MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 İZMİR ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

YENİ ÜYELİK

   · 

YAYIN SATIŞ LİSTESİ

   · 

HUKUKSAL ÇALIŞMALAR

   · 

İNDİRİM YAPAN KURULUŞLAR

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AYDIN   İZMİR   MANİSA 
 

 

EMO İzmir Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 377

Tüm Sayılar

 
ŞUBE ETKİNLİK GÖRSELLERİ
 
HALDUN BÜYÜKDORA ANMA
 
EYÜP SABRİ AKSÜT ANISINA ÖZEL EK
 
ÇALIŞANLARIN HAKLARI

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

 


 
<< İlk <<  < Önceki <
  / 137  > Sonraki >  >> Son >>
 
 

ASANSÖR SEMPOZYUMU YÜRÜTME KURULU TOPLANTISI YAPILDI 04.10.2007

    

22-24 Mayıs 2008 tarihinde Şubemiz ve Makine Mühendisleri Odası İzmir Şubesince düzenlenecek olan Asansör Sempozyumu yürütme kurulu toplantıları devam ediyor. Son toplantı 02 Ekim 2007 tarihinde Şubemizde gerçekleştirildi ve toplantıya MMO İzmir Şubesinden Berkay ERİŞ, Zafer Güneş, Amaç SARIGÜLÜ ve Halim AKIŞIN ile Şubemiz adına Ertan BEYAZIT, Onur ERCAN, Barış AYDIN, M.Emin ÖZGER, Serdar TAVASLIOĞLU ve Alp Arslan TEMUR katıldı. Toplantıda ilk olarak sempozyum çalışmalarının genel değerlendirilmesi yapıldıktan sonra diğer gündem maddelerine geçildi. Sempozyuma ilişkin planlanan danışmanlar kurulu toplantılarının tarihleri belirlenerek bu toplantıların İzmir, İstanbul ve Ankara merkezli olarak yapılması için sempozyum sekretaryasına görev verildi. Ayrıca bu toplantılara sempozyuma katkı koyabilecek sektör temsilcilerinin de katılımının sağlanması için çalışmaların yapılmasının uygun olacağı değerlendirildi.

KOMİSYONLAR ORTAK TOPLANTISI 03.10.2007

    

Şube Yayın Komisyonu'nun Bültene özgün yazılar sağlanması ve komisyon çalışmalarının duyurulması talebi üzerine Şube Yönetim Kurulu, 24 Eylül 2007 tarihinde komisyon başkan ve yazmanları ile toplantı Şube Eğitim Salonunda düzenledi. 32 üyemizin katıldığı toplantıda komisyonların Şube Bültenine yapabilecekleri katkılar, bugüne kadar yapmış oldukları çalışmalar ile önümüzdeki dönem sonuna kadar planladıkları çalışmalar görüşüldü. Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Küçük'ün açış konuşmasından sonra Yayın Komisyonu Başkanı Macit Mutaf bugüne kadar büyük bir özveriyle çalışarak Şube Bültenini 20. yılına getirdiklerini, bültende daha özgün yazılara yer vermek istediklerini ve bunun için komisyonların katkılarını beklediklerini belirtti. Yayın Komisyonu'nun diğer üyelerinin görüşlerini aktarmasından ardından sonra komisyonların bugüne kadar yapmış oldukları çalışmalar değerlendirildi. Yaz döneminde üyelerin genellikle tatilde olması nedeniyle verimli çalışılamadığını belirten komisyon başkanları Genel Kurul sürecine girildiği önümüzdeki günlerde bu eksiklikleri gidermek için daha çok çalışmaları gerektiğini belirttiler. Toplantı komisyon temsilcilerinin dilek ve önerileri ile sona erdi.

ŞUBE DANIŞMA KURULU 4. TOPLANTISI 03.10.2007

    

Şube Danışma Kurulu 4. toplantısı 27 Eylül 2007 tarihinde gerçekleştirildi. Şube çalışmaları, ülkemizde yaşanan gelişmelere paralel olarak Odanın görev ve sorumluluklarının değerlendirildiği toplantıda Şube YK Başkanı Mustafa Küçük yapılanlar ya da yapılacaklar üzerinden danışma kurulu üyelerinin görüş ve önerilerini almak istediklerini belirtti. H. Avni Gündüz'ün yönettiği toplantıda Şube YK Yazman Üyemiz Mehmet Güzel'in 3. Koordinasyondan bugüne dek gerçekleştirilen etkinlikler ve Şubemizce gerçekleştirilecek planlı etkinlikler hakkında gelinen noktalara ilişkin yaptığı bilgilendirmeden sonra üyeler söz alarak görüşlerini ifade ettiler.

