MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 ANKARA ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

IBAN DUYURUSU

   · 

AİDAT ÖDEME

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AFYONKARAHİSAR   ANKARA   ÇANKIRI   ERZİNCAN   ERZURUM   KASTAMONU   KAYSERİ   KIRŞEHİR   KONYA   NEVŞEHİR   SİVAS   TOKAT   YOZGAT   AKSARAY   KIRIKKALE 
 

 
HUKUKİ DESTEK
 

EMO Ankara Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 2019.4

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

EMO VE HABER-SEN`DEN TRT PROTESTO! (BAŞKENT GAZETESİ, 25.05.2019)


YAZILI BASINDA ODAMIZ


 
Kamu hizmeti yayıncılığı yapmakla görevli olmasına karşın, iktidarın propaganda aygıtına dönüştüğü iddia edilen ve yaptığı yayınlar nedeniyle eleştirilen TRT`nin 169 çalışanının `İstihdam Fazlası Personel` olarak Devlet Personel Başkanlığı`na bildirilmesi, protesto edildi. Eylemde konuşan Haber-Sen Genel Başkanı Musa Özdemir, `İstihdam Fazlası Personel` uygulaması ile TRT`de aralarında Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) üyelerinin de bulunduğu deneyimli kadroların tasfiyesine dönüştüğünü ileri sürdü.
 

 

Türkiye‘nin kamu yayıncılığı yapmakla görevli tek yayın kuruluşu olan TRT‘nin geçtiğimiz günlerde 169 çalışanını "İstihdam Fazlası Personel" (İFP) ilan etmesi protesto edildi. TRT Ankara Radyosu önünde düzenlenen eylemde "TRT de İstihdam Fazlası Personel Uygulamasına Son Verilsin" pankartı açılarak, "Emekçi kıyımı durdurulsun", "Yaşasın özerk demokratik TRT", "Yandaş TRT istemiyoruz" "TRT halkındır halkın olacak" "Yaşasın emek dayanışması" "TRT halkındır halkın kalacak", "Direne direne kazanacağız." "İFP listesi geri çekilsin", sloganları atıldı. Eyleme, CHP milletvekilleri Ali Öztunç, Teoman Sancar, Servet Ünsal, İyi Parti Milletvekili Prof. Dr. Ayhan Altıntaş. HDP Milletvekilleri Filiz Kerestecioğlu ile Kemal Peköz ve TİP Milletvekili Barış Atay da katılarak destek verdi. Basın Yayın İletişim ve Posta Emekçileri Sendikası (Haber-Sen) ile Elektrik Mühendisleri Odası‘nın (EMO) düzenlediği ortak eylemde grup adına konuşan EMO Genel Başkanı Gazi İpek. "Burada bulunmamızın nedeni TRT‘de son zamanda yaşanan uygulamalara son verilmesi içindir. Elektrik mühendisleri olarak bizler Haber-Sen ile birlikte olmaya devam edeceğiz ve birlikte mücadeleyi sürdüreceğiz. 24 Haziran seçimleri sonrası Türkiye‘de başlayan yönetim anlayışı tek elden yönetim anlayışını meydana getirmiştir. Şuan ise bunun sonuçlarını yaşıyoruz. Bu nedenle Türkiye‘de mühendislerimizin istihdam fazlası olarak gösterilip tasfiye edilmesine izin vermeyeceğiz" dedi.

"KURUMSAL HAFIZANIN YOK EDİLMESİNE NEDEN OLACAKTIR"

