MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 ANKARA ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

IBAN DUYURUSU

   · 

AİDAT ÖDEME

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AFYONKARAHİSAR   ANKARA   ÇANKIRI   ERZİNCAN   ERZURUM   KASTAMONU   KAYSERİ   KIRŞEHİR   KONYA   NEVŞEHİR   SİVAS   TOKAT   YOZGAT   AKSARAY   KIRIKKALE 
 

 
HUKUKİ DESTEK
 

EMO Ankara Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 2019.1

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

DEVRİMCİ 78’LİLER FEDERASYONU: “MART AYI KATLİAMLAR VE DİRENİŞ AYIDIR”


DUYURU


 
Devrimci 78’liler Federasyonu tarafından 11 Mart 2019 Pazartesi günü yapılan yazılı basın açıklamasında “Mart ayı katliamlar ve direniş ayıdır” denildi. Basın açıklamasına haberin devamından ulaşabilirsiniz.
 

MART AYI KATLİAMLAR VE DİRENİŞ AYIDIR.

Mart ayı katliamların ayı olduğu kadar direnişinde ayıdır. 8 Marttan başlayan Emekçi kadınların direnişi, Newroz`la taçlanacak ve doğanın uyanışı ile bütünleşecektir.

Bu uyanış bahar eylemliliklerini, Gezileri, Haziran Direnişlerini getirecektir. Her katliamın birde direniş yüzü vardır. Devrimci Dayanışmanın destanının yazıldığı Kızıldere`den Diyarbakır zindanlarına kadar, darağaçlarından, Gaziye, Ümraniye`ye kadar Halepçe`den Kamışlıya kadar hep direne direne katledildik. Buralarda birer direniş destanı yazılmıştır.

Bugün, emperyalistlerin ve işbirlikçi egemenlerin soygun ve sömürü çarklarını döndürebilmesi için 12 Mart 1971 Askeri faşist darbesi eliyle, ülkeye, halka, devrimcilere yönelik baskıların 48. yıl dönümü. Yapısal ekonomik ve siyasal istikrarsızlıkları derinleşen, toplumsal muhalefet yükselip devrimci mücadele boy verip yeşermeye başladığında 12 Mart 1971`de faşist cunta egemenler adına siyasal iktidara el koydu,

Egemenlerin çıkarlarını ve isteklerini süngü gücüyle yerine getirirken, direnenleri, sosyalizmin ve halkın yiğit önderlerini; Denizleri idam sehpalarında, Mahirleri Kızıldere`de, İbrahimleri işkencede, Sinanları, Ulaş`ları dağlarda, sokaklarda katlettiler.

30 Mart 1972 tarihinde Kızıldere`de tarihte eşine ender rastlanan bir direniş, bir dayanışma destanı yazıldı. Mahir Çayan ve Arkadaşları Deniz`lerin idamını engellemek için yıldızlaştılar. Kızıldere`nin kan çiçekleri onurumuz oldular.

 12 Martlardan 12 Eylüllere doğru 48 yıldır devam eden darbe düzeninin, olağanüstü hal rejimlerini, yeni darbe girişimlerini, Susurluk, Şemdinli, Botaş`taki ölüm kuyuları ve Ergenekonları, balyoz darbe planlarını, Roboski`leri, Diyarbakır, Suruç, Ankara, İstanbul katliamlarını da bugünlere taşıdı, failleri hala ödüllendiriliyor.

Emperyalizmle bütünleşmiş kontrgerillanın ve çetelerin sinsi plan ve provakasyonları yeni katliamlarla, tutuklamalarla sürüyor. Sosyalizm ve demokrasi mücadelesinin açık kalmış bu hesabı kapanmadıkça, cunta geleneği ve doğurduğu kirli ilişkilerin, faili meçhul cinayetlerin, emek ve demokrasi güçlerine dönük saldırıların ve katliamların süreceği gün gibi ortadadır.

