MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 İZMİR ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

YENİ ÜYELİK

   · 

YAYIN SATIŞ LİSTESİ

   · 

HUKUKSAL ÇALIŞMALAR

   · 

İNDİRİM YAPAN KURULUŞLAR

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AYDIN   İZMİR   MANİSA 
 

 

EMO İzmir Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 345

Tüm Sayılar

 
ŞUBE ETKİNLİK GÖRSELLERİ
 
HALDUN BÜYÜKDORA ANMA
 
EYÜP SABRİ AKSÜT ANISINA ÖZEL EK
 
ÇALIŞANLARIN HAKLARI

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

SEÇİMDEN SONRA ‘İĞNEDEN İPLİĞE` HER ŞEYE ZAM GELECEK (HABEREKSPRES.COM.TR)


YAZILI BASINDA ODAMIZ

 
‘Ucuz elektrik` sloganıyla başlatılan piyasa kurma çalışmalarının sonunda gelinen noktada ‘yüksek tüketimli` abonelerin elektrik maliyetlerinin arttığını söyleyen Elektrik Mühendisleri Odası İzmir Şubesi, yaptığı araştırma ile elektrikteki zammın öncelikle sanayiye yansıtıldığını 1 Temmuz`dan sonra da vatandaşa yansıtılacağını belirtiyor.
 

Ali Budak- Elektriğin özel şirketler aracılığıyla üretilmesi ve dağıtılmasının elektrik fiyatlarını arttıracağına yönelik eleştiriler sürecin başından itibaren TMMOB`a bağlı Elektrik Mühendisleri Odası tarafından ifade ediliyordu. EMO İzmir Şubesi`nin hazırladığı raporda, ‘Geçtiğimiz yıl toptan piyasada elektrik fiyatları yükselirken, son kullanıcılara yönelik tarifede elektrik tedarik maliyeti yerine dağıtım bedeline zam yapılması, enerji tedarik maliyeti üzerinden indirim yaparak müşteri bulan tedarik şirketlerini serbest tüketicilerle yaptıkları ikili anlaşmaları feshetmeye yöneltmişti. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu‘nun (EPDK) ‘kur artışları nedeniyle aldıkları kredileri ödemekte zorlandıklarını iddia eden dağıtım şirketlerin taleplerini dikkate alarak aldığı karar, tedarik şirketleri için toptan piyasayı daha kârlı hale getirmişti` ifadesiyle belirtiliyor.


‘Elektrik ucuzlayacak` söylemi çökecek

Raporda, Enerji Piyasaları İşletme Anonim Şirketi (EPİAŞ) verilerine göre; 2016 yılında yüzde 54 olan serbest tüketici çekiş oranı, 2017‘de yüzde 47`ye geriledi. Ocak 2018 itibariyle yüzde 24,5 ile devam eden gerileme, Şubat‘ta yüzde 21.5‘e ulaşırken, Mart‘ta ise yüzde 18.5‘e kadar düşü. Yüzde 18.5‘lik çekiş oranın oluştuğu Mart ayında 24.3 milyon MWh olarak EPİAŞ‘a bildirilen ikili anlaşma miktarı, Mayıs 2018 itibariyle 6,9 milyon MWh‘e geriledi. Toplam tüketimin istatistiklere yansımasıyla Mayıs 2018 için serbest tüketicilerin çekiş oranının yüzde 5-6‘lara kadar düşmesi öngörülmektedir. İstatistikler, rekabetin sağlanacağı ve tedarikçi seçme olanağıyla elektrik fiyatlarının ucuzlayacağı söylemleriyle sürdürülen piyasalaştırma faaliyetlerinin 2018‘de fiilen çökeceğine işaret ediliyor.

Enerji maliyetleri daha da artacak

‘Ucuz elektrik` sloganıyla başlatılan liberal piyasa kurma çalışmaları sonunda gelinen bu noktada; ‘yüksek tüketimli` abonelerin elektrik maliyetlerinin arttığını belirten rapora göre, ‘EPDK‘nın 1 Nisan 2018 tarihinden itibaren Son Kaynak Tedarik Tarifesinin Düzenlenmesi Hakkında Tebliğ ile serbest tüketici olabildiği halde tedarikçi bulamayan veya mevcut sözleşmeleri iptal edilen yüksek tüketimli abonelere ‘son kaynak tarifesi` uygulanmaya başlandı. EMO‘nun basın açıklamalarıyla yaptığı uyarılara ve sanayicilerin itirazlarına rağmen hayata geçirilen bu uygulama neticesinde ‘yüksek tüketimli` sanayi kuruluşları, her isteyene elektrik sağlamakla yükümlü olan görevli tedarik (dağıtım) şirketlerinden yüzde 25‘i aşan zamla enerji almak zorunda kaldılar. EMO tarafından yapılan uyarılarda tebliğde yer alan formülere göre; enerji maliyetlerinin yüzde 26.88 olarak artacağı uyarısına yer verilmişti.

