MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 ANKARA ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

IBAN DUYURUSU

   · 

AİDAT ÖDEME

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AFYONKARAHİSAR   ANKARA   ÇANKIRI   ERZİNCAN   ERZURUM   KASTAMONU   KAYSERİ   KIRŞEHİR   KONYA   NEVŞEHİR   SİVAS   TOKAT   YOZGAT   AKSARAY   KIRIKKALE 
 

 
HUKUKİ DESTEK
 

EMO Ankara Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 2020.2

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

GELECEĞİMİZ OLAN GENÇLER ÇARESİZLİKTEN ÖLÜMÜ SEÇMESİN (TÜRK İNTERNET, 09.01.2020)


YAZILI BASINDA ODAMIZ

 
Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) intihar eden Sİbel Ünli ile ilgili olarak bir açıklama yayınladı. Bu açıklamayı aynen yayınlıyoruz. Türkiye derin bir ekonomik kriz ve kırılma yaşıyor. Hayat pahalılığı, yüksek enflasyon baskısı, işsiz sayısının 7 milyonu aşması, açlık, yoksulluk, güvencesizlik, gelecek korkusu insanları intihara sürüklüyor. Geçtiğimiz aylarda elektrik faturasını ödeyemeyen aynı aileden 4 kişi siyanür ile intihar etmiş, benzer olaylar ülkenin farklı şehirlerinde yaşanmıştı. İşsiz olduğu, ekonomik sıkıntılar yaşadığını belirten insanlar TBMM’de intihar girişiminde bulunurken, “İşsizim açım” diyen bir kişi Güvenpark’ta kendini ateşe vermiş, alanında iş bulamayan bir meslektaşımız çalıştığı inşaatta yaşanan kaza sonucu hayatını kaybetmiş, atanamayan bir öğretmen de canına kıymıştı.
 

Son olarak birkaç gün önce İstanbul Üniversitesi öğrencisi Sibel Ünli, yaşadığı sosyal bunalım, değersizlik algısı, gelecek kaygısı ve ekonomik sıkıntılar nedeniyle intihar etti. Yemekhane kartında 1 TL`si olan, sosyal medya hesaplarında geleceğe dair hiçbir umudunun olmadığını dile getiren Sibel Ünli`nin intiharı ülkede yaşanan ekonomik, siyasi krizin boyutlarının büyüklüğünü ortaya koyması bakımından önem taşımakta. Öğrenciler toplumda ekonomik krizin etkisini en can yakıcı şekilde yaşayan kesimi oluşturuyor. Gençlerimiz bir yandan her türlü zorlukla mücadele ederek eğitimlerini sürdürmeye çalışırken bir yandan da ülkede yeni üniversiteler açılıp kontenjanlar plansız arttırılırken, üretim ve sanayide gerileme nedeniyle işsiz ve geleceksiz kalmaktadır. Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait (KYK) yurtlara %20 zam yapılması, KYK tarafından üniversite öğrencilerine verilen öğrenim kredisini ödeyemeyenlerin icraya verilmesi, öğrenci bursuna yapılan komik zammın enflasyon karşısında pula dönmesi ekonomik krizin faturasının öğrencilere ve işsizlere kesildiğini açıkça göstermekte. İstanbul Üniversitesi`nde 3 öğün indirimli yemek hakkının tek öğüne indirilmesi kararına karşı verdikleri mücadele ile gündeme gelen öğrencilerin haklı talepleri polis copu ile karşılaştı. Yaşamak gibi en temel hakları için demokratik yolları kullanarak alanlara çıkan öğrencilere yapılan müdahale kabul edilemez. Suni gündemler yaratarak ekonomik ve siyasi krizi yok sayma politikası güden iktidar, öğrencilerin, işsizlerin, asgari ücretle yaşamaya mahkum edilen emekçilerin, emeklilerin bu ülkenin büyük bir çoğunluğunu oluşturduğunu bilmelidir.

