MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 ANKARA ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

IBAN DUYURUSU

   · 

AİDAT ÖDEME

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AFYONKARAHİSAR   ANKARA   ÇANKIRI   ERZİNCAN   ERZURUM   KASTAMONU   KAYSERİ   KIRŞEHİR   KONYA   NEVŞEHİR   SİVAS   TOKAT   YOZGAT   AKSARAY   KIRIKKALE 
 

 
HUKUKİ DESTEK
 

EMO Ankara Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 2019.2

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

EMO ANKARA ŞUBESİ TARAFINDAN 12 MAYIS 2016 PERŞEMBE GÜNÜ YAPILAN “SOMA’DA, TORUNLAR İNŞAAT’TA, TUZLA’DA ÖLDÜRDÜNÜZ YETMEDİ ŞİMDİ DE KÖLELİĞE MAHKUM EDECEKSİNİZ!” BAŞLIKLI BASIN AÇIKLAMASI


BASIN AÇIKLAMASI

13 Mayıs 2014 tarihinde Soma`da Türkiye tarihindeki en büyük işçi katliamlarından biri yaşandı ve 301 işçi sermayenin kâr hırsı ve sermaye yanlısı iktidarın aymazlığının kurbanı oldu. O günlerden bugüne madenlerde yaşam odalarının hayata geçirilmediği, yeterli güvenliğin sağlanmadığı, Soma madenci şehitlerinin ailelerine verilen sözler yerine getirilmediği, iş cinayetlerinde herhangi bir azalma olmadığı gibi Kölelik Yasası olarak bilinen Özel İstihdam Büroları Yasası sabaha karşı yangından mal kaçırırcasına Meclis Genel Kurulu`nda kabul edildi.

Dünyada ve ülkemizde sermayenin dönemsel ihtiyaçlarına uygun olarak, esnek, kuralsız ve güvencesiz çalışma koşulları hayata geçirilmeye çalışılmaktadır. Gerek 24 Ocak 1980 kararları gerek Hizmet Ticareti Genel Anlaşması (GATS) uygulamaları gerekse 2002 yılında iktidara gelen AKP`nin emek düşmanı politikalarının son hamlesi Özel İstihdam Büroları kanalıyla geçici iş ilişkisi kurulmasının ve güvencesiz çalışmanın önünün açılması oldu. Sermayenin iktidarı AKP`nin bu yasayı hayata geçirmesinin temel amacı; güvencesiz çalışma koşullarının dayatılmasından başka bir şey değildir.

İşçiler için "kiralık işçilik" adı altında "modern köle pazarları" kurularak işçiler kölelik ilişkilerine mahkum edilmek istenirken, işçi simsarlığı büroları ile göçmen, genç, kadın işçiler üzerinden işçi ticareti yapılmak hedeflenmektedir. Ucuz iş gücü kullanmak isteyen işçi simsarları Suriyeli göçmenleri, çocukları sömürmek için ellerini ovuşturarak beklemekte, sığınmacı kamplarının üretim merkezlerinin yakınlarına kurulmasına destek olmaktadırlar.

Bu yasa ile işten çıkartma maliyetleri düşecek, işçiler kullanılarak kapı önüne konulacak, uzun çalışma saatleri bakımından dünyada zirvede yer alan Türkiye`de kiralık işçiler ağır çalışma koşulları ile iliklerine kadar sömürülecektir. İşçi kiralama uygulaması kadrolu işçilerin üzerinde sürekli bir baskı ve tehdit olarak bulunurken, kiralık işçiler fabrikalarda çalışıyor olsalar bile iş yerleri çalıştıkları fabrika değil kayıtlı oldukları Özel İstihdam Büroları olacak, işçilerin sigortaları ücretleri ve her türlü hakkından çalıştığı fabrikanın sahibi değil, ÖİB sorumlu olacak, işten atılma durumunda işçilerin tazminatları çalıştıkları iş yerinden değil kayıtlı oldukları özel istihdam bürolarından talep edilecektir.

Kiralık işçiler sendikalaşma istedikleri durumunda bugünkü koşullarda olduğu gibi fabrikada çalışan işçi sayısına göre değil, özel istihdam bürosunun kiraladığı toplam işçi sayısına göre örgütlenmek zorunda kalacak, işverenle hukuki bağı kalmayan işçiler istenilen anda kapı dışarı edilebilecek ve işçilerin örgütlenme hakları ellerinden alınmış olacak, İŞ-KUR işlevsiz hale gelecek, devletin sosyal sorumlulukları hızla tasfiye edilecektir.

