MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 İZMİR ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

YENİ ÜYELİK

   · 

YAYIN SATIŞ LİSTESİ

   · 

HUKUKSAL ÇALIŞMALAR

   · 

İNDİRİM YAPAN KURULUŞLAR

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AYDIN   İZMİR   MANİSA 
 

 

EMO İzmir Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 347

Tüm Sayılar

 
ŞUBE ETKİNLİK GÖRSELLERİ
 
HALDUN BÜYÜKDORA ANMA
 
EYÜP SABRİ AKSÜT ANISINA ÖZEL EK
 
ÇALIŞANLARIN HAKLARI

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

KRİZİN FATURASINI KRİZİ YARATANLAR ÖDESİN!


HABER


 
TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu’nun (İKK) da bileşeni olduğu İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri’nin açıklamasında, dış borçlanmaya dayalı ekonomik yapının çöktüğüne vurgu yapılarak, krizin faturasını rant ekonomisinde bugüne kadar yararlanan kesimlerin karşılaması gerektiğine vurgu yapıldı.
 

İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri`nin ekonomik krize ilişkin 15 Ağustos 2018 tarihinde Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde kitlesel basın açıklaması düzenledi. DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı tarafından okunan ortak basın açıklamasında, ekonomik krizin bir iflas tablosuna dönüştüğü belirtilerek şöyle denildi:

"Bir haftaya yakın bir süredir Türkiye`deki tüm yurttaşların gözü kulağı kur tablolarında. Bırakalım dövizi, cebinde ertesi haftayı çıkartacak parası olmayan on milyonlarca işçi ve emekçi bu tabloyu kaygıyla izliyor. Çünkü tablo ezilenler-emekçiler için zamlarla beraber derinleşen yoksulluk ve artan işsizlik demek."

Emperyalist güçler arasındaki artan gerilimlerin ekonomik krizler yaratığına vurgu yapılan açıklamada, "Bugün Türkiye`de yaşanan gelişmeler bunlardan bağımsız değildir. Ama başka ülkelerde yaşandığından daha yakıcı biçimde yaşanmasının sebebi on yıllarca sürdürülen rant ve israf ekonomisidir.  AKP iktidarı ve tek adam rejiminin yürüttüğü sermaye politikalarıdır" denildi. Ekonomi politikalarının yalnızca sermaye gruplarının ve uluslararası finans tekellerinin taleplerini karşılayacak şekilde uygulandığının ifade edildiği açıklamada, "Dış borçlanmaya dayalı yağma, talan ve israf düzeni çökmektedir" ifadelerine yer verildi. Sermaye kesiminin emekçilere fedakârlığa çağrıları yaptığı hatırlatılarak, şöyle denildi:  

"Türkiye`de her dönem yaratılan zenginliğin kaymağını yiyen, ama belki de son 17 yıldır daha fazla semiren, refahı kendi aralarında paylaşanlar, yoksul işçi ve emekçileri derinleşen bir yoksulluğa mahkûm edenler, aynı milletten olduklarını hatırladıkları yoksullardan dayanışma ve özveri beklemektedir."

Aynı Gemide Değiliz 
İktidarın "milli dava" söylemleriyle sorumluğunu gizlemeye çalıştığının ifade edildiği açıklamada, "Yıllardır yoksulları makine dairesine tıkıp, konuşanı kürek mahkûmu haline getirirken kaptan kamarasında oturanlar, ‘hepimiz aynı gemideyiz` hamasetine başvurmaya başlamıştır" ifadelerine yer verildi. OHAL döneminde emekçilerin alım gücünün azaldığına ve fiyatlarının düzenli olarak artığına vurgu yapılan açıklamada, şöyle denildi:  

"İşçi sınıfı ve emekçiler, yani Türkiye`deki yurttaşların yüzde 99`u, yüzde 1`lik bir azınlığın oturduğu sofranın hesabını ödemeye razı değildir. İşçi sınıfı ve emekçiler çaresiz değildir! Bugün her zamankinden daha fazla örgütlenmeye ve birlikte mücadele etmeye ihtiyaç vardır. Çocuklarımızın geleceği, yaşadığımız ülkedeki milyonlarca insanın kaderi vereceğimiz mücadeleye, örgütlülüğümüze bağlıdır. Sendikalarımız, meslek odalarımız, kitle örgütlerimizde buluşmanın tam vaktidir."

Sorumluluk Tek Adam Rejiminde
İktidarın tüm yetkileri tek elde toplamasına rağmen ekonomik sorunları çözmek yerine derinleştirdiği belirtilerek, "Bu krizin sonuçlarıyla baş edebilmesinin koşulu sermayeye can simidi sunan politikalar değil, emekçilerin taleplerini esas alan bir yaklaşımdır. AKP iktidarı ise tam tersi biçimde, emeği bedel ödemeye çağırırken sermayeye yeni teşvikler ve vergi afları sunmaktadır" uyarısı yapıldı. Ücretlerin ve istihdamın artırılması, toplu işten atmalarının yasaklanması çağrısı yapılan açıklamada, temel tüketim malları üzerindeki dolaylı vergiler azaltılması istendi. Sermaye çevrelerine vergi muafiyeti sağlayan kararların iptal edilerek, rant ve faiz gelirleri vergilendirilmesi çağrısı yapılan açıklamada, kamu yönetimde israfın önlenmesi istendi.

 MÜHENDİSLİK VE BİLİM DÜNYASI İZMİR’DE BULUŞUYOR-VİDEO HABER

18.04.2019
 


Çok Okunanlar


BAHAR KAHVALTISI DÜZENLENİYOR

SEMİNER : ENERJİ YÖNETİMİ

YENİLENEBİLİR ENERJİ KOOPERATİFLERİ SEMİNERİ AYDIN`DA DÜZENLENDİ

KÜLTÜR SANAT ATÖLYELERİ BAŞLIYOR

ÜYELERİMİZ VE AİLELERİYLE BAHAR KAHVALTISINDA BİRARADAYDIK

PERİYODİK DENETİM SEMİNERİ

TEDAŞ GDZ BÖLGE KOORDİNATÖRLÜĞÜ ZİYARETİ

ASANSÖR İŞLETME VE BAKIM YÖNETMELİĞİ YAYIMLANDI

EMO İZMİR ŞUBESİ 32. DÖNEM 3. DANIŞMA KURULU TOPLANTISI YAPILDI

MÜZİK ATÖLYESİ-TÜRK HALK MÜZİĞİ BAŞVURULARI BAŞLADI

Okunma Sayısı: 55


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2019 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
KEY İnternet Hizmetleri