MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 ANKARA ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

IBAN DUYURUSU

   · 

AİDAT ÖDEME

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AFYONKARAHİSAR   ANKARA   ÇANKIRI   ERZİNCAN   ERZURUM   KASTAMONU   KAYSERİ   KIRŞEHİR   KONYA   NEVŞEHİR   SİVAS   TOKAT   YOZGAT   AKSARAY   KIRIKKALE 
 

 
HUKUKİ DESTEK
 

EMO Ankara Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 2020.2

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

BASIN KARTLARININ İPTALİNE TEPKİ: BU HUKUKSUZLUĞA SON VERİN (EVRENSEL, 25.01.2020)


YAZILI BASINDA ODAMIZ


 
Gazetecilerin basın kartlarının iptal edilmesine basın meslek örgütleri, milletvekilleri ve sosyal medyada pek çok kişi tepki gösterdi.
 

Evrensel gazetesi çalışanlarının hepsinin basın kartlarının iptal edilmesi sonrası pek çok gazetecinin de kartlarının iptal edildiği öğrenildi. İlk bilgilere göre Türkiye Gazeteciler Sendikası Diyarbakır Temsilcisi ve sürekli sarı basın kartı sahibi Mahmut Oral, 1990 yılından beri basın kartı sahibi Faruk Balıkçı, Çanakkale Olay Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Seçkin Sağlam gibi isimlerin basın kartları iptal edildi.

TGS: YÜZLERCE GAZETECİNİN BASIN KARTI NEDEN İPTAL EDİLDİ?

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) "Yüzlerce gazetecinin basın kartı neden iptal edildi?" diyerek bir açıklama yayınladı.

TGS yüzlerce gazetecinin basın kartının iptal edildiğini ve bunların arasında sürekli basın kartı taşıyanlardan meslek örgütü temsilcilerine, yerel medya çalışanlarına kadar yüzlerce gazeteci olduğu bilgisini vererek "Özellikle Ankara`da basın kartı iptal edilenler Meclise, Bakanlıklara giremez, siyasi parti temsilcilerini takip edemez hale geldi" dedi.

Sendika Cumhurbaşkanlığı İletişim Daire Başkanlığının bir an önce bu konuya açıklık getirmek zorunda olduğunu söyleyerek "Yıllardır bu kartı taşıyan gazetecilere kartlarının neden yenilenmediğini, iptal edilme gerekçelerini kamuoyuna açıklamak zorundadır" dedi.     

TGC: BU HUKUKSUZLUKTAN VAZGEÇİLMESİNİ İSTİYORUZ

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Genel Başkanı Sibel Güneş "Gazeteci olmak - gazeteci kalmak" toplantısında gazetemiz çalışanlarının basın kartlarının iptal edilmesine dikkat çekti. Güneş, "Evrensel gazetesi çalışanlarının tamamının sarı basın kartları iptal edildi. Biz cemiyet olarak bu kartların iptalinin gerekçesinin en kısa sürede açıklanmasını istiyoruz. Kapalı kapılar ardında yapılan komisyon toplantılarında hangi gerekçeyle bu kararın alındığını bilemiyoruz. Bunların da şeffaf bir şekilde medyayla paylaşılmasını istiyoruz. Bu olumsuz gelişmelerden geri adım atılmasını ve ayrıntılarının paylaşılmasını, meslektaşlarımızın kartlarının iade edilmesini istiyoruz. Bu hukuksuzluktan vazgeçilmesini istiyoruz" diye konuştu.

TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş | Fotoğraf Sibel Güneş‘in Facebook hesabından alınmıştır

DİSK BASIN-İŞ: KİMİN GAZETECİLİK YAPACAĞINA KARAR VERMEK İSTİYORLAR

DİSK Basın-İş Genel Başkanı Faruk Eren, basın kartlarının uzun bir süredir iktidar tarafından gazetecilere baskı aracı olarak kullanıldığını belirterek "İktidar kimin, nasıl gazetecilik yapması gerektiğine karar vermek istiyor. Aslında bütün sıkıntıları gerçeklerin kamuoyu tarafından bilinmesinin istenmemesi. Büyük yalanlarla sürdürüyorlar iktidarlarını. Bunun için gazetecilere baskı yapıyorlar. Bunun son örneklerinden biri de iptal edilen basın kartları" dedi.

