MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 ANKARA ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

IBAN DUYURUSU

   · 

AİDAT ÖDEME

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AFYONKARAHİSAR   ANKARA   ÇANKIRI   ERZİNCAN   ERZURUM   KASTAMONU   KAYSERİ   KIRŞEHİR   KONYA   NEVŞEHİR   SİVAS   TOKAT   YOZGAT   AKSARAY   KIRIKKALE 
 

 
HUKUKİ DESTEK
 

EMO Ankara Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 2020.2

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

SİNYAL VE GÖRÜNTÜ İŞLEME KONFERANSI 5 - 6 EKİM 2019`DA ANKARA`DA DÜZENLENDİ


HABER


 
Sinyal ve Görüntü İşleme Konferansı-2019, Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Ankara Şubesi, Bilgisayar Mühendisleri Odası (BMO), TED Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği ve Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölümleri tarafından 5 – 6 Ekim 2019 tarihlerinde TED Üniversitesi salonlarında geniş katılım ile düzenlendi.
 

Etkinlik açılış konuşmaları ile başladı. Açılışta ilk olarak TED Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof.Dr.Erdem Yazgan konuştu. Erdem Yazgan konuşmasında şunları söyledi "Böyle kalabalık bir grubu ağırlamak üniversitemiz için de çok büyük onur. Bu toplantı ikinci kez üniversitemizde düzenleniyor. İlkinde 500`den fazla katılımcı olmuştu. Nasıl başardık diye onu düşünüyorduk.  Gerek BMO gerek EMO online katılımcı sayısının 1300`e ulaştığını söylediğinde çok heyecanlandık. Bunu neye borçluyuz? BMO ve EMO`nun, TED Üniversitesi`nin bu toplantıya önem vermesine desteklemesine, yoğun çabalarına borçluyuz. Aynı şekilde Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanımız Prof. Dr. Tolga Çapın da özellikle pazar günkü kursların ve çalışmaların yapılması için çok yoğun bir hazırlık içinde oldu. Bu kadar değerli konuşmacıyı bugüne toparlayabilmek gerçekten büyük bir çaba. BMO ve EMO`nun bu katkıları için kendilerine ayrıca teşekkür ediyorum. Değerli konuşmacıların buraya gelerek size sunumlar yapacak olmasını da gururla izleyeceğiz. Kendilerine içtenlikle çok teşekkür ediyorum. Geldiğiniz için, bu toplantıya değer kattığınız için sizlere de çok teşekkürler ediyorum. Bir zamanlar Elektronik Mühendisleri sinyal yaratalım, modüle edelim kapasitesini artıralım diye çalışıyordu. Şimdi gerek ürettikleri sinyalleri, cisimlerden geldiği cevapları gerekse başka birilerinin ürettiği sinyallerden oluşan gerek sinyallerin gerek görüntülerin işlenmesine çalışılıyor. Son yıllarda sinyal ve görüntü işleme alanında çok yoğun çalışmalara konu olmakta. Bu toplantı sonucunda da bu tür çalışmalarda işbirliği olursa öğrencilerimizde yeni vizyonlar açılırsa hedefimize bir miktar daha yaklaşmış olacağız. Çorbada tuzumuz olduğuna çok seviniyoruz. Tekrar geldiğiniz için katıldığınız için teşekkür ediyoruz."

Prof. Dr.Erdem Yazgan`dan sonra kürsüye gelen EMO Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Ömürhan Soysal konuştu. Soysal şunları söyledi; "Sayın Oda Başkanım, Bilgisayar Mühendisleri Odası`nın kıymetli yöneticileri, saygıdeğer hocalarım, sevgili meslektaşlarım, değerli katılımcılar, hepinizi Elektrik Mühendisleri Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu adına dostluk ve dayanışma ile selamlıyorum. Bilgisayar Mühendisleri Odası, TED Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği ve Bilgisayar Mühendisliği bölümleri ile beraber düzenlediğimiz Sinyal ve Görüntü İşleme Konferansı`na hoş geldiniz.

İlkini 2017 yılında yine aynı kurumlarla beraber Sinyal ve Görüntü İşleme Günleri adıyla düzenlediğimiz etkinliğin büyük bir ilgi görmesi sonucunda bu yıl tekrar düzenleme kararı aldık ve hem içeriğini hem de kapsamını genişleterek konferans formuna çevirdik.

Bu etkinliği düzenleyen kurumlar olarak temel hedefimiz Sinyal ve Görüntü İşleme alanında çalışan tüm tarafların bir arada olabileceği, güncel uygulama ve yöntemleri değerlendirebileceği, yeni çalışma konularını belirleyebileceği, içeriğinin ve niteliğinin her seferinde zenginleşmesi ve ülkemizdeki Sinyal ve Görüntü İşleme literatürüne katkı sunulmasıdır.

