MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 ANKARA ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

IBAN DUYURUSU

   · 

AİDAT ÖDEME

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AFYONKARAHİSAR   ANKARA   ÇANKIRI   ERZİNCAN   ERZURUM   KASTAMONU   KAYSERİ   KIRŞEHİR   KONYA   NEVŞEHİR   SİVAS   TOKAT   YOZGAT   AKSARAY   KIRIKKALE 
 

 
HUKUKİ DESTEK
 

EMO Ankara Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 2019.2

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

EMO ANKARA ŞUBESİ TARAFINDAN 16 MAYIS 2018 TARİHİNDE YAPILAN “DÜNYA TELEKOMÜNİKASYON VE BİLGİ TOPLUMU GÜNܒNU SANSÜR VE YASAKLAMALARLA KUTLUYORUZ!” BAŞLIKLI BASIN AÇIKLAMASI


BASIN AÇIKLAMASI

 
Uluslararası Telekomünikasyon Birliği’nin (ITU) kuruluş günü olan 17 Mayıs Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda alınan kararla 1969 yılından bu yana “Dünya Telekomünikasyon ve Bilgi Toplumu Günü” olarak kutlanıyor.17 Mayıs; Dünya Telekomünikasyon Günü olmanın yanı sıra yaşadığımız yüz yılın bilgi çağı olmasında dolayı “Bilgi Toplumu Günü” olarak da kabul edilerek çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir.
 

Özgür iletişim, su, elektrik gibi temel bir insan gereksinimi ve hakkı olmasına karşın, Türkiye`de özellikle son yıllarda siyasi iktidar tarafından sürekli kâr elde edilmesi gereken ticari bir alan ve vatandaşların izlenerek özgürlükleri kısıtlama aracı olarak değerlendirilmektedir. Yüzbinlerce kişi e-gözaltı ve dinlenme baskısı altında yaşamaktadır.

Uzaktan iletişim ve internetin insan yaşamının temel hakkı ve gereksinimi olması üzerinde yoğun tartışmalar yaşanır ve dünyanın pek çok ülkesinde internet kamu eliyle ücretsiz olarak ya da çok düşük bedelle insanların kullanımına sunulurken Türkiye ne yazık ki internet yasakları, Wikipedia ve Twitter engellemeleriyle tanınmakta, dünyada internet yasaklarıyla anılan birkaç ülkeden biri konumunu taşımaktadır.

AKP iktidarını, Suriye‘deki çatışmalara  destek vermekle suçlayan İngilizce iki içeriğin yer alması gerekçesi ile 2017 yılından bu yana dünyanın en büyük internet ansiklopedisi Wikipedia`ya erişim yasağı devam ediyor. Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği tarafından verilen bu karar üzerine Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından "teröre destek veren içerikler" gerekçesi ile Wikipedia`ya Türkiye`den erişilememektedir.

Wikipedia yasağının arkasında sadece bu gerekçenin olmadığını biliyoruz. 17-25 Aralık yolsuzluk operasyonları ile ortaya dökülen bant kayıtları, yolsuzluk haberleri, Ortadoğu`da yaşanan savaşa verilen destek, şeriatçı örgütlere aktarıldığı iddia edilen silah ve paraların akıbetiyle ilgili yorumlar vb. pek çok konunun kamuoyu ile paylaşılmasının önüne geçilmek istenmesinin de bu yasakta payının olduğu gün gibi aşikardır.

Resmi kaynaklardan ve kayıtlardan Türkiye`de erişimi yasaklanan internet sitelerinin sayılarına ulaşmak bir süredir mümkün değil. Çeşitli sivil toplum kuruluşları tarafından yapılan araştırmalar internet erişimi konusunda yasaklamaların artarak devam ettiğini göstermektedir.