Sanayinin yarısı çarpıldı

Yapılan zammın yüksek tüketimli sanayi kuruluşlarının yanında Organize Sanayi Bölgeleri`nin (OSB) de uygulamadan etkilenmesi nedeniyle, OSB bünyesindeki tüm sanayi kuruluşlarının enerji maliyetleri de arttı. EPDK`nın son olarak yayımladığı 2016 raporuna göre; 89.9 milyon MWh`lik sanayi tüketiminin 49.8 milyon MWh`lık bölümü iletim şebekesinden enerji alan büyük kuruluşlar ve OSB`ler tarafından kullanmıştır. Bu miktar ise sanayi tüketiminin yüzde 55,4`ünü oluşturuyor. Özetle sanayinin tüketiminin yarıdan fazlasını oluşturan büyük sanayi kuruluşları ve OSB`lerdeki kuruluşlarının elektrik maliyetleri arttı.

Seçim sonrası iğneden ipliğe her şey zamlanacak

Nisan ayı faturalarının gelmeye başlamasıyla ortaya çıkan bu örtülü zammın, elektrik enerjinin sanayinin temel girdisi olması nedeniyle, önümüzdeki aylarda iğden ipliğe tüm ürün ve hizmetlerin zamlanmasına yol açacağını belirten raporda, baskın seçim öncesi yurttaşlara dolaylı yansıyacak şekilde yapılması tercih edilen bu zam ile aynı zamanda çöken piyasa yapısının yeniden canlandırılmasını hedeflendiği belirtiliyor. Uygulama; tedarikçi firmalara son kaynak tarifesinin altında fiyat verme olanağı sağlanarak, rekabet görüntüsünün yeniden yaratılmasına da hizmet ediyor.

Enerjide kamu yararı gözetilmeli

Enerji alanında kamu yararı gözetilmeden yapılan bu müdahalelerin aynı anda birilerine fahiş kârlar sunarken, diğerlerinin battık feryatlarına yol açtığına dikkat çeken rapor, sürekli olarak zam yaratan serbest elektrik piyasası, ekonomi üzerindeki en büyük kamburlardan birine dönüşmek üzere olduğu uyarsında da bulunuyor. Farklı çıkar gruplarının ihtiyaçlarının giderilmesi hedefiyle ideolojik olarak uygulanan bu politikaların sanayimizin küresel rekabet gücünü yok ederek, kalıcı bir işsizlik ve yoksulluk dalgası yaratma potansiyeline sahip olduğuna dikkat çeken raporda, bugüne kadar özelleştirme ve piyasalaştırma çalışmalarına destek olan kesimleri, enerji alanının acilen siyasi ve ticari baskılardan uzak, kamu yararına çalışmayı ilke edinen özerk bir yapının yönetimine bırakılmasına yönelik çağrımıza destek olmaya davet ediyoruz.

(haberekspres.com.tr, 14.05.2018) 

 

 

 

Bağlantılar

www.haberekspres.com.tr/ekonomi/secimden-sonra-igneden-iplige-her-seye-zam-gelecek-h115209.html
 


TARİHİ FABRİKAYI SATIŞA ÇIKARDILAR (HALK TV)

23.01.2019
 


Çok Okunanlar


V. ENERJİ VERİMLİLİĞİ GÜNLERİ BAŞLIYOR

V. ENERJİ VERİMLİLİĞİ GÜNLERİ BAŞLIYOR

MEZUNİYET SONRASI DERS TAMAMLAMA DEĞİŞİKLİĞİ

V. ENERJİ VERİMLİLİĞİ GÜNLERİ DÜZENLENDİ

NASIL BİR KENT YÖNETİMİ İSTİYORUZ?

KADIN ÇALIŞMA GRUBU 10’UNCU YAŞINI KUTLADI

ACI KAYBIMIZ... EMO YÖNETİM KURULU SAYMANI ŞAKİR AYDOĞAN`I YİTİRDİK

“KİRALIK” MÜHENDİSE GEÇİT YOK

TARİHİ FABRİKAYI SATIŞA ÇIKARDILAR (HALK TV)

TARİHİ ELEKTRİK FABRİKASI, ARAZİSİYLE BİRLİKTE SATIŞA ÇIKARILDI (SPUTNİKNEWS.COM)

Okunma Sayısı: 9


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2019 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
KEY İnternet Hizmetleri