MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 İZMİR ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

YENİ ÜYELİK

   · 

YAYIN SATIŞ LİSTESİ

   · 

HUKUKSAL ÇALIŞMALAR

   · 

İNDİRİM YAPAN KURULUŞLAR

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AYDIN   İZMİR   MANİSA 
 

 

EMO İzmir Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 362

Tüm Sayılar

 
ŞUBE ETKİNLİK GÖRSELLERİ
 
HALDUN BÜYÜKDORA ANMA
 
EYÜP SABRİ AKSÜT ANISINA ÖZEL EK
 
ÇALIŞANLARIN HAKLARI

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

TMMOB 6. KADIN KURULTAYI GERÇEKLEŞTİRİLDİ 
TMMOB Kadın Çalışma Grubu tarafından düzenlenen TMMOB Kadın Kurultayı`nın altıncısı `Her Yerde Kadın` temasıyla 16-17 Kasım 2019 tarihlerinde Ankara’da, Teoman Öztürk Konferans Salonu`nda gerçekleştirildi. Kurultayın ilk gününde düzenlenen basın açıklamasında diplomalı kadın işsiz sayısındaki rekor artışa dikkat çekilerek, kadın işsizlerin sayısının 1 milyon 805 bine yükseldiği belirtildi.
 

Farklı illerinden 250 kadın mühendis, mimar ve şehir plancısının katılımıyla gerçekleştirilen TMMOB Kadın Kurultayı, İnşaat Mühendisi Görkem Aygün‘ün müzik dinletisi ile başladı. TMMOB Kadın Çalışma Grubu adına M. Işık Gürbulak`ın konuşmasıyla devam eden etkinlikte; TMMOB Yönetim Kurulu adına Ayşegül İbici Oruçkaptan, söz aldı. Son aylarda elektrik, doğalgaz ve temel gıda maddelerine yapılan zamlara değinerek konuşmasına başlayan Oruçkaptan, işsizlik ve yoksulluktan kadınların daha çok etkilendiğine vurgu yaptı. Kadınların çalışma hayatında yaşadığı sorunları aktaran Oruçkaptan, "Yatırımların tamamen durması, projelerin iptal edilmesi, reel sektörün tıkanması, kadın arkadaşlarımızı işsizlik, işten çıkarılacaklar listesinde ilk sıralarda yer alma, düşük ücretlerle çalıştırılma ya da işsizlikle tehdit edilerek ağır koşullarda çalışmaya zorlanma, evlenmemeleri, çocuk doğurmamaları yönünde baskı yapılarak psikolojik şiddete maruz kalma gibi pek çok tehditle karşı karşıya bırakıyor" diye konuştu.

Yerel seçim yenilgisinden sonra iktidarın antidemokratik yüzünün daha fazla belirginleştiğini ifade eden Oruçkaptan, laiklik karşıtı politikaların kadınlar üzerinden yürütüldüğünü kaydetti. Kadın bedeni üzerinde "sahiplik" mekanizmaları kurulmak istendiğine vurgu yaparak, gerici yaklaşımın kadın cinayetleri artırdığını ifade etti. Etkinliğinin TMMOB`da kadın temsiliyetinin artmamasına vesile olmasını dileyen Oruçkaptan, "Biliyor ve inanıyorum ki gün boyunca yürüteceğimiz her tartışma, alacağımız her karar, TMMOB örgütlülüğünü ve kadın mühendis, mimar ve şehir plancılarının dayanışmasını büyütecek, yaşadığımız kentlere döndüğümüzde bizlere mücadele ve örgütlenme için özgüven ve cesaret aşılayacaktır" ifadeleriyle konuşmasını tamamlandı.

Kurultayın Divan Kurulu, Sonuç Bildirgesi Komisyonu ve Önergeler Komisyonunun seçiminin ardından sırasıyla TMMOB Kadın Çalışma Grubu, Mardin, İzmir ve Trabzon Kadın Çalışma Grupları adına sunumlar geçekleştirildi.

"Kadın İşsiz Sayısı Rekor Seviyede"
Kurultayın ilk gününde düzenlenen basın açıklamasında ise kadınların hayatın farklı alanlarında yüz yüze kaldıkları eşitsizlikler dile getirildi. Açıklamasında, İŞKUR`a kayıtlı işsizlerin yüzde 82`si kadın ve gençlerden oluştuğu belirtilerek, "İŞKUR`a kayıtlı işsiz sayısı tüm zamanların rekorunu kırarak, 3 milyon 509 bin 603`e ulaşmış durumdadır. İŞKUR`a kayıtlı diplomalı işsiz kadın sayısı 445 bin 300`e yükselmiştir" bilgisine yer verildi. İŞKUR verilerine göre; 2003 yılında 118 bin olan işsiz kadın sayısının 2018`de 1 milyon 805 bine yükseldiğine dikkat çekilen açıklamada, "Geride bırakılan 16 yılda işsiz kadın sayısı ise yüzde bin 430 artmıştır" denildi. 

Basın açıklamasının ardından Kocaeli, Adana, Eskişehir, Bursa ve Malatya Kadın Çalışma Gruplarının sunumları gerçekleştirildi ve önergeler üzerine tartışmalar yapıldı. Kurultayın ikinci günü Concencus filmi gösterimi ile başladı. Gösterimin ardından İstanbul, Diyarbakır ve İskenderun Kadın Çalışma Grupları adına sunumlar geçekleştirildi.ALPASLAN GÜZELİŞ’İ ANIYORUZ...

14.07.2020
 


Çok Okunanlar


Okunma Sayısı: 43


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2020 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.