJİYİ ÖZELLEŞTİRDİLER! (BİRGÜN GAZETESİ, 15.11.2019)


BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

 
Enerjide özelleştirmeyle hem devlet gelir elde edecek hem de elektrik ucuzlayacaktı. 10 yıl önce enerji özelleştirmeleri böyle pazarlandı. Bugün ise imtiyazlı enerji şirketleri için bütçeden milyarlar akıtılıyor, elektriğe zam üstüne zam yağıyor, elektrik talebini canlı tutmak için kış saati uygulamasına geçilmiyor.
 

Şubat ayında beş partinin uzlaşarak reddettiği ‘termik santral ile havayı kirletme izni‘ veren düzenleme, çarşamba günü yeniden Meclis gündemine geldi. 13 termik Santrala dördüncü kez havayı kirletme izni verilmek istendiğini söyleyen CHP‘li Özgür Özel, ‘Bu kudretli şirketler, sarayda kimleri ikna ettilerse, milletvekillerinden güçlü, grup başkanvekillerinden imzalarından güçlü olacaklar ki, 2.5 yıllık uzatma almışlar‘ dedi. AKP ise enerji ve inşaat gibi "torpilli" sektörlerin nasıl imtiyazlar elde ettiğini kamuoyuna açıklamakta zorlanıyor. Peki halkın bütçesine milyarlarca dolara mal olan bu imtiyazların verilmesinin arka planında ne vardı? Bunun için enerji sektörünün kredi borçlarına mercek tutmakta fayda var.

► Yıl 2009: Elektrik dağıtımı özelleştiriliyor, enerji sektörünün borcu 6 milyar dolar

Hükümetin planına göre 2009 kriziyle beraber yüzde 16,5 küçülme yaşayan inşaat sektörüne cansuyunu özelleştirilen enerji sektörü verecekti. Böylece adını kamu ihaleleriyle sıkça duyduğumuz inşaat şirketleri borçla enerji sektörüne adım attılar. 2007 Eylül ayında 1,8 milyar dolar nakdi kredi borcu olan enerji sektörünün 2009 Eylül ayındaki nakdi kredi borcu yüzde 234 artışla 6 milyar dolara tırmandı. Alınan borçların büyük çoğunluğu ise döviz cinsindendi. 2009 yılıyla beraber Boğaziçi Elektrik, EnerjiSA gibi özel şirketler kamunun elindeki TEDAŞ`ın elektrik dağıtım işlerini satın aldılar. O yıllarda yapılan hükümet propagandası ise "rekabet gelecek, elektrik ucuzlayacak" şeklindeydi.

 

► Yıl 2013: Elektrik üretimi özelleştiriliyor, enerji sektörünün kredi borcu 22,4 milyar dolar

Dağıtımdan sonra sıra elektriğin üretimine geldi. Bunun için verimsiz HES`lere milyonlarca dolar yatırım yapan sermayedarlar, kamudan yüksek fiyatlı alım garantileri elde etti. 2013`te ise kamunun elindeki termik santrallar ardı ardına yapılan ihalelerle bildik firmalara satıldı. O kadar ki termik santral ihalelerine teklif veren firma sayısı 7`yi hiç geçmedi. 2013 yılı başında kamunun elindeki toplam termik santral ünitesi sayısı 37`ydi. 2013 yılı başından 2015 yılı sonuna dek bu ünitelerin 25`i toplam 4 şirkete satıldı. Bu şirketler;

 

1-) Konya Şeker Enerji: 9 santral ünitesi

2-) Çelikler Holding: 7 santral ünitesi

3-) Bereket Enerji: 5 santral ünitesi

4-) İÇTAŞ ve Limak Enerji ortaklığı: 4 santral ünitesi

 

Bunun dışında bu tarihlerden önce Ciner Grubu`nun da Çayırhan Termik Santralı`ndaki 3 üniteyi aldığı hesaba katılırsa kamu kesiminin, enerji üretiminden tamamen çekildiği daha net anlaşılabilir.