Basın kartları olmayan gazetecilerin sahada zorlandığını hatırlatan Eren "Şimdi iptal edilen kartların sahibi olan meslektaşlarımız için de aynı sorun yaşanacak. Biz yıllardır iktidarların verdiği basın kartlarının bir gazetecilik ruhsatı olmadığını söylüyoruz" dedi.

"KARTLARI GAZETECİ ÖRGÜTLERİ VERMELİ"

 

Basın kartlarının hükümetlerden bağımsız gazeteci örgütleri tarafından verilmesi gerektiğini dile getiren Eren "Gazetecilik örgütlerinin verdiği kartlar da iktidar tarafından kabul edilmeyecektir ilk başta, ama bunu kabul ettirmek de hakikat mücadelesinin bir parçası." diye konuştu.

RSF: YARGI KANALLARI ZORLANMALI

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu şöyle konuştu: "RSF yönünden demokratik süreç işletilerek basın kartı sağlamanın yolu mesleği en geniş ölçüde sürece dahil etmekten geçer. Bugünkü uygulama ise, iktidarın politik tezlerini desteklemeyenlerin gazeteci olarak tescillenmediği antidemokratik, şeffaf olmayan bir pratiğe işaret ediyor. Bu ayırımcılığı ortadan kaldırmak için yargı kanalları zorlanmalıdır."

ÇGD: İLETİŞİM BAŞKANLIĞI ‘BASIN MEMURLARI` YARATMAK İSTİYOR

Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Genel Yönetim Kurulu bir açıklama yayınlayarak "Basın kartları üzerinden planlanan kirli oyunlara derhal son verilmeli!" dedi.

İletişim Başkanlığı yetkililerinin, Anayasa ve yasalara aykırı şekilde, hiçbir gerekçe sunmaksızın çok sayıda meslektaşımızın basın kartını iptal ederek açıkça suç işlediğini belirten ÇGD Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığının, "gazetecilik" adı altında iktidarın "basın memurlarını" yaratmak için ilk adımı attığını söyledi.

SETA`DAN YAPILAN ATAMALAR

"Basın kartlarını veren Basın Kartı Komisyonu`na gazetecileri fişleyen raporu ile bilinen SETA`dan yapılan ‘atamalar`, iktidara yakın medya yöneticilerinden seçilen üyeler, gazetecilik meslek örgütlerinin komisyondan uzaklaştırılmasıyla yeni dönemin taşları tek tek döşenmeye başlamıştı" diyen ÇGD açıklamasında basın kartları yenilenmesi işleminin kapalı kapılar ardından, hangi kritere dayalı olduğu belirsiz, gazeteci ayrımı yapılarak yapıldığını hatırlattı.

IPI: KARAR DERHAL KALDIRILMALI

Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI), gazetemiz çalışanlarının basın kartlarının iptalini şiddetle kınadı.

IPI, bu gelişmeyi hükümetin Evrensel`e karşı yürüttüğü baskı ve bilinçli hedef alma politikasının bir parçası olarak gördüğünü belirterek; kararın derhal kaldırılmasını, aynı zamanda yetkililerden karar hakkında bir açıklama yapılmasını talep etti.

IPI Türkiye Program Yöneticisi Oliver Money-Kyrle, basın kartı iptallerini "bağımsız ve eleştirel basına karşı yapılmış bir diğer utanmaz saldırı" olarak değerlendirdi. Money-Kyrle, "Evrensel, bağımsız gazeteciliğe kendini adamış kalan son birkaç gazeteden biri olduğu için hedefte. Yetkililere bu kararın derhal kaldırılması çağrısında bulunuyoruz," dedi.

IPI açıklamasına şöyle devam etti:"Hükümetin uzun süredir hedefinde olan Evrensel, son dönemdir çeşitli devlet kurumlarının da mali baskısı altında. Evrensel`in Genel Yayın Yönetmeni Polat ve diğer bir çok çalışanı da çeşitli soruşturma ve davalarla yargısal tacize uğruyor. Bunlara en son örnek, Cumhurbaşkanlığı`na bağlı Basın İlan Kurumu`nun (BİK) Eylül 2019`dan bu yana Evrensel`e uyguladığı "ilan durdurma" cezası. Bir sonraki ihtara kadar Evrensel`in kamu ilanı girmesini durduran bu uygulama beşinci ayına girerken, BİK düzenlemesine göre altı ay boyunca ilan durdurma cezası bulunan gazeteler ilan alma hakkını kaybediyor."