16 Mart 1978`de İstanbul Üniversitesi`nden çıkan öğrencilerin üzerine bomba atarak, 7 öğrencinin ölümüne, onlarca öğrencinin yaralanmasına neden olan faşist katliamın hala kapanmayan hesabının da 41. yılındayız. "Bahçelievler, Piyangotepe, Maraş, Sivas, Çorum katliamları gibi, bu katliam da, faşist hareketin kitle imhasına yönelik karakterini iyice açığa çıkaran en belirgin örneklerindendir." 16 Mart Katliamı davasının zaman aşımına uğratılarak düşürüldüğünü, faili meçhullerin derin kuyularında bir katliam daha gizlerken katiller bir kez daha ödüllendirildi, üzeri örtülen bu kirli, kanlı tarihi gün ışığına çıkarıp hesabını sormak devrimcilerin boynunun borcudur. Bu katliamın yıldönümü olan 16 Mart tarihinin "Antifaşist öğrenci günü" olarak ilan edilmelidir. 

13 Mart 1982`de İzmir`de idam edilen devrimci mücadelenin yiğit neferleri Seyit Konuk, İbrahim Ethem Coşkun, Necati Vardar`ın katledilmelerinin de 37. yılındayız. 12 Eylül askeri faşist cuntasına karşı direnen devrimciler belki yenildiler ama bugünkü kuşaklara adları onurla anılan büyük bir mücadele mirası bıraktılar. Her birinin bir devrim meşalesi olduğunu, idam sehpalarına emperyalizme ve faşizme karşı başları dik bir şekilde yürüdüklerini, darağaçlarında birer direniş destanı yazdıklarını gelecek kuşaklara aktarmak boynumuzun borcudur.

Diyarbakır zindanındaki devrimciler de örnek mücadele ve direnişleriyle destanlar yazdılar. 21 Mart 1982 tarihinde Newroz ateşini kendi hücresinde yakarak ölümsüzlüğe giden Mazlum Doğan, 2 ve 5 Mart 1984 tarihlerinde ölüm orucunda ölümsüzleşen Cemal Arat ve Orhan Keskin unutulmayacaktır.

12 Mart 1995 günü akşam saatlerinde, İstanbul`da Alevilerin yoğun olduğu Gazi Mahallesi`nde; Kontrgerilla timi, şoförünü öldürerek gasp ettiği ticari taksiyle kahvehaneleri taradı. Bu saldırıda Halil Kaya adlı Alevi dedesi hayatını kaybetti. 5`i ağır 25 kişi yaralandı, bu insanlık dışı katliamı Ümraniye`de protesto edenlerin üzerine polislerce kurşun yağdırıldı ve bunun sonucunda da Gazi`de 12, Ümraniye`de 5 kişi yaşamını yitirdi. Gazi katliamının sorumluları da devletin şefkatli kolları arasında ödüllendirildiler.

16 Mart 1988`de Irak`ta, Saddam`ın emriyle, 5000 Kürt kimyasal bombalarla yok edildi, Halepçe katliamı adıyla bilinen bu insanlık dışı vahşetinde 31. yılına girildi. Elma kokusu ile gelen ölümün kokusu hala öldürmeye devam ediyor.

12 Mart 2004 tarihinde bir başka katliam da Suriye`nin Kamışlı kentinde gerçekleşti. Futbol maçı sırasında çıkan olaylarda ilk gün 8 kişi yaşamını yitirdi, yaşamını yitirenler için düzenlenen cenaze törenine saldıran Baas güçleri kenti kana buladı ve ölü sayısı 52 kişiye çıktı ve binlerce insan da yaralandı.

12 Martlardan, idamlardan, katliamlardan süzülerek gelen sosyalist mücadele tarihimizin özveri dolu sayfaları bize umudun, direnişin ve haklılığın kazanacağını bir kez daha haber veriyor.

 Darbe düzeninin kurumsal bir güç olarak yeniden ortaya çıkmaması için askeri ve sivil vesayet rejimi tasfiye edilmeli, darbe ve muhtıraların hesabının mutlaka sorulması gerekir. Demokrasi mücadelesi, barış mücadelesi, darbecilerle kapalı kapılar ardında yapılan pazarlıklara kurban edilmemelidir.

Bu gün AKP eliyle sürdürülen 12 Mart ve 12 Eylül darbe düzeni yeniden tahkim edilerek halklarımıza dayatılmaktadır. Ülkenin büyük bir bölümü tankların panzerlerin polisin askerin kuşatması altındadır. Bu bölgelerde yeni katliamlar yapılmakta, çocuklar kadınlar siviller katledilmektedir. Basın üzerindeki sansür ve baskı, gazetecilerin tutuklanması, hiçbir yasa düzen tanımayan bir diktatör eliyle ülke yeni bir kaosa sürüklenmektedir.