Yasaya göre şu durumlarda kiralık işçilik gündeme gelecek; "mevsimlik tarım işçileri, asıl işçinin doğum iznine ayrılma durumunda, asıl işçinin askere gitmesi durumunda, asıl işçinin hamilelik, izin, hastalık gibi iş sözleşmesinin askıya alınması durumunda, hasta, yaşlı ve çocuk bakımı gibi ev hizmetlerinde, işletmenin günlük işlerinden sayılmayan ve aralıklı olarak sürdürülen işlerde, iş güvenliği bakımından acil olan işlerde veya üretimi önemli ölçüde etkileyen zorlayıcı nedenleri ortaya çıkması durumunda, işletmenin iş hacminin öngörülemeyen ölçüde artması durumunda, dönemsellik arz eden iş artışlarında." 

TMMOB`nin üyelerinin büyük çoğunluğu ücretli olarak çalışıyor. Her yıl binlerce mühendis, üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun oluyor, on binlercesi  KPSS`ye giriyor  ve ancak çok azı işe yerleşebilmektedir. Yaşanan işsizlik, esnek çalışma, ücret ve hak kayıpları mühendis, mimar ve şehir plâncılarını zor duruma düşürmektedir.  Özetle ücretli mühendisler de, üretim sürecinde yaşanan sorunlardan etkilenmektedir.

Yasa 2009 yılında Meclis‘ten geçmiş, dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül sendika temsilcileriyle görüştükten sonra "işçilerin emeğinin istismarına ve insan onuruna yakışmayan durumların doğmasına, olumsuz uygulamalara ve çalışma barışının bozulmasına yol açabileceği" gerekçesiyle düzenlemeyi veto etmişti. Buradan soruyoruz ; işçilerin emeğinin istismarına ve insan onuruna yakışmayan durumlar ortadan kalktı mı ki bu yasayı tekrar ısıtıp, ülkenin olağanüstü gündemi arasında sıkıştırarak ve baskın yaparcasına bir sabah vakti Meclis`ten geçirdiniz? O zaman AKP`nin Başbakan adayı da Özel İstihdam Bürosu tarafından ilgili makama kiralansın mı diyorsunuz?

İşçiler kendilerini köleleştirecek, onursuzlaştıracak, itibarsızlaştıracak bu yasanın uygulanmasını önlemek için; kendi haklarına ve geleceklerine sahip çıkmalı, kıdem tazminatı başta olmak üzere işçilerin bütün kazanılmış hakları hiçbir şekilde pazarlık konusu yapılmamalıdır. Her türlü güvencesiz çalışma uygulamasına son verilmeli, taşeron, sözleşmeli ve tüm geçici çalıştırma uygulamaları kaldırılmalı; sendikalar, başta TMMOB olmak üzere meslek örgütleri  bütün işçilerin çıkarlarını ortak mücadele ile savunarak bu saldırıları geri püskürtmelidir. Buradan bir kez daha sesleniyoruz, "Herkese güvenceli iş, güvenceli gelecek."

 

TMMOB        

Elektrik Mühendisleri Odası Ankara Şubesi

23. Dönem Yönetim Kurulu

 

 BİYOMEDİKAL MÜHENDİSLİKTE YENİ TEKNOLOJİLER WEBINAR DÜZENLENDİ

21.08.2019
 


Çok Okunanlar


ELEKTRİKLİ ARAÇLARDA BATARYA YÖNETİM SİSTEMLERİ VE ŞARJ DOLULUK ORANLARININ (SOC) KESTİRİLMESİ BAŞLIKLI WEBINAR GERÇEKLEŞTİRİLDİ

EŞLİ LATİN DANSLARI KURSUMUZ BAŞLIYOR

SİNYAL VE GÖRÜNTÜ İŞLEME KONFERANSI 5 - 6 EKİM 2019`DA ANKARA`DA

ELEKTRİKLİ ARAÇ TEKNOLOJİLERİ KONULU WEBINAR DÜZENLENDİ

AYDIN YÖRESİ HALK OYUNLARI KURSUMUZ BAŞLIYOR

ENERJİ VERİMLİLİĞİ VE ISO 50001 ENERJİ YÖNETİM SİSTEMİ KONULU WEBİNAR DÜZENLENDİ

EMO ERZURUM İL TEMSİLCİLİĞİ’NDE ELEKTRİK TESİSLERİNDE TOPRAKLAMA EĞİTİMİ DÜZENLENDİ

İNTERNET ÜZERİNDEKİ BASKILAR ARTIYOR

GAZİ ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ MEZUNİYET TÖRENİNE KATILDIK

KURBAN BAYRAMINIZI KUTLAR, SAĞLIKLI, MUTLU, BARIŞ DOLU NİCE BAYRAMLAR DİLERİZ...

Okunma Sayısı: 276


Tüm Basın Açıklamaları

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2019 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
KEY İnternet Hizmetleri