İHD: GAZETECİLERİN SARI BASIN KARTLARINI GERİ VERİN!

İnsan Hakları Derneği (İHD) yaptığı yazılı açıklamayla "Demokrasinin olmazsa olmazı, halkın gerçekleri bilme hakkının en önemli aracı durumundaki basın özgürlüğüne ve gazetecilere yönelik bu saldırının derhal durdurulması ve iptal kararları kaldırılarak sarı basın kartlarının gazetecilere zaman geçirmeksizin verilmesi için yetkilileri göreve çağırıyoruz" dedi.

Başkanlık sistemine geçişle birlikte Cumhurbaşkanlığına bağlanan Basın Kartları Komisyonu‘nun muhalif gazetecilerin basın kartlarını iptal ederek ya da sürelerini uzatmayarak çalışma alanlarını kısıtlamaya devam ettiği belitilen açıklamada "İnsan hakları savunucuları olarak Evrensel gazetesi çalışanı gazeteciler de dâhil, baskıya maruz bırakılan gazetecilerin yanında olmaya devam edeceğiz" denildi.

Açıklamanın devamında şu çağrıya yer verildi:"Üzerlerinde kurulan ağır baskı nedeniyle medya ve basın organlarının büyük bölümü iktidara bağımlı hale getirtilmiş olmasına rağmen, hâlâ, bağımsızlığını, özgürlüğünü koruyan basın organları ve gazetecilerin olmasını hazmedemeyen bu tutuma derhal son verilmeli, Basın Kartları Komisyonu, Cumhurbaşkanı ve iktidar medyasının kontrolünden çıkartılmalı, bağımsız hale getirilmelidir. Sarı Basın Kartlarını gazetecilere geri verin!"

EMO: SARI BASIN KARTLARINI İPTAL EDEREK ÖZGÜR BASINI SUSTURAMAZSINIZ!

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) basın kartı iptallerine tepki göstererek "Özgür basını sarı basın kartlarını iptal ederek engelleyemezsiniz" açıklaması yaptı.

Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfının (Umag) düzenlediği 27. Adalet ve Demokrasi Haftası etkinliklikleri kapsamında "Susmak bilmeden direnmek" panelinde, gazetecilere yönelik baskılar ve Evrensel çalışanları başta olmak üzere basın kartları iptal edilen gazeteciler hakkında açıklama yapıldı.

EMO Ankara Şube Yönetim Kurulu Başkanı Ömürhan Soysal, iktidara göbekten bağlı medya organları maddi kaynaklarla beslenip desteklenirken muhalif seslere yaşama hakkı tanınmadığına dikkat çekti. Soysal, "İktidarın bu çabası ne ilk ne de son bir uygulamadır" dedi.TMMOB BAŞKANI EMİN KORAMAZ ÜYELERE SESLENDİ

11.05.2020
 


Çok Okunanlar


“UV LAMBA VE YAYILAN IŞINLARLA DİREKT TEMASTAN UZAK DURULMALIDIR

“UV LAMBA VE YAYILAN IŞINLARLA DİREKT TEMASTAN UZAK DURULMALIDIR

TMMOB BAŞKANI EMİN KORAMAZ ÜYELERE SESLENDİ

EMO ÇALIŞANLARI: ODALARIMIZA, BİRLİĞİMİZE SAHİP ÇIKIYORUZ!

PROF. DR. İŞAYA ÜŞÜR`Ü KAYBETMENİN DERİN ÜZÜNTÜSÜNÜ YAŞIYORUZ

HAZİRAN AYINDA ONLINE MİSEM EĞİTİMLERİ DÜZENLENECEK

`KAMUSAL KAYNAKLARIMIZIN VE HAKLARIMIZIN KORUNMASINDA BİRLİĞİMİZİN ÖNEMİ` BROŞÜRÜ YAYINLANDI

BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN…

BİRLİĞİMİZİ VE DEMOKRASİYİ SAVUNACAĞIZ!

UV LAMBA VE YAYILAN IŞINLARLA DİREKT TEMASA DİKKAT! (BAŞKENT GAZETESİ, 07.05.2020)

Okunma Sayısı: 7


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2020 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.