 

► Yıl 2019: Enerji sektörü batıyor, sektörün kredi borcu 35,9 milyar dolar

2018 yazında yaşanan kur şoku, enerji sektörünün döviz cinsinden olan borç maliyetlerini altüst etti. Üstüne bir de faizlerde yaşanan yükselme yeni kredi olanaklarını daralttı. Son darbeyi ise ekonomik büyümenin yavaşlamasıyla beraber elektrik talebinin azalması vurdu. Böylece 2009`da büyük umutlarla özelleştirilen enerji sektörü sadece 10 yıl sonra iflasın eşiğine geldi. 10 yılda dolar cinsinden borçları 6`ya katlanmıştı, üstelik ekonomik gidişat toparlanma sinyalleri vermiyordu. Sektör kendisini yaratan hükümete ve onun yönettiği bütçeye muhtaç hale geldi. Hükümet ise yardım elini uzatmakta hiç tereddüt etmedi. Ancak bir avuç şirketi kurtarmanın bedeli 82 milyon yurttaşa ödetilmiş oldu.

Peki hükümet enerji sektörüne hangi imtiyazları tanıdı?

Maliyet artışı olmamasına rağmen yaşanan elektrik zamları

Bu yıl dolar kurunda yukarı yönlü hareketlilik neredeyse yaşanmadı. Petrol fiyatları ise son yılların en düşük seviyelerini gördü. Ancak TÜİK verilerine göre Ocak ayından bu yana elektriğe yüzde 32,1 oranında zam yapıldı.

Elektrik talebini artıran yaz saati uygulaması

30 Ekim 2016 tarihinde kış saati uygulamasına geçilmedi ve yaz saati uygulaması kalıcı hale geldi. Karanlık saatlerde işe giden ve gelen yurttaşlara düzenlemenin amacı "elektrikte tasarruf sağlamak" olarak açıklandı. Ancak elektrikte tasarruf sağlamak bir yana tüketim artırıldı. Zaten amaç da buydu. 2016 Kasım ayı, 15 Temmuz darbe girişimi yüzünden yaşanan ekonomik durgunluğa rağmen elektrik tüketiminde rekor yaşanan ay oldu.

Elektrik şirketlerinden piyasa fiyatının üzerinde elektrik alım garantisi

Makina Mühendisleri Odası (MMO) 2019 Enerji Görünüm Raporu`na göre özelleştirilen santrallara son yıllarda alışkın olunan "alım garantisi" uygulaması sağlandı. İşletmelerin ricasıyla gerçekleşen bu alım garantisi piyasa fiyatının da üzerinde yapılacaktı. Çünkü piyasa fiyatı işletmelerin üretim maliyetinin altındaydı. MMO raporuna göre TETAŞ 2016 yılında yerli kömür santrallarından 6 milyar kWh büyüklüğünde elektrik satın aldı. Bu miktar 2017 yılında 3 katına çıkarılarak 18 milyar kWh büyüklüğüne erişti. Üstelik alım fiyatları da TÜFE ve ÜFE göstergeleri ile dolar kuruna endekslendi. Her 3 ayda bir oluşturulan endeksle alım fiyatları güncellendi. Böylece 2018`de 1 milyar 160 milyon lira ilave ödeme kömür santrallarine verilmiş oldu.

Filtre ve arıtma tesislerinin ertelenmesi

Kamunun elindeki neredeyse tüm santralları alan şirketler kanuna göre filtre ve arıtma sistemi kurmak zorundaydı. Ancak 2013`ten bu yana bu yükümlülük sürekli AKP teklifleriyle ötelendi. Sonuncusu ise bütçe görüşmeleriyle başladı. 2009`da "hem devlete gelir kapısı olacak, hem ucuz enerjiye ulaşacağız" denilerek girişilen özelleştirmeler 10 yıl sonra büyük bir fiyaskoya dönmüş durumda. 10 yılın bilançosu, borca batık özel şirketler, bütçeye yüklenen milyarlarca lira kaynak ve yurttaşın elektrik faturasındaki kabarma oldu. Çocukların okula karanlıkta gitmesi ise cabası…

 

***

 

NE OLMUŞTU?

Anayasa Mahkemesi (AYM) 2014`te termik santralların kirlilik saçmasını yasaya aykırı buldu ve santrallara 31 Aralık 2019`a dek süre tanındı.

Buna rağmen 2019`un şubat ayında AKP grubu Meclis`e bir torba kanun teklifi daha sundu. Teklifin 45`inci maddesi termik santrallere filtre düzenlemesi için 2 yıl daha erteleme getiriyordu. 45`inci maddenin çok tepki çekmesi iktidara da geri adım attırdı ve ilgili madde torbadan çıkarıldı.

