MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 İZMİR ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

YENİ ÜYELİK

   · 

YAYIN SATIŞ LİSTESİ

   · 

HUKUKSAL ÇALIŞMALAR

   · 

İNDİRİM YAPAN KURULUŞLAR

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AYDIN   İZMİR   MANİSA 
 

 

EMO İzmir Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 357

Tüm Sayılar

 
ŞUBE ETKİNLİK GÖRSELLERİ
 
HALDUN BÜYÜKDORA ANMA
 
EYÜP SABRİ AKSÜT ANISINA ÖZEL EK
 
ÇALIŞANLARIN HAKLARI

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

EMO`DAN HASTANE YANGINI SONRASI UYARI GELDİ (CRİTURK.COM)


YAZILI BASINDA ODAMIZ

 
İzmir`deki Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi`nde trafodan çıkan yangın sonrası yazılı açıklama yapan Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) İzmir Şubesi, elektrik tesisatlarının standartlara ve yönetmeliklere uygun tesis edilmemesinin, bu tür sorunlara neden olduğunu belirtti. EMO, geçmişte mevzuat eksikleri nedeniyle yeterli önlemler alınmadan tamamlanmış binalarda, ek önlemlerin alınması uyarısında bulundu.
 

Elektrik Mühendisleri Odası İzmir Şubesi, Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi‘nde geçen 15 Mart‘ta A Blokta trafodançıkan yangın hakkında, yazılı bir açıklama yaptı. Elektrik tesisatlarının standartlara ve yönetmeliklere uygun tesis edilmemesi, işletme ve bakımına da önem verilmemesinin kaçınılmaz olarak yangınlara neden olacağı belirtilen açıklamada, öncelikle can ve mal güvenliğinin sağlanması için binalarda elektrik tesisatının uzman elektrik-elektronik mühendisleri tarafından projelendirilmesinin önemli olduğu vurgulandı.

‘SIRADAN EVRAKLAR GİBİ RAFLARA KALDIRILMAMALI‘

Tesisin yapımında standartlara uygun malzemenin seçilmesinin de gerekliliğine dikkat çekilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"İşletmeye alırken tesisat kontrolü, bilgi sahibi ve deneyimli elektrik-elektronik mühendisleri tarafından yerine getirilmelidir. İşletme aşamasında trafolara ilişkin her türlü bakım faaliyeti yüksek gerilim işletme sorumlusu uzman mühendisin gözetiminde gerçekleştirilmelidir. Elektrik tesisatı, topraklama tesisatı ve yıldırımdan korunma sistemlerinin periyodik kontrolleri de düzenli olarak uzman elektrik-elektronik mühendisleri tarafından yapılmalıdır. Kontroller sonucu oluşturulan raporlar sıradan evraklar gibi raflara kaldırılmamalıdır. Bu raporlarda tespit edilen eksiklikler ve hatalar hızla giderilmelidir. Hastaneler başta olmak üzere tüm kamu binalarında tespit edilen eksiklerinin giderilmesi için ödenek ayrılmalıdır."

‘YANGIN ALGILAMA VE UYARI SİSTEMİ ÖNEMLİ‘

Binalardaki elektrik ve elektronik tesislerinin düzenli olarak bakımının yapılması ve bu sistemlerin periyodik olarak kontrol edilmesinin hayati önemde olduğu belirtilen açıklamada, alınan tüm önlemlere rağmen yangın çıkma olasılığına da hazır olunması gerektiği uyarısında bulunuldu. Binalarda çıkacak yangınlara erken müdahale edilebilmesi için, teknolojik olarak en önemli güvenlik önlemleri arasında yangın algılama ve uyarı sistemlerinin geldiği kaydedilen açıklamada, "Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelikte, 29 Haziran 2017 tarihinde yapılan değişiklikle, 2007‘den önce yapı ruhsatı başvurusunda bulunan binalar, o tarihten önce tamamlanmış binalar gibi ‘mevcut yapı‘ statüsüne alınarak, muafiyet genişletilmiştir. Önlem alınmayacak bina sayısını artırmak yerine azaltacak düzenlemeler yapılmalıdır. Geçmişte mevzuat eksikleri nedeniyle yeterli önlemler alınmadan tamamlanmış binalarda ek önlemler hayata geçirilmelidir" denildi.

‘EK ÖNLEMLER ALINMALI‘

Hayat kurtaran yangın algılama ve uyarı sistemlerinin kurulmasının da tek başına yeterli olmadığını kaydeden EMO, bu sistemlerin her an çalışır durumda tutulabilmesi için düzenli bakımının yapılması ve yine periyodik olarak uzman mühendisler tarafından kontrol edilmesi gerektiği aktarıldı. EMO tarafından yapılan yazılı açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"İlgili bakanlıklar, yangın güvenliğine ilişkin sistemlerin sürekli çalışmasını sağlayacak yapı elektronik sistem ve tesisatları işletme sorumlusuna ilişkin Oda‘mızın düzenlemelerine paralel olarak, üçüncü tarafları da bağlayan yönetmelik değişikliklerini hayata geçirmelidir. Oda‘mız, can güvenliği için alınacak önlemleri ‘kaynak israfı‘ olarak gören anlayışa karşı uzun yıllardır mücadele etmektedir. Mevzuat eksiklikleri giderilmediği gibi ‘önlemsizliğin‘ boyutu düzenli olarak büyütülmektedir. Bu nedenle yurttaşlara, bina yöneticilerine, işletmecilere, hastane, yurt ve okul yönetimlerine zorunlu olmasa da ek önlem alma çağrımızı yeniliyoruz. Yurttaşlar, can ve mal güvenliğinin sağlanması amacıyla binalarındaki elektrik ve elektronik sistemlerin kontrol edilmesi ve eksiklerinin belirlenmesi için şubemizden bilgi alabilirler."

(gercekizmir.com, 20.03.2019)

 

Bağlantılar

www.criturk.com/haber/haber-lokasyon/emodan-hastane-yangini-sonrasi-uyari-geldi-83518
 


VI. ETUK -KATILIMCILAR KONGRE VE SERGİYİ DEĞERLENDİRDİ

08.01.2020
 


Çok Okunanlar


33. DÖNEM KURULLARI BELİRLENDİ

EMO İZMİR ŞUBESİ 32. DÖNEM ÇALIŞMA RAPORU YAYIMLANDI

EMO İZMİR ŞUBESİ YENİ ÇALIŞMA DÖNEMİNE HAZIRLANIYOR

YANGIN ALARM SİSTEMLERİNDE EKSİKSİZ PROJE SEMİNERİ

UZAKTAN İZLEME VE KONTROL SİSTEMLERİ SEMİNERİ DÜZENLENDİ

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI YENİ DÖNEME HAZIR (İLKSES GAZETESİ)

SMM ÜYE BULUŞMASI DÜZENLENDİ

EMO: YANGINLARI ANCAK DENETİM ÖNLER (DOKUZ EYLÜL GAZETESİ)

TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİ EĞİTİMLERİ BAŞLADI

EBSO’DAN ENERJİ VERİMLİLİĞİ DENEYİM PAYLAŞIM TOPLANTISI

Okunma Sayısı: 8


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2020 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.