MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 ANKARA ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

IBAN DUYURUSU

   · 

AİDAT ÖDEME

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AFYONKARAHİSAR   ANKARA   ÇANKIRI   ERZİNCAN   ERZURUM   KASTAMONU   KAYSERİ   KIRŞEHİR   KONYA   NEVŞEHİR   SİVAS   TOKAT   YOZGAT   AKSARAY   KIRIKKALE 
 

 
HUKUKİ DESTEK
 

EMO Ankara Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 2020.2

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

CİHAN KAYIKET ANILDI


HABER


 
29 Temmuz 1992 yılında Kral Kızı Barajı’na görev için giderken, geçirdiği trafik kazasından hayatını kaybeden EMO Ankara Şubesi 11. Dönem Yönetim Kurulu Üyesi Cihan Kayıket, 28-29 Temmuz 2007 tarihlerinde anıldı.
 

Aramızdan ayrılışının 15. yılında Cihan Kayıket anısına, 28 Temmuz 2007 tarihinde Ekin Sanat Merkezi'nde "Ortadoğu ve Enerji Savaşları" başlıklı bir panel düzenlendi.

Küresel BAK Sözcüsü Tayfun Mater, Küresel BAK Aktivisti ve Mor ve Ötesi solisti Kerem Kabadayı, Evrensel Gazetesi Genel Yazı İşleri Müdürü Fatih Polat, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Erdem Denk'in konuşmacı olarak katıldığı panelin yöneticisi ise Elektrik-Elektronik Mühendisi Kubilay Özbek idi.

Panel, saygı duruşu ve Kayıket anısına hazırlanan sinevizyon gösterimi ile başladı. Panelin açılış konuşmasını yapan EMO Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Pektaş, Cihan Kayıket nezdinde hayatını bu yıl aramızdan ayrılan tüm EMO üyelerini özlemle andığını belirterek, "12 Eylül sonrası yaşanan ortamda, her yerde ışıklar bir bir sönerken, TMMOB ve Odalarda ışık sönmesin diye emek veren, ter akıtanlardan güzel insan, güleç insan Cihan aramızdan 15 yıl önce ayrıldı. Bu ayrılık sadece bedensel bir ayrılıktı, çünkü Cihan‘ın yoldaşları ve mücadele arkadaşları onu hiç unutmadı. Cihan‘ı anma etkinliklerinde, onu ve mücadelesini yeni nesillere aktardılar" dedi.

Pektaş, Şube olarak her yıl düzenledikleri Cihan Kayıket anmalarında Kayıket'in mücadelesine de bir parça katkı vermeye çalıştıklarını ve bu bakış açısıyla Küresel Enerji Savaşlarını ve Ortadoğu‘yu tartışmayı hedeflediklerini söyledi.

Bütün bu savaşlar ve kan enerji uğrunadır, enerji kaynaklarının kontrol edilmesi uğrunadır, güç uğrunadır ve en kabarık faturası da küresel ısınma ve küresel kan ırmaklarıdır diyerek sözlerine devam eden Pektaş "Tonlarca petrol, tankerlerce gaz, insan kanından değerli değildir. Gelecek nesillere bırakamayacağımız bir dünyanın fiyatı yok, ya da bırakacağımız yaşanmaz dünyanın ucuzu yok. Her şeyi ucuzlattılar, en fazla da insan yaşamını. Küresel zorbaların dünyası yerine halkların dünyasını yaratmadıkça kurtuluşumuz olmayacağını biliyoruz. Küresel zorbanın yerel işbirlikçilerinin de olduğunu, bunların her coğrafyada farklı görüntüde tezahür ettiklerini burada belirtmeye gerek yok" diye konuştu.

İnsanlığın geleceği kurtarması hem yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmekle hem de dünyaya egemen olan küresel kapitalist politika anlayışını, özelleştirmeci anlayışı, IMF‘ci anlayışı, ırkçı ve gerici anlayışı da değiştirmesi, bu anlayışın yerine emekten, barıştan, sevgiden, halkların kardeşliğinden, bilimden, aydınlıktan, bir arada yaşamdan yana bir anlayışın yerleştirilmesi ile mümkün olabileceğinin altını çizen Pektaş, "Bu yenileme ve yeniyi yerleştirme mücadelesinin hepimizin mücadelesi olduğuna bugün bizim şuramızda olan dostlarımızın da mücadelesi olduğuna inanıyorum" dedi.

Pektaş'ın konuşmasının ardından başlayan panelde, enerji savaşlarının, aynı zamanda silahlanma savaşı da olduğu vurgulanarak, Türkiye ve Ortadoğu halklarının, kendi enerji ve diğer kaynaklarını nasıl isterse öyle kullanma hakkını savunmasının ve savaşa karşı çıkılmasının önemine vurgu yapıldı.

Panelistlerden Mor ve Ötesi Grubu üyesi Kerem Kabadayı, emekçilerin ve işçi hareketinin, ülkeleri ve ulus-devletleri ölçeği dışında, dünyadaki herhangi bir meselesi üzerine çıkar birliği yapması gerektiğini dile getirdi. Seçimlerde halkın, CHP-MHP savaş gönüllüsü koalisyonuna sıcak bakmayarak, savaşa da sıcak bakmadığını gösterdiğini ifade eden Kabadayı, olası Kuzey Irak operasyonunda, askerin, ABD‘nin İran‘a yönelik olası saldırısına kaydırılabileceğini, bu yüzden Kuzey Irak operasyonuna karşı çıkmanın Türkiye‘nin içindeki bir soruna karşı tepki göstermenin dışında Ortadoğu halklarının yanında olmak anlamına geldiğini vurguladı.

