MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 İZMİR ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

YENİ ÜYELİK

   · 

YAYIN SATIŞ LİSTESİ

   · 

HUKUKSAL ÇALIŞMALAR

   · 

İNDİRİM YAPAN KURULUŞLAR

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AYDIN   İZMİR   MANİSA 
 

 

EMO İzmir Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 362

Tüm Sayılar

 
ŞUBE ETKİNLİK GÖRSELLERİ
 
HALDUN BÜYÜKDORA ANMA
 
EYÜP SABRİ AKSÜT ANISINA ÖZEL EK
 
ÇALIŞANLARIN HAKLARI

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

ŞİRKETLERE İNDİRİM, HALKA `ZAM YOK` MÜJDESİ


GÜNDEM

 
Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) 46. Dönem Yönetim Kurulu, 8 Temmuz 2020 yaptığı açıklamada, kamu şirketi Elektrik Üretim A.Ş.’nin (EÜAŞ) dağıtım şirketlerine uyguladığı “teknik ve teknik olmayan kayıp enerji” tarifesinde 2020’nin başından buyana yaptığı yüzde 62’lik indirimin, tüketici faturalarına yansıtılmadığını açıkladı. Dağıtım şirketlerinin bu yolla sübvanse edildiğine dikkat çekilen açıklamada, indirimin tüm tüketici faturalarına yansıtılması istendi.
 

EÜAŞ`ın Ekim-Aralık 2019 döneminde kWh  başına 34,86 kuruş olarak  uyguladığı toptan satış tarifesini, Ocak 2020`de 27,56 kuruşa, Nisan 2020`de 22,83 kuruşa, 1 Temmuz`dan itibaren ise 13,20 kuruşa düşürdüğü bilgisine yer verilen açıklamada, "Sonuç olarak 2020`nin başından bu yana tarifede yapılan indirim oranı yüzde 62`ye ulaşmıştır" denildi. Bu indirimlerin, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu`nun (EPDK) kararlarıyla tüketiciye yansıtılmadığına vurgu yapılan açıklamada, "Dağıtım şirketlerinin içinde bulunduğu ekonomik krize çözüm bu yöntemle bulunmuş görünmektedir. EÜAŞ`ın satışını yaptığı elektrik bedelleri indirilerek, dağıtım şirketlerine kâr transferi sağlanmaktadır. Kamu şirketi olan EÜAŞ`ın 2019`da kendi santrallarından elde ettiği 59,3 milyar kWh enerjinin yanında, diğer santrallarından 52.9 milyar kWh enerji alımı yaparak, özel dağıtım ve perakende şirketlerine toptan satış gerçekleştirdiği bilgisine yer verilen açıklamada, şöyle denildi: 

"EÜAŞ Elektrik Piyasası Dengeleme ve Uzlaştırma Yönetmeliği kapsamında yaptığı faaliyetleriyle fiyatları paçallayarak kamu yararına faaliyet yürütmektedir. Ancak uygulama bu şekilde yapılmamıştır. Yılbaşından yana, bir yandan EÜAŞ tarafından, dağıtım şirketlerine ve tedarik şirketlerine yapılan satışlarda uygulanan fiyat sürekli aşağıya çekilirken, diğer yandan YEKDEM fiyatları yükseltilmiştir. EPDK tarafından onaylanan ve 1 Temmuz 2020 tarihinden itibaren uygulanan elektrik tarifeleri, dağıtım bedeli dahil sanayi için 65,69 kr/kWh; ticarethaneler için 75,70 kr/kWh; meskenler 57,28 kr/kWh; şehit aileleri ve muharip malul gaziler için 27,47 kr/kWh; tarımsal sulama için 66,62 kr/kWh ve aydınlatma için 70,21 kr/kWh iken, EÜAŞ`ın dağıtım şirketlerine teknik ve teknik olmayan kayıp enerji satışları ile görevli tedarik şirketlerine elektriği 13,20 kr/kWh bedelle veriyor olması garip bir tezat oluşturmaktadır."

"Şirketlerin Borcunu Kamu Ödüyor"
Koronavirüs salgını nedeniyle yurttaşların olağanüstü ekonomik sorunlar yaşadığına vurgu yapılan açıklamada, "Şirketler için böyle bir indirim yapılabiliyorken, halkın gözardı edilmesi, kamu yararı ilkesiyle bağdaşmamaktadır" ifadelerine yer verildi. Salgın döneminde indirim ya da faturaları ötelemesi de yapılmadığına vurgu yapılan açıklamada, şöyle denildi:  

"Elektriğe zam yapılmayacağını müjde olarak sunan Bakanlık ikili politikalar izlemektedir. Kamu eliyle elektrik şirketleri sübvanse edilmekte, elektriği daha ucuza alan şirketler kârlarını artırmakta, milyarlarca dolara ulaşan borçlarını da bir anlamda kamu üstlenmektedir."

EMO`nun itirazlarına rağmen alım garantileri verilerek, plansız yatırımlar nedeniyle elektrik üretiminde arz fazlası meydana geldiğine vurgu yapılan açıklama şu ifadelerle tamamladı:

"Türkiye, sorunları çözmekten ziyade, soruna sorun katan, sorunu büyüten ve bu sorunlardan kendisine yeni imkanlar yaratmaya çalışan bir anlayışla yönetilmeye çalışılmaktadır. Kamu kaynaklarının, sermaye çevreleri için değil, zor durumdaki halkın yararı için kullanılması gerektiğinin altını bir kez daha çiziyor, söz konusu indirimin tüm tüketicilerin faturalarına yansıtılmasını istiyoruz."ALPASLAN GÜZELİŞ’İ ANIYORUZ...

14.07.2020
 


Çok Okunanlar


Okunma Sayısı: 3


Tüm Gündem

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2020 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.