Fakat buna rağmen düzenleme, yeniden torba yasaya eklenerek gündeme geldi. Bu sefer de santrallara filtre düzenlemeleri yapmaları için 2,5 yıl daha erteleme verilecek.

 

***

Enerjinin kara deliği

Kaç MWh elektrik tüketildi​

kamu-sirketleri-sirtimizdaki-kambur-deyip-enerjiyi-ozellestirdiler-649690-1.

Kalıcı yaz saati uygulamasıyla elektrik tasarrufu sağlanacak dendi. Ancak asıl amaç elektrik üretim şirketleri için elektrik tüketimini canlı tutmaktı. Böylece 2016 ekimde kış saati uygulamasına geçilmedi. Çocuklar okula karanlıkta gitti. 2017 kışı (Ocak-şubat-mart ayları) ise son yıllarda en çok elektrik tüketilen yıl oldu.

***

Enerjinin kara deliği

Özelleştirilen enerji sektörü devlete güvenerek döviz cinsinden borçlandı. Özelleştirmelerin başladığı 2009 Eylül`den 2019 Eylül`e enerji sektörünün nakdi kredi borcu dolar cinsinden dahi yüzde 500 arttı. Yükselen döviz kuru ise sektörü alt üst etti.

***

Enerjinin borcu kaç milyar dolar?

İşte o santraller

5 yıldır filtre takmayan bugün de filtre takması için ek süre verilmek istenen özel santraller ve bu santrallerin sahipleri şunlar;

 

♦ Kütahya Tunçbilek: Çelikler Holding

 

♦ Bursa Orhaneli: Çelikler Holding

 

♦ Kütahya Seyitömer: Çelikler Holding

 

♦ Muğla Yeniköy: Limak ve İÇTAŞ Ortak Enerji Grubu

 

♦ Muğla Kemerköy: Limak ve İÇTAŞ Ortak Enerji Grubu

 

♦ Ankara Çayırhan: Ciner Grubu

 

♦ Şırnak Silopi: Ciner Grubu

 

♦ Soma B: Konya Şeker Enerji

 

♦ Sivas Kangal: Konya Şeker Enerji

 

♦ Karabük: Kardemir AŞ

 

Bağlantılar

birgun.net/haber/kamu-sirketleri-sirtimizdaki-kambur-deyip-enerjiyi-ozellestirdiler-276427
 


EMO ERZURUM İL TEMSİLCİSİ NAMİYE SINIRKAYA, SÜS HAVUZLARINDA YAŞANAN TEHLİKELERİ ERZURUM TV100’E DEĞERLENDİRDİ

23.07.2020
 


Çok Okunanlar


YÜKSEK GERİLİM TESİSLERİNDE İŞLETME SORUMLULUĞU PRATİK EĞİTİMİ DÜZENLENDİ

EMO ANKARA ŞUBESİ 17. DÖNEM YÖNETİM KURULU BAŞKANI NECATİ İPEK YAŞAMINI YİTİRDİ

EMO ERZURUM İL TEMSİLCİSİ NAMİYE SINIRKAYA, SÜS HAVUZLARINDA YAŞANAN TEHLİKELERİ ERZURUM TV100’E DEĞERLENDİRDİ

SOSYAL MEDYAMA DOKUNMA

YÜKSEK GERİLİM TESİSLERİNDE EĞİTİM DÜZENLENDİ (SONSÖZ, 17.09.2020)

YÜKSEK GERİLİM TESİSLERİNDE İŞLETME SORUMLULUĞU EĞİTİMİ (ELEKTRİK DÜNYASI, 29.07.2020)

NÜKLEER KARŞITI PLATFORM: METSAMOR NÜKLEER SANTRALI’NIN HEDEF ALINMASINI KINIYORUZ!

EMO ERZURUM İL TEMSİLCİSİ NAMİYE SINIRKAYA, SÜS HAVUZLARINDA YAŞANAN BÜYÜK TEHLİKEYİ ERZURUM TV100`E DEĞERLENDİRDİ. (ERZURUM TV100)

Okunma Sayısı: 51


Tüm Basından Seçtiklerimiz

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2020 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.