MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 İZMİR ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

YENİ ÜYELİK

   · 

YAYIN SATIŞ LİSTESİ

   · 

HUKUKSAL ÇALIŞMALAR

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AYDIN   İZMİR   MANİSA 
 

 

EMO İzmir Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 337

Tüm Sayılar

 
ŞUBE ETKİNLİK GÖRSELLERİ
 
HALDUN BÜYÜKDORA ANMA
 
EYÜP SABRİ AKSÜT ANISINA ÖZEL EK
 
ÇALIŞANLARIN HAKLARI

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

TRT BANDROL ZAMMINA TEPKİ (SONSÖZ)


YAZILI BASINDA ODAMIZ


 
Elektrik Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Başkanı Mahir Ulutaş, cep telefonu üzerindeki TRT bandrol oranı artışının, telefonların yüzde 3 zamlanmasına neden olacağını söyledi. Ulutaş, `Bandrol oranının artırılması, TRT`nin yükünün sadece yurttaşlara yıkılmasıdır` dedi.
 

Utku BOLULU / İZMİR, (DHA) Temmuz 2016-Mayıs 2017 döneminde yalnızca cep telefonları ve bilgisayarlar üzerinden TRT‘ye 610 milyon TL ek kaynak aktarımı yapıldığını, son zamla bu kaynağın daha da büyüyeceğini belirten Ulutaş, "Aynı dönemde sanayicilerin elektrik faturalarındaki pay kaldırılırken, bandrol oranının artırılması, TRT‘nin yükünün sadece yurttaşlara yıkılması anlamına gelmektedir. Bundan vazgeçilmelidir" dedi. Cep telefonu üzerindeki TRT bandrolü oranı, 8 Ağustos 2017‘de Resmi Gazete‘de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararıyla yüzde 6‘dan yüzde 10‘a yükseltildi. EMO İzmir Şubesi Başkanı Mahir Ulutaş bu artışa tepki gösterdi. Ulutaş, "Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ve Katma Değer Vergisi (KDV) ile birlikte toplam vergi yükü yüzde 70‘lere dayandı. Yaptığımız hesaplamaya göre TRT bandrolündeki 4 puanlık artış, cihazların yaklaşık yüzde 3 oranında zamlanmasına neden olacak.

Cep telefonu üzerindeki ÖTV yüzde 25 olarak uygulanmaktadır. Satış fiyatı üzerinden hesaplanan nispi ÖTV tutarı belirlenen asgari ÖTV tutarından az olamamaktadır. Uygulanan asgari ÖTV tutarı, Bakanlar Kurulu kararıyla 2017 yılı için 160 TL‘ye çıkarılmıştı. İmalatçısı veya ithalatçısı tarafından vergiler hariç 1000 TL‘den piyasaya sürülmek istenen akıllı cep telefonuna, yüzde 25 ÖTV‘nin yanı sıra yüzde 10 oranında TRT bandrolü ve genel toplama yüzde 18Tik KDV yansıtılmaktadır" dedi. Ulutaş, son düzenleme sonrası vergiler hariç 1000  TL‘ye satılmak iste nilen cep telefonunun tüketiciye maliyetinin 1593 TL‘ye 1 yükseldiğini söyledi. Oranın yüzde 6 kalması durumunda toplam maliyetin 1545 TL olacağını belirten Ulutaş, TRT bandrolünün yükseltilmesiyle vergiler hariç 1000 TL‘den satışa çıkarılmak istenen akıllı cep telefonunun tüketiciye toplam maliyetinin yaklaşık yüzde 3 düzeyinde arttığını, toplam vergi yükünün ise yüzde 55‘ten yüzde 59‘a yükseldiğini dile getirdi.