Parlamenter sistemden dikta rejimine geçen bu sistemde Devrimcilere büyük bir sorumluluk düşmektedir. Darbe düzenine karşı demokrasiyi savunmak olmazsa olmazımızdır.

Darbeye karşı demokrasiyi savunmak bir insan hakkıdır. Halkın iradesini yok sayan anlayışın karşısında halkın iradesini savunmak, demokratik kurum ve kuruluşları yok sayan, demokratik alanları yok eden anlayışın karşısında demokrasiyi ve demokratik alanları savunmak olmazsa olmazımız olmalıdır.

Hayatın her alanında faşist ve gerici saldırganları geriletmek, saldırıları engellemek, hırsızlıkları arsızlıkları durdurmak için atılması gereken tüm adımlar atılmalıdır.

Darbe düzeninin karakteri olan katliamlar, içinde bulunduğumuz Mart ayında da devam etmektedir.

Kürt halkına yönelik baskı ve sindirme politikaları devam etmektedir.. Komşu bir ülkenin topraklarını işgal ederek savaş kan gözyaşı politikası devam etmektedir. Bu işgal ve ablukaya derhal son verilmelidir. Savaş politikasından derhal vazgeçilmelidir. Silahlı ve şiddete dayanan yaklaşımlar son bulmalı, Kürt sorununda barışçıl demokratik çözümün adımları derhal atılmalı, görüşme ve diyaloğa tekrar başlanmalıdır. Barış ve demokrasi bu coğrafyaya anasının ak sütü kadar helaldir.

Barış kazanacak. Demokrasi kazanacak. Sosyalizm kazanacak".

"Kahrolsun faşizm! Kahrolsun emperyalizm! Kahrolsun Şovenizm!

Devrim için düşenler onurumuzdur.

Gün gelecek devran dönecek darbeciler halka hesap verecek!"

Yaşasın Devrim ve Sosyalizm!

 

DEVRİMCİ 78‘LİLER FEDERASYONU

MART 2019İSTİHDAM FAZLASI PERSONEL DENİLEREK HAVUZA GÖNDERİLMEK İSTENEN EMEKÇİLER İÇİN TRT ANKARA RADYOSU ÖNÜNDE BASIN AÇIKLAMASI DÜZENLENDİ

23.05.2019
 


Çok Okunanlar


1 MAYIS İŞÇİ BAYRAMI ANKARA’DA COŞKUYLA KUTLANDI

BİYOMEDİKAL MÜHENDİSLİĞİ VE UYGULAMALARI KİTABI TANITIM TOPLANTISI YAPILDI

MÜGE KAPSAMINDA ELEKTRONİK BAKIM ONARIM LABORATUVARI YAPISI VE TAVSİYE EDİLEN CİHAZ VE EKİPMANLARI SEMİNERİ DÜZENLENDİ

EMO ERZURUM İL TEMSİLCİLİĞİMİZDE ARDUİNO VE AYDINLATMA TEKNİKLERİ EĞİTİMİ DÜZENLENDİ

MÜGE KAPSAMINDA ELEKTRİKTE İŞ GÜVENLİĞİ - MAHALLİ TOPRAKLAMA SEMİNERİ DÜZENLENDİ

“YEREL SEÇİMLER SONRASI TÜRKİYE: BİR DEVRİN SONU MU? İSTANBUL’UN KAYBEDİLMESİNİN SEMBOLİK-SİYASAL ANLAMI ÜZERİNE DÜŞÜNCELER” SÖYLEŞİSİ DÜZENLENDİ

ÜÇ FİDANI SAYGIYLA, ÖZLEMLE ANIYORUZ

EMO KAYSERİ İL TEMSİLCİLİĞİ’NDE ÜYE TOPLANTISI DÜZENLENDİ

NÖROBİLİM VE ROBOTLAR SEMİNERLERİ DÜZENLENDİ

EMO AFYONKARAHİSAR, AKŞEHİR, KONYA, EREĞLİ, YOZGAT, TOKAT, SİVAS TEMSİLCİLİKLERİNDE DENETLEME YAPILDI

Okunma Sayısı: 28


Tüm Duyurular

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2019 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
KEY İnternet Hizmetleri