İşlenebilecek veri sayısı ve fiziksel işlem kapasitesindeki artış ile birlikte kullanılan algoritmalardaki gelişmeler sonucunda ortaya çıkan ileri teknolojilerin; makine öğrenmesi, derin öğrenme, yapay sinir ağları, yapay zeka uygulamalarının sinyal ve görüntü işleme alanında yaygın kullanımı, üniversitelerin, sektörün ve tüm tarafların bu alandaki çalışmalarının paylaşılması, tartışılması, yeni gelişmelerin izlenmesi bu etkinliğin kapsamını oluşturmaktadır.

Yaklaşık 1 yıldır hazırlığını yaptığımız ve bugün sizlerle buluşturduğumuz konferansımızda bu yıl iki temel değişiklik yaptık: Akademik sunumların yanında sektörel uygulamalar hakkında da katılımcıların bilgi sahibi olması ve sektör temsilcileri ile buluşmasını sağlamak için son 3 oturumu endüstriye ayırdık. İkinci değişiklik ise etkinliğin ikinci gününde düzenleyeceğimiz uygulamalı eğitimler. Böylelikle bu alandaki toplulukların oluşmasına ve gelişmesine katkı sağlayacağımıza inanıyoruz.

Konferansa ev sahipliği yapan ve düzenleyici kurumlar arasında yer alan TED Üniversitesi`ne, Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof.Dr. Erdem Yazgan ve Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof.Dr. Tolga Çapın`a, etkinlikte sunum yapacak saygıdeğer akademisyenlerimize, sektör temsilcilerine, ikinci gün kurs verecek eğitmenlerimize teşekkürü bir borç bilir, konferansın faydalı geçmesi dileklerimle hepinizi Elektrik Mühendisleri Odası Ankara Şubesi adına saygı ve sevgi ile selamlarım."

"Deprem sonrası kamu sorumluluğunu yerine getirmedi"

Ömürhan Soysal`ın ardından EMO Yönetim Kurulu Başkanı Gazi İpek şöyle konuştu; "Hepiniz hoş geldiniz. EMO Ankara Şubesi, BMO ve TED`in düzenlediği konferans gerçekten çok önemli. Meslek adına, meslek örgütü olarak üyelerimize karşı bir sorumluluğumuz bu. Biz Anayasal bir kuruluşuz. Anayasal görevimizi yerine getirirken üç temel noktadan bakıyoruz; bir tanesi meslek ve meslektaşlarımıza sorumluluk, ikincisi topluma karşı sorumluluk, üçüncüsü ülkemize karşı sorumluluk.  Bu sorumluluklarımız Anayasal görev olarak zaten önümüze konmuş durumda. Anayasa böyle emrediyor. Bu alanlarda bizim Odalarımız meslek hayatına ilişkin sorumluluklarını yerine getiriyor. Ülkemiz ve toplum adına birkaç önemli şeyi konuşmak istiyorum.

İlki İstanbul`da yaşanan 5.9 şiddetinde deprem. 1999 yılında yaşanan depremin üzerinden 20 yıl geçti. Ülkemizde 30 yıl içinde İstanbul merkezli deprem olacağı söyleniyordu. Maalesef kamu sorumluluğunu yerine getirmediğini düşünüyorum. Mutlaka ülkede iktidar tarafından deprem seferberliği başlatılmalı. Türkiye`nin her alanında bu iş ele alınmalı. 20 yıldır alınan deprem vergisinin nerelere gitti belli değil. Ülkemizde siyasi iktidarlar bu vergileri fon olarak düşünüp başka yerlerde kullanıyorlar.

İkinci olarak bu hafta içinde yaşadığımız elektrik zamları. Bu zamlar giderek daralan sürecin daha çok ekonomiyi daraltacak noktasında görüyoruz. TETAŞ, 24 Haziran seçimlerinden sonra kaldırılarak TEİAŞ`a bağlantı. İlginç bir süreç var görüyoruz. Tüm dağıtım firmaları batmış durumda. 50 milyar dolar borçtan bahsediliyor. 10 milyar dolar kısmı ödenemez durumda. Elektrik konusunda ülkemizdeki planlamalar yanlış yapılıyor. Her 5 yılda bir açıklanan hedefler aşağı düşürülüyor. Elektrik maliyetinin hem kamuda hem sanayide olumsuz etkisinin olacağını görmek lazım.

Üçüncü olarak, Barış Akademisiyle ilgili Türkiye`de yaşanan sürecin ülkemiz adına utanç verici olduğunu düşünüyoruz. Akademisyenlerin görüşlerini özgürce söylemeye sonuna kadar sahip çıkılması gerekiyor. Ülkemiz imza vermenin suç olduğu bir ülke haline getirildi. Kendilerine mücadeleleri için teşekkür ediyoruz.