iktidarlardan bağımsız, özerk kamu yayıncılığı yapılabilmesi için TRT‘ye bütçe dışı gelirlerinin yaratıldığına dikkat çeken Ulutaş, "Bu gelirlerden en önemlisi cihaz satışlarında uygulanan bandrol bedelleri ve elektrik faturalarında yer alan TRT payıdır. TBMM‘de 18 Haziran 2017‘de kabul edilen Üretim Reform Paketi‘yle sanayiciler için elektrik faturalarına uygulanan TRT payı kaldırıldı. Konut kullanıcıları için TRT payı devam ettiği gibi yurttaşların satın alacakları cep telefonları üzerinden alman TRT bandrolü de artırılarak, yeni ek kaynak yaratıldı. Eskiden sadece üzerinde radyo ve TV alıcısı bulunan cihazlar için uygulanan TRT bandrolü, Temmuz 2016‘dan bu yana aralarında cep telefonları ve bilgisayarların da bulunduğu internet erişimi olan cihazlara uygulanmaktadır. EMO olarak yaptığımız hesaplamalarımıza göre, Temmuz 2016-Mayıs 2017 döneminde yalnızca cep telefonları ve bilgisayarlar üzerinden TRT‘ye 610 milyon TL ek kaynak aktarımı yapıldı. Cep telefonu için oranın yükseltilmesiyle söz konusu kaynak daha da büyüyecektir. Aynı dönemde sanayicilerin elektrik faturalarındaki pay kaldırılırken, bandrol oranının artırılması, TRT‘nin yükünün sadece yurttaşlara yıkılması anlamına gelmektedir. Tek sesli, siyasi iktidarın vesayeti altındaki TRT‘de kaynak bolluğu yaratmaya dönük bu girişimden hemen vazgeçilmelidir" dedi.

Bilgi ve iletişim teknolojileri yoksulluğuna neden olduğunu belirttiği yüksek vergilerin, TRT‘nin günübirlik ihtiyaçları için artırılmasının kabul edilemeyeceğini belirten Ulutaş, bilgi ve iletişim teknolojilerine erişimin zorlaşmasının bilgi toplumunun önündeki en büyük engel olduğunu söyledi. Eğitimli bir toplum sayılmamıza rağmen uluslararası sıralamalarda bilgi iletişim teknolojilerine erişim ve kullanım endekslerinde Türkiye‘nin oldukça geride olduğunu öne süren Ulutaş, "Cihazlar üzerindeki vergilerin artırılması erişim ve kullanım oranlarını daha da düşürecektir" diye konuştu.
(SONSÖZ, 12.08.2017)ALSANCAK ELEKTRİK FABRİKASI`NIN SATIŞINA İZİN VERMEYİZ (EVRENSELWEBTV)

16.03.2018
 


Çok Okunanlar


50’İNCİ KURULUŞ YILDÖNÜMÜ ETKİNLİKLERİ
“YENİ REJİM VE TOPLUMSAL MUHALEFET” SÖYLEŞİSİ


TÜRK TELEKOM`DA İKİNCİ BİR OTAŞ‘A İZİN VERİLMESİN

“YILDIRIMDAN KORUNMADA YENİ NESİL ÇÖZÜMLER: HVI İZOLE İLETKENLER” SEMİNERİ

TURGUTLU’DA ÜYE TOPLANTISI DÜZENLENDİ

ASANSÖR KOMİSYONU, YENİ HİZMET VE EĞİTİM MERKEZİ’Nİ ZİYARET ETTİ

TMMOB “OYUMUZA SAHİP ÇIKACAĞIZ!” BROŞÜRÜ YAYIMLADI

ÜYELERİMİZE İNDİRİM YAPAN EĞİTİM KURUMLARI

YILDIRIMDAN KORUNMADA YENİ NESİL ÇÖZÜMLER SEMİNERİ

EMO İZMİR ŞUBESİ ENERJİ RAPORU 2018 YAYIMLANDI

TÜRK TELEKOM‘DA İKİNCİ BİR OTAŞ‘A İZİN VERİLMESİN

Okunma Sayısı: 10


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2018 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
KEY İnternet Hizmetleri