MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 ANKARA ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

IBAN DUYURUSU

   · 

AİDAT ÖDEME

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AFYONKARAHİSAR   ANKARA   ÇANKIRI   ERZİNCAN   ERZURUM   KASTAMONU   KAYSERİ   KIRŞEHİR   KONYA   NEVŞEHİR   SİVAS   TOKAT   YOZGAT   AKSARAY   KIRIKKALE 
 

 
HUKUKİ DESTEK
 

EMO Ankara Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 2020.2

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

EMO`DAN SİBEL ÜNLİ AÇIKLAMASI: ÖĞRENCİLERE ÜCRETSİZ ULAŞIM VE BARINMA SAĞLANMALI (EVRENSEL, 08.01.2020)


YAZILI BASINDA ODAMIZ

 
EMO öğrenciler aylık giderlerini hesapladı ve intihar eden Sibel Ünli ile ilgili açıklama yaptı: Öğrencilerin krizin etkisini en can yakıcı şekilde yaşayan kesimlerden.
 

Elektrik Mühendisleri Odası Ankara Şubesi,  bir öğrencinin temel ihtiyaçlarını karşılayacak aylık giderini Ankara‘da 1510 TL iken İstanbul‘da 1.940 TL olarak hesapladı. Bir öğrencinin hiçbir sosyal gideri olmadan yapacağı harcamanın en az yüzde 75`inin devlet tarafından faizsiz kredi olarak verilmesi gerektiği ifade edilen açıklamada, ücretsiz barınma ve ulaşım imkanının sağlanması talep edildi.

Elektrik Mühendisleri Odası Ankara Şubesi İstanbul Üniversitesi öğrencisi Sibel Ünli‘nin intihar etmesine ilişkin yaptığı açıklamada, derin bir ekonomik kriz yaşayan Türkiye‘de hayat pahalılığı, yüksek enflasyon baskısı, işsiz sayısının 7 milyonu aşması, açlık, yoksulluk, güvencesizlik, gelecek korkusunun insanları intihara sürüklediği ifade edildi. Geçtiğimiz aylarda elektrik faturasını ödeyemeyen aynı aileden 4 kişi siyanür ile intihar ettiği ve benzer olayların farklı şehirlerde yaşandığı hatırlatılarak, "Son olarak birkaç gün önce İstanbul Üniversitesi öğrencisi Sibel Ünli, yaşadığı sosyal bunalım, değersizlik algısı, gelecek kaygısı ve  ekonomik sıkıntılar nedeniyle intihar etti. Yemekhane kartında 1 TL`si olan, sosyal medya hesaplarında geleceğe dair hiçbir umudunun olmadığını dile getiren Sibel Ünli`nin intiharı ülkede yaşanan ekonomik, siyasi krizin boyutlarının büyüklüğünü ortaya koyması bakımından önem taşımakta" denildi.

Öğrencilerin krizin etkisini en can yakıcı şekilde yaşayan kesimlerden olduğu belirtilen açıklamada, gençler bir yandan her türlü zorlukla eğitimlerini sürdürmeye çalışırken bir yandan da ülkede yeni üniversiteler açılarak kontenjanların plansız artırıldığına dikkat çekildi. Üretim ve sanayide gerileme nedeniyle gençlerin işsiz ve geleceksiz kaldığı ifade edilen açıklamada, "Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait (KYK) yurtlara yüzde 20 zam yapılması, KYK tarafından üniversite öğrencilerine verilen öğrenim kredisini ödeyemeyenlerin icraya verilmesi, öğrenci bursuna yapılan komik zammın enflasyon karşısında pula dönmesi ekonomik krizin faturasının öğrencilere ve işsizlere kesildiğini açıkça göstermekte. İstanbul Üniversitesi`nde 3 öğün indirimli yemek hakkının tek öğüne indirilmesi kararına karşı verdikleri mücadele ile gündeme gelen öğrencilerin haklı talepleri polis copu ile karşılaştı. Yaşamak gibi en temel hakları için demokratik yolları kullanarak alanlara çıkan öğrencilere yapılan müdahale kabul edilemez" denildi.

BİR ÖĞRENCİNİN AYLIK GİDERİ HESAPLANDI

Açıklamada yer verilen odanın yaptığı araştırmaya göre, bir öğrencinin aylık gideri Ankara‘da 1510 TL iken İstanbul‘da 1.940 TL. Araştırmada Ankara‘da 4 kişi üzerinden yapılan hesaplamayla bir öğrenin barınma gideri 300 TL, yemek gideri 900 TL, elektrik su ve doğalgaz gideri 150 TL, haberleşme gideri 50, ulaşım gideri ise 60 TL olarak belirlendi. İstanbul‘da ise aynı giderler barınmada 450 TL, yemekte 1200 TL, elektrik, su ve doğalgazda 150 TL, haberleşmede 50, ulaşımda ise 40 TL olarak hesaplandı. Araştırmada sosyal ve kültürel harcamalara ise yer verilmedi.

ÖĞRENCİ GİDERİNİN YÜZDE 75‘Nİ KARŞILAYACAK KREDİ ÖNERİSİ

Bir öğrencinin hiçbir sosyal gideri olmadan yapacağı harcamanın en az yüzde 75`inin devlet tarafından faizsiz kredi olarak verilmesi gerektiği ifade edilen açıklamada, "Kredi geri ödemesi öğrenci mezun olup işe girdikten sonra başlamalı, her bireyin gelirine göre ödeme planı yapılmalıdır. Bu altyapı hazırlanıncaya kadar tüm üniversitelerde 2 öğün indirimli ve bir öğün ücretsiz yemek imkanı, hafta sonları dahil sağlanmalıdır. Ayrıca örgün öğretimdeki tüm ön lisans ve lisans öğrencilerinin ulaşımı ücretsiz olmalı veya üniversiteler ya da belediyeler servis koyarak öğrencilerin ulaşım sorununu çözmelidir. Üniversite öğrencilerinin kalacağı yurt binaları mevcut öğrenci sayısına göre plânlanıp yapılmalı ve öğrencilerin barınmaları ücretsiz sağlanmalıdır" denildi. (Ankara/EVRENSEL)TMMOB BAŞKANI EMİN KORAMAZ ÜYELERE SESLENDİ

11.05.2020
 


Çok Okunanlar


HAZİRAN AYINDA ONLINE MİSEM EĞİTİMLERİ DÜZENLENECEK

TMMOB BAŞKANI EMİN KORAMAZ ÜYELERE SESLENDİ

EMO ÇALIŞANLARI: ODALARIMIZA, BİRLİĞİMİZE SAHİP ÇIKIYORUZ!

PROF. DR. İŞAYA ÜŞÜR`Ü KAYBETMENİN DERİN ÜZÜNTÜSÜNÜ YAŞIYORUZ

`KAMUSAL KAYNAKLARIMIZIN VE HAKLARIMIZIN KORUNMASINDA BİRLİĞİMİZİN ÖNEMİ` BROŞÜRÜ YAYINLANDI

BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN…

UV LAMBA VE YAYILAN IŞINLARLA DİREKT TEMASA DİKKAT! (BAŞKENT GAZETESİ, 07.05.2020)

SOMA’YI UNUTMADIK, UNUTMAYACAĞIZ!

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI: UV LAMBA VE YAYILAN IŞINLARLA DİREKT TEMASTAN UZAK DURULMALIDIR (ENERJİ EKONOMİSİ, 06.05.2020)

EMO KORONADA KULLANILAN UV IŞININA KARŞI UYARDI (ANKA AJANSI, 06.05.2020)

Okunma Sayısı: 6


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2020 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.