MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 ANKARA ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

IBAN DUYURUSU

   · 

AİDAT ÖDEME

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AFYONKARAHİSAR   ANKARA   ÇANKIRI   ERZİNCAN   ERZURUM   KASTAMONU   KAYSERİ   KIRŞEHİR   KONYA   NEVŞEHİR   SİVAS   TOKAT   YOZGAT   AKSARAY   KIRIKKALE 
 

 
HUKUKİ DESTEK
 

EMO Ankara Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 2019.1

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

ELEKTRİK DAĞITIM ŞİRKETLERİNİN YENİ OYUNU: ZORUNLU ABONELİK GÜNCELLEMESİ


HABER


 
Elektrik Mühendisleri Odası Ankara Şubesi 22. Dönem Yönetim Kurulu tarafından 16 Ocak 2015 Cuma günü yapılan, “Elektrik dağıtım şirketlerinin yeni oyunu, zorunlu abonelik güncellemesi” başlıklı basın açıklamasında abonelere güvence bedelinin peşini bırakmaması çağrısında bulunuldu. Basın açıklamasına haberin devamından ulaşabilirsiniz.
 

ELEKTRİK DAĞITIM ŞİRKETLERİNİN YENİ OYUNU: ZORUNLU ABONELİK GÜNCELLEMESİ

ENERJİSA, Ankara‘nın tüm bölgelerinde birden başlattığı kampanya ile güvence parası tahsil etmeye başladı.

Türkiye`de elektrik dağıtımının özelleştirilmesinin ardından kâr hırsıyla halkın sırtına binen elektrik dağıtım şirketlerinin son uygulaması ile vatandaşlar bir kez daha mağdur edilmekte, ceplerindeki son kuruşlarını da dağıtım şirketlerine kaptırmaktadırlar.

Üzerinde "SON UYARI" yazan "Bilgilerin güncellenmesi hakkında" başlıklı yazı ile "Elektrik aboneliğinizin, kullanım yerini hâlihazırda kiracı veya mülk sahibi olarak fiilen kullanan, kullanım yerinde ikamet eden gerçek ya da tüzel kişi adına olması zorunludur. Aksi takdirde uyarıya rağmen bu şekilde usulsüz elektrik kullanımının tespiti ve buna devam edilmesi nedeniyle elektriğiniz kesilebilir ve para cezası ödemek zorunda kalabilirsiniz."denilerek tüketicilere bildirimde bulunulmakta, binaların kurulu gücüne oranla en az 105 TL`den başlayan güvence bedeli alınmaktadır.

Bu da yetmez gibi, 15 gün içinde bilgi güncellenmesi yapılması zorunlu tutulmakta, binanın bir önceki sahibinin üzerine olan abonelikten doğan güvence bedeli –gerçek kişinin ölmesi ya da ulaşılamaması nedeniyle- büyük oranda dağıtım şirketlerinin kasasına kaldığı yönünde bilgiler kamuoyuna ulaşmaktadır.

Gerçek kişi üzerinde olan apartmanların ortak sayaçlarının apartman tüzel kişiliğine yeniden güvence parası ödenerek  (çünkü bir çoğunun aboneliğini üzerine almış kişiler artık o apartmanda değildir, eskiden abonelik yöneticiler üzerinden yapılıyordu) devrini zorlamak aslında hukuk tanımazlıktır. O abonelik tesis edilirken var olan kurallar değiştiriliyor ve yeni aboneliğe geçiş yapılırken eski abonelik hakları görmezden geliniyor.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından "piyasa" olarak tanımlanan temel insan hakkı olması gereken enerjiye kesintisiz, ucuz ulaşmanın önündeki düzenlemelerden biri olan Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği`nin 32.maddesinin b şıkkında "kişinin kendi adına perakende satış sözleşmesi olmadan daha önceki tüketici adına düzenlenen ödeme bildirimlerini ödemek suretiyle enerji tüketmesi usulsüz elektrik enerjisi tüketimi olarak tanımlanmıştır. Yönetmelik dağıtım şirketine de "usulsuz enerji kullanımı" durumunda elektriği kesme hakkı vermektedir.

"Güvence bedeli ödemezseniz ceza ödersiniz" dayatmasıyla karşılaşan halk kesilen elektrik için ayrıca açma kapama parası ödeyerek ikinci kez cezalandırılmak durumunda kalacaktır.

Burada önceki abonelerin güvence paralarına ne oluyor sorusunu sormamız gerekir ki sorunun yanıtı hiç de zor değil; dağıtım şirketinin kasasına gelir irat edilir.

GÜVENCE BEDELİNİZİN PEŞİNİ BIRAKMAYIN!

Buradan vatandaşlara uyarıda bulunmak istiyoruz; dağıtım şirketlerine güvence bedeli ödemeye gittiğiniz zaman üzerinize başka abonelik bulunup bulunmadığını sorgulatın ve üzerinize abonelik bulunması halinde dağıtım şirketinden güvence paranızın iadesini isteyin.

Eğer kişi aboneliğini iptal ettirmeden gitti ise onun bir daha dönüp güvence bedelini isteme ihtimali bulunmadığı dikkate alınarak yeni aboneden bir taahhütname karşılığı (eski abone güvence bedelini talep eder ise güncelleştirilmiş bedeli vereceğine dair)  güvence bedeli alınmamalıdır.

Hatırlanacağı üzere daha önce de dağıtım şirketleri zorla değiştirdikleri elektrik sayaçları için para toplamaya çalışmış; Odaların, tüketici derneklerinin, kamuoyunun tepkisi üzerine bu uygulamayı geri çekmek zorunda kalmışlardı.

Buradan dağıtım şirketi yetkililerini uyarmak istiyoruz, Avrupa ülkeleri içinde en pahalı elektriği kullanan, sürekli yolunacak kaz muamelesi ile karşılaşan halkın bu yolla bir kez daha soyulmak istenmesi kabul edilemez bir uygulamadır. Bu uygulamadan bir an önce vazgeçin.

 

TMMOB

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI ANKARA ŞUBESİ

22.DÖNEM YÖNETİM KURULU

 

 ELEKTRONİKTE ARIZA BULMA TEKNİKLERİ KONULU WEBİNAR DÜZENLENDİ

26.06.2019
 


Çok Okunanlar


ORTA GERİLİM PANO TİPLERİ, TİP TESTLER, STANDARTLAR KONULU WEBİNAR DÜZENLENDİ

KEŞİF, METRAJ, HAKEDİŞ VE KESİN HESAP KONULU WEBİNAR DÜZENLENDİ

GENÇ MÜHENDİSLER PİKNİKTE BULUŞTU

TS 8737 YAPI RUHSATI STANDARDININ YÜRÜTMESİ DURDURULDU

YG TESİSLERİ VE İŞ GÜVENLİĞİ KONULU WEBİNAR DÜZENLENDİ

EMO ANKARA ŞUBESİNDEN ODTÜ SAVUNULMALIDIR DİRENİŞİNE DESTEK ZİYARETİ

BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ BİTİRME PROJELERİ SERGİSİ VE ÖDÜL TÖRENİNE KATILDIK

YILDIRIMDAN KORUNMA SİSTEMLERİ PARATONERLER KONULU WEBİNAR DÜZENLENDİ

ERCİYES ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ VE BİYOMEDİKAL MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMܒNDE MEZUNİYET TÖRENİNE KATILDIK

SMM ÜYELERİMİZLE TEST ÖLÇÜM ÇALIŞMA YÖNTEMLERİ TOPLANTISI DÜZENLENDİ

Okunma Sayısı: 10373


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2019 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
KEY İnternet Hizmetleri