Freedom House tarafından 2017 yılında Türkiye`de İnternet Özgürlüğü ile ilgili olarak hazırlanan raporda, Türkiye`de internet özgürlüğünün hızla azaldığı vurgulanırken, yangından mal kaçırırcasına yasalaştırılan ve RTÜK`e internet yayıncılığını düzenleme yetkisi veren kanun internet yayıncılığı üzerindeki baskıların bir başka örneğidir. Bu yasayla artık iktidarın sesi olmayan her ses, sessizleştirilecektir!

Bütün engellemelere ve yasaklamalara karşın Türkiye`de internet kullanımı hızla artıyor. TÜİK tarafından yapılan "Hane halkı Bilişim Teknolojileri Kullanım Araştırması 2017`ye göre Türkiye genelinde internet kullanım oranı yüzde 66,8 olurken internet kullanım oranları 16-74 yaş grubunda erkeklerde % 65,7 kadınlarda %58,7 oranında oldu. Yine bu araştırmaya göre hanelerin yüzde 80,7`si evden internete erişim imkânına sahip. İnternet kullanımı ve internet üzerinden yayıncılık bu kadar yaygınlaşırken baskıcı zihniyet ve Abdülhamit yasakları ile internet yayıncılığı ve internete ulaşım engellemeleri hiçbir şekilde kabul edilemez.

Bütün yasaklamalara ve engelleme çabalarına karşı buradan belirtmek istiyoruz;

•           İnternete erişim temel bir haktır

•           İnternetin etkin bir biçimde kullanılabilmesi için gerekli güncel bilgileri temel eğitim sisteminin bir parçası haline getirmek kamusal bir sorumluluktur

•           İnternetin hem sosyal açıdan hem de teknik açıdan özgürce gelişebilmesi için ağ tarafsızlığı, altyapı ve hizmet sağlayıcılar için zorunlu bir ilkedir

•           İnternet bugün insanların örgütlenmek, demokratik bir biçimde katılımda bulunmak, tepki ve protestolarını demokratik biçimde ifade etmek için kullandıkları önemli bir  platformdur.

İnternete erişim hakkı örgütlenme hakkının asli bir parçasıdır ve kısıtlanması demokratik hakların ihlali demektir. Bu gerekçelerle de internet üzerindeki her türden baskı ve sansüre karşı olduğumuzu yüksek sesle ifade etmeye devam edeceğimizi belirtmek istiyoruz.

16.05.2018

 

İNTERNET TEMEL HAKTIR SUSTURULAMAZ!

 


Elektrik Mühendisleri Odası Ankara Şubesi

24. Dönem Yönetim Kurulu

 BİYOMEDİKAL MÜHENDİSLİKTE YENİ TEKNOLOJİLER WEBINAR DÜZENLENDİ

21.08.2019
 


Çok Okunanlar


ELEKTRİKLİ ARAÇLARDA BATARYA YÖNETİM SİSTEMLERİ VE ŞARJ DOLULUK ORANLARININ (SOC) KESTİRİLMESİ BAŞLIKLI WEBINAR GERÇEKLEŞTİRİLDİ

EŞLİ LATİN DANSLARI KURSUMUZ BAŞLIYOR

HAYDAR İLKER`İ KAYBETTİK

SİNYAL VE GÖRÜNTÜ İŞLEME KONFERANSI 5 - 6 EKİM 2019`DA ANKARA`DA

ELEKTRİKLİ ARAÇ TEKNOLOJİLERİ KONULU WEBINAR DÜZENLENDİ

AYDIN YÖRESİ HALK OYUNLARI KURSUMUZ BAŞLIYOR

ENERJİ VERİMLİLİĞİ VE ISO 50001 ENERJİ YÖNETİM SİSTEMİ KONULU WEBİNAR DÜZENLENDİ

EMO ERZURUM İL TEMSİLCİLİĞİ’NDE ELEKTRİK TESİSLERİNDE TOPRAKLAMA EĞİTİMİ DÜZENLENDİ

İNTERNET ÜZERİNDEKİ BASKILAR ARTIYOR

GAZİ ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ MEZUNİYET TÖRENİNE KATILDIK

Okunma Sayısı: 26


Tüm Basın Açıklamaları

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2019 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
KEY İnternet Hizmetleri