MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 İZMİR ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

YENİ ÜYELİK

   · 

YAYIN SATIŞ LİSTESİ

   · 

HUKUKSAL ÇALIŞMALAR

   · 

İNDİRİM YAPAN KURULUŞLAR

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AYDIN   İZMİR   MANİSA 
 

 

EMO İzmir Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 362

Tüm Sayılar

 
ŞUBE ETKİNLİK GÖRSELLERİ
 
HALDUN BÜYÜKDORA ANMA
 
EYÜP SABRİ AKSÜT ANISINA ÖZEL EK
 
ÇALIŞANLARIN HAKLARI

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

TMMOB İKK, 17 AĞUSTOS’U UNUTTURMAMAK İÇİN YÜRÜDÜ 
Marmara Depremi’nin 20. yıl dönümü nedeniyle TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu (İKK) tarafından Konak ve Karşıyaka kent konseylerinin desteğiyle 21 Ağustos 2019 tarihinde Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde basın açıklaması ve meşaleli yürüyüş gerçekleştirildi.
 

TMMOB İzmir İKK Dönem Sekreteri Melih Yalçın tarafından okunan açıklamada, İzmir`in 1. derece deprem bölgesi olduğuna dikkat çekilerek, yapı stokunun kötü durumda olduğuna vurgu yapıldı. İzmir`de yapı stokuna ilişkin gerçekleştirilen envanter çalışmalarına değinilen açıklamada, şöyle denildi:   

"2004 yılında Bayındırlık ve İskân Bakanlığı`nın yapmış olduğu ‘1.Deprem Şurası` ve yine 2009 yılında aynı Bakanlığın yapmış olduğu ‘Kentleşme Şurası`na çok sayıda bilim insanı ve uzman katılmış ve son derece önemli çalışmalar yapılmıştır. Fakat devlet bürokrasisinin sürekli olarak değiştirilmesi ve ‘likayat ölçüsüne bağlı kadrolar yerine` söz dinleyen ve ‘arka bahçe` olan kadroların göreve getirilmiş olması; ayrıca ‘rant anlayışının depremin` önüne geçmesi nedeniyle ‘deprem zararlarını azaltmak ve planlı bir kentleşmeyi` sağlamak için hazırlanan raporlar uygulama alanı bulamamıştır."

Ulusal Deprem Stratejisi ve Eylem Planını`nın (UDSEP 2023) güncellenmesi çağırısı yapılan açıklamada, acilen atılması gereken adımlar ise şöyle sıralandı:  

"-Yeni yayımlanan Bina Deprem Yönetmeliği`ndeki zemin durumunu ve fay hatları ile ilgili bilgilerle beraber UDSEP 2023`ün güncellenerek uygulamaya konması gerekmektedir.

-RADIUS Projesi çerçevesinde ortaya çıkan ‘İzmir Deprem Master Planı` ve ‘Radius Sonuç Raporu`, İzmir`de olası deprem zararlarını azaltmanın temel koşullarını ortaya koymaktadır. Bu projenin günün şartlarına göre güncellenmesi zorunluluğu ortaya çıkmaktadır. Radius Projesinin güncellenebilmesi için İzmir`in Yapı Stoku Envanterinin çıkarılması gerekmektedir.

-8 Haziran 2018 tarihinde çıkarılan imar barışı ile kaçak yapılaşmaya göz yumulmuş niteliksiz, mühendislik hizmeti almayan, yapı güvenliğini vatandaşının vicdanına teslim eden bir yapı stoku ortaya çıkmıştır. İmar barışı ile daha da sağlıksız hale gelen, yıkılmak için depreme dahi ihtiyaç duymayan yapı stokumuzun tamamıyla tespit edilmesi ve aciliyet arz eden bölgelerin bir an evvel kentsel dönüşüme tabi tutulması gerekmektedir. Oy ve rant uğruna yeni İmar Barışları gündeme getirilmemelidir."

Son dönemde Denizli`de yaşanan sarsıntının her an büyük bir deprem olabileceğini hatırlattığına vurgu yapılan açıklamada, depremlerin yıkıcı etkisini azaltmak için yapılması gerekenler ise şöyle özetlendi:

"-Mevcut yapı stoku iyileştirilmeli, onarılmalı ve güçlendirilmelidir

-Yeni yapılacak olan yapılar; bilimin, tekniğin ve mühendisliğin ortaya koyduğu ilkeler çerçevesinde inşa edilmelidir.

-Bu nedenle proje üretim sürecinden yapı üretim sürecine tüm evreler, konusunda uzman mühendis, mimar ve şehir plancıları tarafından denetlenmelidir."

Basın açıklamasının ardından Kıbrıs Şehitleri Caddesi`de ÖSYM önünden Gündoğdu Meydanı`na kadar devam eden bir meşaleli yürüyüş gerçekleştirilirken, depremde yaşamını yitirenlerin anısına saygı duruşunda bulunularak denize karanfil atıldı.ALPASLAN GÜZELİŞ’İ ANIYORUZ...

14.07.2020
 


Çok Okunanlar


Okunma Sayısı: 27


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2020 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.