MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 İZMİR ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

YENİ ÜYELİK

   · 

YAYIN SATIŞ LİSTESİ

   · 

HUKUKSAL ÇALIŞMALAR

   · 

İNDİRİM YAPAN KURULUŞLAR

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AYDIN   İZMİR   MANİSA 
 

 

EMO İzmir Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 356

Tüm Sayılar

 
ŞUBE ETKİNLİK GÖRSELLERİ
 
HALDUN BÜYÜKDORA ANMA
 
EYÜP SABRİ AKSÜT ANISINA ÖZEL EK
 
ÇALIŞANLARIN HAKLARI

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

NÜKLEER TEHLİKEYE KARŞI MERSİN BULUŞMASI SONUÇ BİLDİRGESİ 
Nükleer Karşıtı Platform (NKP) Bileşenleri, `Nükleer Tehlikeye Karşı Mersin Buluşması` adı altında düzenlenen etkinliğin Sonuç Bildirgesi`ni yayımladı. Nükleer santralların faaliyetlerinin durdurulması ve nükleer silahların yok edilmesi için mücadele vurgusunun yapıldığı bildirgede, ekonomik kriz koşullarından kamu kaynaklarının nükleere aktarılmasının kabul edilemeyeceği ifade edildi.
 

Mersin`de 3 Ekim 2019 tarihinde düzenlenen etkinliğin sonuç bildirgesinde, enerji arzı açısından nükleer santrallara ihtiyaç olmadığı vurgulanarak, nükleer santral projelerinin dışa bağımlığı artıracağı uyarısına yer verildi. Dağıtım hatlarının bakımı ve yenilenmesi yapılarak kayıp- kaçakların önlenebileceğine vurgu yapılan bildirgede, "Kaliteli kesintisiz, güvenilir ve temiz enerjiyi ödenebilir konuma getirilerek halka arz edilmesini talep ediyoruz. Ülkemizin arz güvenliği sorununun olmadığını biliyoruz" denildi. Ekonomik kriz koşullarında kamu kaynaklarının nükleer santral ve nükleer silahlara yatırılmasının kabul edilemeyeceğine dikkat çekilen bildirgede, "İşçi ve emekçiler bugün ülkemizde, ekonomik krizle boğuşmaktadır. İktidar eliyle yerüstü ve yeraltı kaynakları yağmalanmakta, sermayeye teşvikler verilmekte, devlet garantileriyle emek düşmanı, otoriter politikalar uygulanmaktadır" ifadelerine yer verildi. Mersin`de nükleer santral kurulacak alanın deprem bölgesi olduğuna işaret edilen bildirgede, şöyle denildi:

"Hükümetin, enerji politikaları ve nükleer santrallara ilişkin, çeşitli gerekçelerle halka yeterince bilgi vermemesini, bilgi ve belgeleri halktan saklayarak kamuoyunu yanıltmasını kabul etmiyoruz. Son derece hassas konuya ilişkin medya kirliliğinin ve diğer bilimsel olmayan yayınların önlenmesini, halkın bilgilendirilme ve aydınlanma taleplerinin karşılanmışını bekliyoruz."

Hükümetler arası anlaşmalar yoluyla nükleer santral yapım süreçlerinde hukuk sisteminin devre dışı bırakıldığına dikkat çekilen bildirgede, "Nükleer santralların fizibilitesi, kurulumu, söküm sorunu, atık ve toplumsal maliyetleri açısından, halkın üstlenip, kaldırabilmesinin mümkün olmadığının görülmesini istiyoruz" denildi. Nükleer santraların normal çalışma koşullarında bile canlılar ve halk sağlığı üzerinde olumsuz etkileri olduğuna işaret edilen bildirgede, şu ifadeler yer verildi: 

"Nükleer santralların ve silahların; canlıların yaşamı, halk sağlığı ve insan hakları ile bağdaşmayan zararlara neden olduğu gerçeği ortadayken, Ülkemizde santral yapımı ve dünyada santralların üretimlerinin durdurulmasını, silahların derhal yasaklanmasını istiyoruz. Uranyum madenciliğinden başlayarak nükleer enerji üretiminin çok yönlü sağlık sorunlarına neden olduğu bilinmektedir. Nükleer santrallerde kaza olmasa bile, çocuklar ve kadınlar başta olmak üzere çevre halkına kanser yapıcı etkilerinin bulunduğunu hatırlatıyoruz."

"Nükleer santralların nükleer silahların üretimine geçiş amacıyla kullanılacağı" iddialarına değinilen bildirgede, "Hiroşima, Nagazaki, Çernobil, Fukuşima kırımları birer insanlık suçu olarak tarihe geçmişken, bu katliam örneklerinden ders çıkarılmasının bir kez daha altını çiziyoruz. Bugün binlerce kat daha güçlü silahların şehirleri, bölgeleri ortadan kaldırabileceğini, iklim kuşağına etki ederek, nükleer kışlar yaratacağını hatırlatıyoruz. İnsanlığın, kıtlığa mahkum edilmesini kabul etmiyoruz" denildi.  Hükümete, nükleer silahların yasaklanması anlaşmasını imzalanması çağırısı yapılan bildirgede, "Anayasalarda temel hak olan yaşam hakkının doğmuş ve doğmamış her canlının hakkı olduğunun bilinmesi gerekirken, nükleer silahlarla girilen bir savaşın kazananının olmayacağına bir kez daha dikkat çekiyoruz" ifadelerine de yer verildi.VI. ETUK -KATILIMCILAR KONGRE VE SERGİYİ DEĞERLENDİRDİ

08.01.2020
 


Çok Okunanlar


GENÇ MÜHENDİSLER BULUŞMASI

PLAKET TÖRENİ DÜZENLENDİ

TMMOB, KANAL İSTANBUL’A İTİRAZ ETTİ

MÜHENDİSLİĞE HAZIRLIK SEMİNERLERİ DÜZENLENDİ

7. İLETİŞİM GÜNLERİ DÜZENLENDİ

TMMOB MMŞP GÜNCEL SORUNLARI VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ İZMİR YEREL KURULTAYI

İNDİRİM HESAP OYUNLARIYLA BUHARLAŞTIRILDI

ŞUBE DANIŞMA KURULU 5.TOPLANTISI YAPILDI

YEREL EĞİTİM ÇALIŞTAYI DÜZENLENDİ

TÜRK HALK MÜZİĞİ KOROSU ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Okunma Sayısı: 16


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2020 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
KEY İnternet Hizmetleri