MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 İZMİR ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

YENİ ÜYELİK

   · 

YAYIN SATIŞ LİSTESİ

   · 

HUKUKSAL ÇALIŞMALAR

   · 

İNDİRİM YAPAN KURULUŞLAR

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AYDIN   İZMİR   MANİSA 
 

 

EMO İzmir Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 362

Tüm Sayılar

 
ŞUBE ETKİNLİK GÖRSELLERİ
 
HALDUN BÜYÜKDORA ANMA
 
EYÜP SABRİ AKSÜT ANISINA ÖZEL EK
 
ÇALIŞANLARIN HAKLARI

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

YEKSEM 2019 SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDI 
Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Antalya Şubesi tarafından 12-14 Aralık 2019 tarihlerinde gerçekleştirilen, 10. Yenilenebilir Enerji Kaynakları Sempozyumu’nun (YEKSEM 2019) sonuç bildirgesi yayınlandı. YEKA ihaleleri kapsamında yerli üretim için getirilen şartların işlevsiz kaldığına ve sektörün küçük ölçekli bileşenlerinin gelişmediğine dikkat çekilerek, yüzde yüz yenilenebilir enerjiye geçiş için ana planı yapılması istendi.
 

Konyaaltı Belediyesi Nazım Hikmet Kongre ve Fuar Merkezi`nde düzenlenen sempozyum, 14 oturumda 71 bildiri sunumu yapılırken, 30 çağrılı konuşmacının yer 6 panel düzenlendi. Enerji üretiminin fosil kaynaklardan yenilenebilir kaynaklara kaydırılması gerektiğinin ifade edildiği bildiride, güçlü bir ekonomi ve ulusal bağımsızlık için dışa bağımlığının azaltılması gerektiğine vurgu yapıldı. Fosil yakıtların iklim krizine neden olduğuna da değinilen bildirgede, yenilenebilir kaynakların iş ve istihdam olanaklarını da artıracağı ifade edildi.

"Elektrik üretiminde kamusal planlamanın işlevsizleştirilmesi, kamusal denetimin azaltılması, kamu üretim tesislerinin bir bölümünün özelleştirilmesi, elektrik üretiminde sürekli olarak özel sektöre ağırlık verilmesini içeren süreç uygulamada ciddi sorunlar doğurduğu gibi, bu alandaki rekabet ortamını ortadan kaldırarak tekelleşmelere de yol açtığı görülmektedir" ifadeleriyle tekelleşme uyarısı yapılan bildirgede,  tekelleşeme eğilimin kırılması için enerji kooperatiflerinin önündeki engellerin kaldırılması istendi.

Yenilenebilir enerji kaynaklarına ilişkin dezavantajı ortadan kaldıracak olan depolama ve batarya teknolojileri konusunda akademik çalışmaların teşvik edilmesin istendiği bildirgede, bu alanda yürütülen projelerin ve Ar-Ge çalışmalarının öncelikli olarak desteklenmesi gerektiği vurgulanarak, şöyle denildi:

"Yenilenebilir enerji kaynakları ile ilgili teknolojide yerli üretimin desteklenmesi, bu alanda ihtiyaç duyulan nitelikli işgücü ihtiyacının karşılanması amacıyla mesleki ve teknik eğitim alanında çağın ihtiyaçlarını da dikkate alan evrensel ölçülerde eğitim politikalarının uygulamaya konması gerekmektedir.

Enerjinin verimli ve etkin kullanımına yönelik gerekli çalışmalar yapılmalı, bu alandaki projeler desteklenmeli, toplumsal bilinç oluşturmak için ilköğretimden başlayan eğitim programları hayata geçirilmeli, enerjinin verimli kullanımı izlenmeli, verimsiz enerji kullanımına karşı önlemler alınarak, enerjideki kayıp kaçak oranları kabul edilebilir sınırlara çekilmelidir.

Yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı elektrik üretim tesislerinin yer seçimlerinde doğal hayatın korunması noktasında yaşanan olumsuz örneklerin giderilmesi ve bu noktadaki yasal boşluklar ortadan kaldırılmalıdır.

İletim ve dağıtım şebekesi göz önüne alınmadan plansız bir biçimde kurulan yenilenebilir enerji kaynaklı elektrik üretim santrallerinin sistem bağlantıları ulusal enerji şebekesinin işletilmesinde sorunlara neden olmakta, bu alanda planlamalar yapılarak kapasite artış hedefleri doğrultusunda şebeke alt yapısının güçlendirilmelidir." 

Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı (YEKA) ihaleleri kapsamındaki yerli üretim için verilen teşviklerinin amacına ulaşmadığına vurgu yapılan bildirgede, uygulamanın sektörün sermaye olarak daha küçük ölçekli bileşenlerinin gelişmesine engel olduğu belirtilerek, şöyle denildi: 

"Yenilenebilir tesislerin toplam kurulu gücü içerisindeki payı konusunda bakanlık tarafından belirlenen 2023 hedeflerinin gerçekleşmesi adına, revize strateji ve eylem planları oluşturulmalıdır. Yüzde yüz yenilenebilir enerjiye geçiş için mastır planı yapılmalı ve taviz verilmeden uygulanmalıdır."

YEKSEM 2019 Sonuç Bildirgesi‘nin tam metnine aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz:

 

Bağlantılar

www.emo.org.tr/genel/bizden_detay.php?kod=130152&sube=2
 


ALPASLAN GÜZELİŞ’İ ANIYORUZ...

14.07.2020
 


Çok Okunanlar


Okunma Sayısı: 19


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2020 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.