Yaptığımız araştırma sonucu Ankara ve İstanbul`da yaşayan bir öğrencinin aylık ve günlük harcaması gereken asgari tutar şöyledir: ANKARA Harcama Kalemi Ücret (TL) Açıklama Ev veya Yurt parası 300 KYK yurtlarının ortalaması veya eve çıkmış ise ev arkadaşı olacağını varsaydığımızda ulaştığımız rakam (4 kişi) Yemek 900 Bir öğün okulda -okulda verilen yemek parası ortalama 3 TL- bir öğün evde bir öğün de dışarıda yediğini düşünürsek, günlük 30 TL Elektrik 30 Ev arkadaşları ile ortak ödeme Su 20 Ev arkadaşları ile ortak ödeme Eğitim Gideri 50 Kitap, fotokopi vs. Isınma 100 Ev arkadaşları ile ortak ödeme Haberleşme 50 Ulaşım 60 Ankara BB`nin öğrenciler için verdiği 200 binişlik abonman kartı Toplam* 1.510 Günlük yaklaşık 50,33 TL İSTANBUL Harcama Kalemi Ücret (TL) Açıklama Ev veya Yurt parası 450 KYK yurtlarının ortalaması veya eve çıkmış ise ev arkadaşı olacağını varsaydığımızda ulaştığımız rakam (4 kişi) Yemek 1.200 Bir öğün okulda -okulda verilen yemek parası ortalama 3 TL- bir öğün evde bir öğün de dışarıda yediğini düşünürsek, günlük 40 TL Elektrik 30 Ev arkadaşları ile ortak ödeme Su 20 Ev arkadaşları ile ortak ödeme Eğitim Gideri 50 Kitap, fotokopi vs. Isınma 100 Ev arkadaşları ile ortak ödeme Haberleşme 50 Ulaşım 40 İstanbul BB`nin öğrenciler için verdiği 200 binişlik akbil kartı Toplam* 1.940 Günlük yaklaşık 64,67 TL Bir öğrencinin hiç bir sosyal gideri olmadan yapacağı harcamanın mininum %75`i devlet tarafından faizsiz kredi olarak verilmelidir. Kredi geri ödemesi öğrenci mezun olup işe girdikten sonra başlamalı, her bireyin gelirine göre ödeme planı yapılmalıdır. Bu altyapı hazırlanıncaya kadar tüm üniversitelerde 2 öğün indirimli ve bir öğün ücretsiz yemek imkanı, hafta sonları dahil sağlanmalıdır. Ayrıca örgün öğretimdeki tüm ön lisans ve lisans öğrencilerinin ulaşımı ücretsiz olmalı veya üniversiteler ya da belediyeler servis koyarak öğrencilerin ulaşım sorununu çözmelidir. Üniversite öğrencilerinin kalacağı yurt binaları mevcut öğrenci sayısına göre plânlanıp yapılmalı ve öğrencilerin barınmaları ücretsiz sağlanmalıdır. Geleceğimiz olan gençlerimize sahip çıkmak devletin temel sorumluluğudur ve bu sorumluluk ertelenemez.

TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI ANKARA ŞUBESİ 24. DÖNEM YÖNETİM KURULU

 

 

 

Bağlantılar

www.turk-internet.com/gelecegimiz-olan-gencler-caresizlikten-olumu-secmesin/
 


TMMOB BAŞKANI EMİN KORAMAZ ÜYELERE SESLENDİ

11.05.2020
 


Çok Okunanlar


HAZİRAN AYINDA ONLINE MİSEM EĞİTİMLERİ DÜZENLENECEK

TMMOB BAŞKANI EMİN KORAMAZ ÜYELERE SESLENDİ

EMO ÇALIŞANLARI: ODALARIMIZA, BİRLİĞİMİZE SAHİP ÇIKIYORUZ!

PROF. DR. İŞAYA ÜŞÜR`Ü KAYBETMENİN DERİN ÜZÜNTÜSÜNÜ YAŞIYORUZ

`KAMUSAL KAYNAKLARIMIZIN VE HAKLARIMIZIN KORUNMASINDA BİRLİĞİMİZİN ÖNEMİ` BROŞÜRÜ YAYINLANDI

BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN…

UV LAMBA VE YAYILAN IŞINLARLA DİREKT TEMASA DİKKAT! (BAŞKENT GAZETESİ, 07.05.2020)

SOMA’YI UNUTMADIK, UNUTMAYACAĞIZ!

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI: UV LAMBA VE YAYILAN IŞINLARLA DİREKT TEMASTAN UZAK DURULMALIDIR (ENERJİ EKONOMİSİ, 06.05.2020)

EMO KORONADA KULLANILAN UV IŞININA KARŞI UYARDI (ANKA AJANSI, 06.05.2020)

Okunma Sayısı: 29


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2020 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.