Grup adına açıklama yapan Haber-Sen Genel Başkanı Musa Özdemir, "İstihdam Fazlası Personel" uygulaması ile TRT‘de aralarında Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) üyelerinin de bulunduğu deneyimli kadroların tasfiyesine dönüştüğünü belirterek, "Geçen yıl emekliliğe teşvik adı altında, bin 774 personelini emekli eden TRT, bu kez 169 emekçiyi "İstihdam Fazlası Personel" olarak üstelemiştir. Çoğunluğu TRT‘de yetişen, bilgi ve birikimlerini kuruma aktaran çalışanların, uzmanlık alanları dışında görevlendirilerek atıl bırakılmak istenmesi, kamu yönetiminde etik ve liyakat ilkelerine aykırı olduğu gibi, kurumsal hafızanın da yok edilmesine neden olacaktır" dedi. Özdemir, Resmi Gazete‘de 9 Temmuz 2018 tarihinde yayımlanan 703 sayılı KHK ile emekliliğe teşvik ile birlikte getirilen "istihdam fazlası personel" uygulaması kapsamında aralarında mühendis, sanatçı, prodüktör, yönetmen, spiker, montajcı, müfettiş, muhabir, kameraman, memur, şef, teknisyen ve teknikerlerin de bulunduğu 169 kişinin istihdam fazlası personel olarak belirlendiğini ifade etti. EMO ve HABER-SEN olarak TRT yönetimine açık çağrı yaptıklarını belirten Özdemir şunları söyledi: "Kamu hizmeti yayıncılığından yana, yetişmiş, deneyimli, üretmekten yana olan emekçilerin tasfiyesinden derhal vazgeçmelidir. Devlet Personel Başkanlığına bildirilen 169 İFP (istihdam fazlası personel) listesini geri çekmeli ve bu hukuksuzluğa son vermelidir."

"TRT BİRİLERİNİN ‘ARKA BAHÇESİ‘ DEĞİLDİR‘

Ülkede mühendisin, ses sanatçısının, yönetmen, spiker veya montajcının kolay yetişmediğini ifade eden Özdemir sözlerini şöyle sürdürdü: Y "Bilinmelidir ki bir mühendis, ses sanatçısı, prodüktör, yönetmen, spiker, montajcı ve diğerleri bu ülkede kolay yetişmiyor. Belli bir çabanın, emeğin, birikimin ürünü olan bu çalışanları hangi kuruma göndermeyi düşünüyorsunuz? Tarım ve Orman Bakanlığı‘na mı, Çevre Bakanlığı‘na mı, Sağlık Bakanlığı‘na mı? Anayasada ve kendi yasasında özerk ve tarafsız bir kamu hizmeti yayıncısı olarak tanımlanan TRT, 703 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ve sonrasında çıkartılan Cumhurbaşkanlığı kararnameleri ile özerk ve kamu yararına yayın yapan bir kurum olmaktan çıkartılmıştır. Gelirleri, halkın vergileri ve bandrol ücretlerinden oluşan TRT 31 Mart seçimlerinde de görüldüğü üzere "Tek Bir Ses"in" Sesi" olmuştur. Bir yandan istihdam fazlası denilerek TRT emekçileri havuza atılırken bir yandan da bu kuruma dışarıdan devamlı personel alımı yapılmaktadır. TRT birilerinin ‘arka bahçesi‘ değildir, ‘arpalığı‘ hiç değildir! Kendi ‘yandaşlarını‘ yine ‘yandaş kurumlardan‘ TRT‘ye aktaranlar bir yandan da dış yapımlarla kendi destekçilerinin cebini doldurmaktadır. Personel kıyımının sadece TRT ile sınırlı kalmayacağı önümüzdeki günlerde başka kurumlarda da benzer uygulamaların başlayacağı iddia edilmektedir. TBMM‘nin devre dışı bırakarak ülkenin Kanun Hükmünde Kararnameler ve Cumhurbaşkanlığı kararnameleri ile yönetilmesi yılların birikimi ve alın terini bir çırpıda yok etmek demektir. TRT fiilen şirkete dönüştürülürken kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlar iş güvencesinden yoksun, özlük haklan bulunmayan, yönetenlerin iki dudağı arasından çıkacak kararlarla çalışır hale getirilmek istenmektedir." Özdemir. "TRT yi siyasi kadrolaşma için mekan olarak görenler bilmeliler ki TRT emekçileri sahipsiz değildir. Sadece TRT çalışanlarının haklarının korunması için değil, TRT‘nin özerk, demokratik ve kamusal yayın yapacak bir kurumsal yapıya kavuşturulması için tüm kamuoyunu duyarlı olmaya ve mücadelemize destek vermeye çağırıyoruz." dedi.