Bugün Ekim`in ikinci haftasına giriyoruz. Bildiğiniz gibi 4 yıl önce Ankara Garı`nda katliam yaşandı. Canlı bombalar patlatıldı. O zamanın Başbakanı geçenlerde bir açıklama yaptı, dedi ki "7 Haziran- 1 Kasım arasında yaşanan olayları bir anlatsam Türkiye ayağa kalkar." Ne demek istediler. Tabi açıklanmadı. Bu işler organize işler. O gün 103 arkadaşımızı kaybettik. Hepsini saygıyla sevgiyle anıyoruz. Katliamla ilgili davaları yakından takip etmeye devam edeceğiz. Hesabını soracağız. Bu üç kurumuza tekrar teşekkür ederim. Bu kadar gencin katıldığı böyle bir konferansı yapılması son derece sevindirici hepinizi kutluyorum."

 

"Konferansının uluslararası tanınırlığa ulaştığı, akademik dünyada saygınlıkla anıldığı günleri de göreceğiz"

Gazi İpek`in ardından söz alan BMO Yönetim Kurulu Başkanı Hülya Küçükaras da açılış konuşmasında şunları söyledi; "Saygıdeğer Öğretmenlerimiz, Değerli Konuklar, Sevgili Gençler, Çok Sevgili Meslektaşlarım,

Hoş geldiniz. Sizleri, Bilgisayar Mühendisleri Odası yönetim kurulu adına en içten duygularımla, bu önemli etkinlikte birlikte olmanın heyecanıyla selamlıyorum.

Şimdi burada, Sinyal ve Görüntü İşleme Konferansında olsaydı kim bilir ne denli sevinirdi diyeceğimiz biri daha var; bugünleri 175 yıl önceden gören biri: Ada Lovelace... Biliyorsunuz, Ada Lovelace, 1843`te yayımladığı notlarında hesaplama makinelerinin günün birinde yeniden programlanabilen genel amaçlı bilgisayarlara evrileceğinden söz etmiş, yalnızca sayılarla oynayan değil, sözcükleri işleyen, müzik yapan, dahası genel simgeleri sınırsız bir çeşitlilikle bir araya getiren çok güzel makinelerimiz olacağını öngörmüştü.

Geldiğimiz noktada bu derin sezgi gerçek oldu; üstelik bu gelişmelere görece kısa yaşam sürelerimiz içerisinde tanıklık ediyoruz. Dış dünyayı makinelerle algılayabilmekte ne çok yol kat ettik...

Tüm bunlar, görünmeyeni görünür kılan araştırmacıların, bilim insanlarının, bilimi uygulayıma yani teknolojiye dönüştüren mühendislerin, meslektaşlarımızın yoğun, kimi kez yaratıcılığın ağır sancılarıyla dolu uğraşlarının sonucu...

Yaşanan, sözün tam anlamıyla ışığın karanlığa karşı zaferidir. Bu konferansın bizler için anlamı da bu zaferi kutlamaktır!... Ve şu an, bu kutlamanın tadını çıkarmanın zamanıdır...

Ülkemizi aydınlatan, insanlığın bilgi evrenine katkılarıyla göğsümüzü kabartan, etkinliğimizde yer alarak bilgilerini, deneyimlerini, tasarılarını paylaşan değerli bilim insanlarımıza, meslektaşlarımıza candan teşekkürler... Bize "bu ülkede güzel işler de oluyor" duygusunu yaşatıyorsunuz. Neşe kaynağımızsınız. Sağ olun, var olun!...

Dilerdik ki ülkemiz bilimin, uygulayımın her alanında çok ileride olsun. Dilerdik ki bilimsel çalışmalardaki yoksulluğumuzun düş kırıklıklarını değil de varsıllığımızın böbürlenmesini duyumsayalım.

Ama o da olacak... Böylesine çalışkan, özverili bilimcilerimiz, araştırmacılarımız, mühendislerimiz varken umudumuz hep dipdiri kalacak. Hiç kuşkumuz yok, örneğin Sinyal ve Görüntü İşleme Konferansının uluslararası tanınırlığa ulaştığı, akademik dünyada saygınlıkla anıldığı günleri de göreceğiz.

Bizleri o günlere adım adım taşıyan, bu konferansa ev sahipliği yaparak gelenekselleşmesine, gelişip serpilmesine katkıda bulunan TED Üniversitesi yöneticilerine, üniversitenin Bilgisayar Mühendisliği ile Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümlerine destekleri için sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Düzenleme çalışmalarında her an yanımızda olan, bizlere yüreklerini açan, Bilgisayar Mühendisliği bölümü başkanı Sayın Prof. Dr. Tolga ÇAPIN ile Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümü başkanı Sayın Prof. Dr. Erdem YAZGAN`a gönül borcumuz çok büyük... Sevgili öğretmenlerimiz, sizlere güç birliğimizin nice ürünler vermesi dileğiyle içtenlikle teşekkür ederiz.