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Erdem Denk ise iktisatta, "kaynaklar kıt, ihtiyaçlar sonsuzdur" gibi bir söylem olduğunu, bunun devlet politikasında var olabileceğini ancak insanlar açısından böyle bir sorun olmadığını dile get1r,erök, su‘ve petrol kaynaklarının yeterli olduğunu ancak emperyalist ilişkilerde sorun yaratıldığını ifade etti. Denk, "ulusal çıkar" deyiminin yanlış algılamalara yol açabileceğini, Türkiye demokrasi mücadelesi açısından sadece Türkiye‘nin baz alınmaması gerektiğini belirterek, "Kendimiz gibi düşünen insanlarla örgütlenmeye karşı çıkmadan sesimizi yükselterek bir şeyler yapılabilir" dedi.

Küresel BAK Sözcüsü Tayfun Mater de Ortadoğu‘da petrol savaşlarının her zaman Irak üzerinden yürütüldüğünü, Irak‘ın da ambargo ve eski teknolojisi nedeniyle hep dış ülkelere bağımlı kaldığına işaret etti. Mater, Amerika‘nın aslında Ortadoğu‘daki enerji savaşını kazanamadığını ifade ederek, bu süreçte, İncirlik Üssü‘nün kapatılmasına yönelik mücadele ettiklerini, bu şekilde Ortadoğu‘daki planlara karşı çıktıklarını ifade etti.

Evrensel Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Fatih Polat ise ABD‘nin, enerji alanında ve olası savaşlarında Türkiye‘yi kullanmak istediğini, önümüzdeki 15-20 yılın da emperyalist ülkeler arasında enerji açısından bir çatışma potansiyeli taşıdığını dile getirdi. Polat, enerji savaşlarının, bölgede aynı zamanda silahlanma savaşına dönüştüğüne dikkat çekerek, "Ortadoğu‘da bu süreçte silahlanma savaşı da verilecek. Türkiye‘nin İran ve bölgedeki başka ülkelerle kurduğu politika ABD güdümünde kuruluyor. Ancak Türkiye‘nin laiklik ile ilgili önyargıları kırarak, Ortadoğu ülkeleriyle kuracağı ilişki, bölge halkları için de moral olacaktır" dedi. Türkiye‘deki seçim sonuçlarının iyi okunması gerektiğinin altını çizen Polat, halkın CHP‘nin statükosunu da CHP-MHP‘nin savaş çığırtkanlığını da DP‘nin Susurluk izlerini de istemediğini görmek gerektiğini vurgulayarak, Ortadoğu‘da da halkın çıkarları doğrultusunda bir gelecek hazırlamak gerektiğini söyledi. Polat, 1 Mart 2003‘te, savaş tezkeresinin onaylanmaması sürecinde yakalanan birliğin yeniden oluşturulmasını, bu şekilde yeni enerji savaşlarının önünü almak gerektiğini bildirdi.

Katılımcıların soru ve görüşleri ile devam eden panel yaklaşık üç buçuk saat sürdü.

Kayıket Mezarı Başında da anıldı.

Hem mesleki görevi hem de Enerji-Sen‘in örgütlenme çalışmaları için Kralkızı Barajı‘na giderken 29 Temmuz 1992 tarihinde geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybeden Cihan Kayıket için EMO Ankara Şubesi, Karşıyaka Mezarlığı‘nda anma töreni düzenledi. 29 Temmuz 2007 tarihinde düzenlenen törene Kayıket‘in ailesi, EMO Ankara Şubesi yönetici ve üyelerinin yanı sıra çok sayıda çalışma arkadaşının katıldı.TMMOB BAŞKANI EMİN KORAMAZ ÜYELERE SESLENDİ

11.05.2020
 


Çok Okunanlar


“UV LAMBA VE YAYILAN IŞINLARLA DİREKT TEMASTAN UZAK DURULMALIDIR

19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI’NDA SANAL ANITKABİR GEZİSİ DÜZENLİYORUZ

“UV LAMBA VE YAYILAN IŞINLARLA DİREKT TEMASTAN UZAK DURULMALIDIR

TMMOB BAŞKANI EMİN KORAMAZ ÜYELERE SESLENDİ

EMO ÇALIŞANLARI: ODALARIMIZA, BİRLİĞİMİZE SAHİP ÇIKIYORUZ!

PROF. DR. İŞAYA ÜŞÜR`Ü KAYBETMENİN DERİN ÜZÜNTÜSÜNÜ YAŞIYORUZ

BELEDİYELERİN “MÜELLİF KAYDI/YENİLEME” GİBİ ADLAR ALTINDA ÜCRET ALMASINA YARGI FRENİ

1 MAYIS ULUSLARARASI BİRLİK, MÜCADELE VE DAYANIŞMA GÜNÜ KUTLU OLSUN!

`KAMUSAL KAYNAKLARIMIZIN VE HAKLARIMIZIN KORUNMASINDA BİRLİĞİMİZİN ÖNEMİ` BROŞÜRÜ YAYINLANDI

BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN…

Okunma Sayısı: 3252


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2020 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.