MÜCADELEYE DEVAM

Eylemde konuşan EMO Yönetim Kurulu Başkanı Gazi İpek ise şunları söyledi: "TRT‘deki hukuksuz uygulamalar son verilmesi için buradayız. EMO olarak çalışanlarımızla birlikte Haber Sen‘le hep beraber olacağız mücadeleyi sürdürecek, 703 Sayılı KHK ile başlayan bu sürece karşı hep beraber direneceğiz. Bu ülkede bizim mühendislerimizin, çalışanlarımızın istihdam fazlası personel diye gösterilerek bu şekilde tasfiye edilmesine müsaade etmeyeceğiz. Artık ülkemizde hukuk kalmamıştır en ufak demokratik hak kullanılamaz hale gelmiştir. Böylesine bir ortamda haklarımızı sonuna kadar savunacağız, bu mücadeleye devam edeceğiz."

Gazi İpek, Türkiye‘de 24 Haziran 2018 seçimleriyle birlikte "Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi" adı altında yeni bir rejime geçildiğini, bugün de bunun sonuçlarının yaşandığını söyledi.

KESK Haber Sen Genel Sekreteri Burak Ustaoğlu da, "Burada toplanmamız nedeni 703 No‘lu KHK ile başlayan emekçiler üzerindeki zulümdür, haksızlıktır, hukuksuzluktur. Bizler TRT çalışanları ve TRT de örgütlü Odalar olarak 703 No‘lu KHK ile TRT den uzaklaştırılmak istenen 169 arkadaşımız için buradayız. Bizler kamu hizmeti yayıncılığını benimsemiş üretmekten yana insanlar olarak halkın olan TRT nin halkta kalması için buradayız. Halktan yana savaşım gösteren, halkın iradesini Meclis‘ te ortaya koyan tüm gruplara teşekkür ediyoruz ve buradaki değerli milletvekillerimize hoş geldiniz diyoruz. Baz grupların kendi menfaat ve çıkarları ile yan gelip yatan çalışmadan para kazanan insanlar değiliz. TRT halkındır diyen, kamu hizmeti yayıncılığını benimsemiş üreten insanlarız. Arkadaşlarımızın elinden kameraları mikrofonları alınarak bunları istihdam fazlası olarak gösteren zihniyete diyoruz ki, biz halka hizmet etmek için buradayız. Siz burada yokken biz halka hizmet ediyorduk yarın siz giderken de halkımıza hizmet etmeye devam edeceğiz." değerlendirmelerinde bulundu.MÜGE KAPSAMINDA ENDÜSTRİYEL KONTROL ELEKRONİK ELEMANLARI SEMİNERİ DÜZENLENDİ

12.12.2019
 


Çok Okunanlar


EMO ANKARA ŞUBESİ BELEDİYELERİN ÜYELERİMİZDEN TALEP ETTİĞİ MÜELLİFLİK ÜCRETLERİ HAKKINDA UYARI YAZISI GÖNDERDİ

PCB VE ŞEMATİK TASARIM KURSU DÜZENLENECEK

BİLGİSAYAR DESTEKLİ MATEMATİKSEL MODELLEME KURSU DÜZENLENECEK

MÜHENDİSLİK GELİŞTİRME EĞİTİMLERİ 2019 ARALIK AYI PROGRAMI BELLİ OLDU

EMO ANKARA ŞUBESİ BÜLTENİ YAZARLARI ÜYELERİMİZE TEŞEKKÜR BELGESİ VERİLDİ

EMO KAYSERİ İL TEMSİLCİLİĞİ’NDE ELEKTRİK TESİSLERİNDE TOPRAKLAMA EĞİTİMİ DÜZENLENDİ

TORBA KANUN ZEHİR SAÇIYOR!

MÜGE KAPSAMINDA DOĞALGAZ TESİSATINDA TOPRAKLAMA SEMİNERİ DÜZENLENDİ

EMO KONYA İL TEMSİLCİLİĞİ’NDE YÜKSEK GERİLİM TESİSLERİNDE İŞLETME SORUMLULUĞU EĞİTİMİ DÜZENLENDİ

AKILLI BİNA TEKNOLOJİLERİ ELEKTRİK SİSTEMLERİ FUARI’NDA EMO ANKARA ŞUBESİ STANDI AÇTIK

Okunma Sayısı: 4


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2019 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
KEY İnternet Hizmetleri