Konferansımızın başarıyla gerçekleşmesi, ses getirmesi için gecesini gündüzüne katarak emek veren düzenleme kuruluna, BMO`nun ve EMO Ankara Şubesinin çalışanlarına yürek dolusu sevgilerimizle teşekkür ediyoruz.

Alanında tek olan Sinyal ve Görüntü İşleme Konferansında bir arada olmanın, bu etkinliği hep birlikte büyütmenin kıvancıyla Bilgisayar Mühendisleri Odası yönetim kurulu adına hepinize saygılarımı sunarım. Hoş geldiniz. Onur verdiniz."

Açılış konuşmalarının ardından sunumlara geçildi. Etkinlikte ilk olarak  Prof. Dr. Fatoş Yarman Vural (ODTÜ) "Bilgisayarlı Görü: Görebilen Makineler Yapma Bilimi" başlıklı sunumunu yaptı. Vural`ın sunumunun ardından  Doç. Dr. Seniha Esen Yüksel (Hacettepe Üniversitesi) "Görünenin Ötesini Görebilmek" başlıklı sunumunu gerçekleştirdi. Verilen aranın ardından  Doç. Dr. Selim Aksoy (Bilkent Üniversitesi) "Tıbbi Görüntü Analizi ve Uzaktan Algılama Uygulamaları İçin Zayıf Öğreticili Öğrenme" konulu sunumunu yaptı. Ardından Doç. Dr. Nazlı İkizler Cinbiş (Hacettepe Üniversitesi) "Videoları Anlama: Hareketler, Etkileşimler ve İşaret Dili" konulu sunumu yaptı.

Etkinlik öğle arasının verilmesinin ardından Prof. Dr. Tayfun Akgül`ün (İTÜ) "Zor Koşullarda Yüz Tanıma" başlıklı sunumu ile devam etti. Prof. Dr. A. Murat Tekalp (Koç Üniversitesi) " Derin Öğrenme ile Görüntü/Video İşleme ve Sıkıştırma: Yeni Yaklaşımlar" başlıklı sunumunun ardından sektörel uygulamalar oturumlarına geçildi.

Sektörel uygulamalar oturumunda ilk olarak Dr. M. Umut Demirezen (ROKETSAN) "Yapay Zeka ve Sürü Zekası Teknolojileri: Zeki Havacılık Uygulamaları" başlıklı sunumu yaparken, Murat Bal (HAVELSAN), "Havelsan‘da Derin Öğrenme ve Uygulamaları" başlıklı sunumunu gerçekleştirdi. Etkinlik Osman Selami Budak`ın (AVEO) "Provea Hassas Tarım Karar Destek Sistemi" konulu sunumu ile sona erdi.

Etkinlikte ayrıca Thoplan firması tarafından çekilişle belirlenen 5 kişiye 20`şer saatlik GPU kullanım kredisi hediye edildi. Etkinliğin ilk günü toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

 

 TMMOB BAŞKANI EMİN KORAMAZ ÜYELERE SESLENDİ

11.05.2020
 


Çok Okunanlar


“UV LAMBA VE YAYILAN IŞINLARLA DİREKT TEMASTAN UZAK DURULMALIDIR

“UV LAMBA VE YAYILAN IŞINLARLA DİREKT TEMASTAN UZAK DURULMALIDIR

TMMOB BAŞKANI EMİN KORAMAZ ÜYELERE SESLENDİ

EMO ÇALIŞANLARI: ODALARIMIZA, BİRLİĞİMİZE SAHİP ÇIKIYORUZ!

PROF. DR. İŞAYA ÜŞÜR`Ü KAYBETMENİN DERİN ÜZÜNTÜSÜNÜ YAŞIYORUZ

`KAMUSAL KAYNAKLARIMIZIN VE HAKLARIMIZIN KORUNMASINDA BİRLİĞİMİZİN ÖNEMİ` BROŞÜRÜ YAYINLANDI

BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN…

HAZİRAN AYINDA ONLINE MİSEM EĞİTİMLERİ DÜZENLENECEK

BİRLİĞİMİZİ VE DEMOKRASİYİ SAVUNACAĞIZ!

UV LAMBA VE YAYILAN IŞINLARLA DİREKT TEMASA DİKKAT! (BAŞKENT GAZETESİ, 07.05.2020)

Okunma Sayısı: 187


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2020 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.