İŞYERİ TEMSİLCİLERİMİZ TALEPLERİNİ DİLE GETİRDİLER 03.10.2007

    

29 Eylül 2007 tarihinde Şubemiz işyeri temsilcileri ikinci toplantısı gerçekleştirildi. Şubemiz YK Başkan Yardımcısı M. Emin Özger, Yönetim Kurulu Üyemiz Ulaş Birgör, Aselsan (Gülay Bozdağ), Batıçim A.Ş. (T.Hakan Yılmaz), Batı Söke Çimento Sanayi (Celal Sargut), Bayındırlık ve İskan Müdürlüğü (H.Fehmi Yücesoy), DHMİ (Mustafa Yalçın Akar), Ege Birleşik Enerji A.Ş. (Bahri Yaman), ELİ Ege Linyitleri İşletmeleri (Taylan Zeybekoğlu), Enka Doğalgaz Santral (Kürşat Selçuk), ESHOT (Engin Engür), Gediz EDAŞ (Turgut Eryiğit), İzmir Büyükşehir Belediyesi (İbrahim Aslan, Güler Sezer), Petkim (Sadık Sofu), Philsa (M. Cumhur Peker, Yüksel Arslan), Siemens (Gürkan Tahtalı), Söktaş (Necmi Gülkan), TAV (Cem Onater), TEİAŞ Yük Tevzi (Mehmet Gülcü), TEİAŞ 3. İletim ve Tesis İşletme (Ercan Keşkek), TRT İzmir Bölge Müdürlüğü (Yahya Çelik), Ulaştırma Bölge Müdürlüğü (Erdal Emel Yalçın), Şube Örgütlenme Sekreteri Ertan Beyazıt, Şube Müdürü Osman Nuri Can, Şube Teknik Görevlisi Ali Fuat Aydın, Asansör Denetimleri Koordinatörü Barış Aydın katıldılar. Şube YK Başkan Yardımcısı M. Emin Özger ve YK üyemiz Ulaş Birgör'ün açılış konuşmasından sonra Örgütlenme Sekreteri Ertan Beyazıt; Şube işyeri temsilcilik ziyaretleri, Şube eğitim çalışmaları, teknik ve sosyal etkinlikler ve Oda üye profilini özetleyen sunumundan sonra işyeri temsilcilerimiz Elektrik Mühendisleri Odası ve Oda çalışmalarına ilişkin işyerlerinde gözlemledikleri sorun ve önerileri aktardılar.

DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ ELEKTRİK - ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ 1. SINIF ÖĞRENCİLERİ - DIŞ DANIŞMANLAR TANIŞMA TOPLANTISI 02.10.2007

    

Dokuz Eylül Üniversitesi Elektrik - Elektronik Mühendisliği Bölümü 1.sınıf öğrencilerinin dış danışmanlarla tanışma toplantısı 25 Eylül 2007 Salı günü, bölüm binasında gerçekleştirildi. Toplantıya şube Yönetim Kurulu üyelerinden Aktan Temiz, Yrd. Doç. Dr. Hacer Şekerci Öztura, şube Örgütlenme Sekreteri Ertan Beyazıt katıldı. Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Gündüzalp ve Bölüm Başkanı Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Özge Şahin'in sistemi tanıtıcı konuşmalarından sonra, Yönetim Kurulu üyelerinden Aktan Temiz, Yrd. Doç. Dr. Hacer Şekerci Öztura ve odamız üyeleri dış danışmanlar Avni Gürel ile Hasan Hüseyin Erkan dış danışmanlık programı ile öğrencilerle yakalanan iletişimin, öğrencileri iş yaşamı ile tanıştırma ve deneyim aktarımının önemini vurguladı.

ASANSÖR YÖNETMELİĞİ’NE İLİŞKİN SANAYİ İL MÜDÜRLÜĞÜNDE TOPLANTI YAPILDI 01.10.2007

    

Şubemiz ve MMO İzmir Şubesi, Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğünde Piyasa Gözetimi ve Denetimi ile Asansör Şubesi Birimi ile 16 Eylül 2007 tarihinde toplantı gerçekleştirdi. Toplantıya Şubemiz adına Barış AYDIN, MMO İzmir Şubesi adına Halim AKIŞIN ve S.Zafer GÜNEŞ ile Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğünden ise Asansör Şube Müdürü Hasan ASİL ve Piyasa Gözetimi ve Denetimi Biriminden Cesim ÇOLAK katıldı. Toplantıda Asansör Yönetmeliği kapsamında piyasaya arz edilen asansör ve güvenlik elemanlarına ilişkin İzmir genelinde yürütülen piyasa gözetimi ve denetimi çalışmaları hakkında Asansör Şube Müdürü Hasan ASİL tarafından bilgilendirme yapıldı. İzmir genelinde piyasa gözetimi ve denetimine tabii olan tüm ürünlere yönelik 18 kişilik bir ekiple çalışmaların yürütüldüğü ve son dönemlerde yoğun bir denetim sürecinin gerçekleştirildiği belirtildi. Bakanlık yetkililerince yapılan bilgilendirmenin ardından Şubemiz ve MMO İzmir Şubesince yürütülen periyodik denetim, proje ve ruhsat çalışmaları anlatıldı. Şubelerimizin özellikle proje ve ruhsat süreçlerinde elde ettiği bilgi birikimlerin paylaşılması için Bakanlık yetkililerince periyodik olarak toplantıların planlanmasının önemli olacağı katılımcılar tarafından vurgulandı.

DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ 2007-2008 ÖĞRETİM YILI 1.SINIF ÖĞRENCİLERİ EĞİTİM YÖNLENDİRME GÜNLERİ 25.09.2007

    

2007-2008 öğretim yılı içinde 1. sınıf okuyacak mühendislik fakültesi öğrencileri için gerçekleştirilen yönlendirme günleri kapsamında, 24 Eylül 2007 Pazartesi günü, DEÜ Mühendislik Fakültesi Konferans salonunda EMO-GENÇ masası açılarak, meslektaş adayı arkadaşlarımıza EMO ve EMO - GENÇ tanıtıldı. Etkinlikte ayrıca TMMOB İzmir İKK Sekreteryası adına Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu‘ndan Ferdan Çiftçi‘nin yanı sıra Dokuz Eylül Üniversitesi Mezunlar Derneği (DEMÜFDER) adına Hakan Tolungüç, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cüneyt Güzeliş ve Rektör Prof. Dr. Emin Alıcı da birer konuşma yaptı.

İLETİM/DAĞITIM ŞEBEKELERİ VE KOMPANZASYON ETKİNLİĞİ YOĞUN İLGİ GÖRDÜ 07.09.2007

    

Şubemiz tarafından bölgenin enerji kalitesi, son günlerde hava sıcaklıklarının ortalama değerlerin üzerinde seyretmesine bağlı olarak elektrik şebekelerinde görülen ve büyük oranlı gerilim düşümleri, özellikle klima nedenli elektrik kullanımındaki artışın yarattığı yüklerin karşılanmasında elektrik şebekelerinin yetersiz kalışı, elektrik kesintileri ve ilgili mevzuattan kaynaklanan sorunlara ilişkin çözüm önerilerinin tartışılması amacıyla, “İletim/Dağıtım Şebekeleri ve Kompanzasyon” konulu etkinlik 6 Eylül 2007 tarihinde düzenlendi.Etkinliğe ilişkin ayrıntıyı yazımızın devamında bulabilirsiniz.

ASANSÖR SEMPOZYUMU YÜRÜTME KURULU TOPLANTISI YAPILDI 07.09.2007

    

25 Ağustos 2007 tarihinde gerçekleştirilen Asansör Sempozyumu I. Düzenleme Kurul Toplantısının ardından ilk Yürütme Kurulu Toplantısı MMO İzmir Şubesi’nde yapıldı. Şubemizi temsilen Ertan BEYAZIT ve Barış AYDIN ile MMO İzmir Şubesini temsilen Turgay ŞİRVAN, Berkay ERİŞ, Zafer Güneş ve Amaç SARIGÜLÜ katıldı. Toplantıda ilk olarak düzenleme kurulu toplantısının genel bir değerlendirmesi yapılıp sonrasında diğer gündem maddelerine geçildi. Sempozyuma ait broşür ve afiş çalışmaları değerlendirildi. Sempozyuma ilişkin web sayfasının hazırlanması, Danışmanlar Kuruluna ilişkin isim önerileri, şu ana kadar gönderilen bildiriler hakkında görüş alışverişinde bulunularak Ekim ayı içinde İzmir’deki asansör ve yürüyen merdiven sektörü ile Sempozyum hakkında toplantı düzenlenmesine karar verildi.

ASANSÖR SEMPOZYUMU 2008 DÜZENLEME KURULU TOPLANTISI YAPILDI 29.08.2007

    

Şubemiz ve Makina Mühendisleri Odası İzmir Şubesince ortaklaşa düzenlenecek olan Asansör Sempozyumu 2008’in ilk düzenleme kurulu toplantısı 25 Ağustos 2007 Cumartesi günü Makina Mühendisleri Odası İzmir Şubesinde gerçekleştirildi. Düzenleme kurul toplantısına Odamızı temsilen, Adana, Bursa, Denizli, Diyarbakır, İstanbul Şubeleri ile Şubemiz düzenleme kurul üyeleri katıldı. Makina Mühendisleri Odasını temsilen, Merkez ile birlikte Bursa, Ankara, İstanbul, Edirne İzmir Şubeleri düzenleme kurulu üyeleri katıldı. Toplantıda açılış konuşması Makina Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet ÖZSAKARYA’nın yapmasının ardından toplantı gündemine geçildi. İlk gündem maddesi olan sempozyum hakkında bilgilendirme yapılarak önceki çalışmalar hakkında bilgi verildi. Daha sonra diğer gündem maddelerine geçilerek sempozyumun amacı, bildiri konuları, sempozyum organları (yürütme, danışmanlar kurulu ve destekleyen kuruluşlar) çalışma takvimi, tahmini bütçe, danışma ve düzenleme kurul toplantı takvimleri hakkında katılımcıların görüşleri alındı. Toplantı, son gündem maddesi olan dilek ve önerilerin ardından sona erdi.

EMO-MMO-BELEDİYELER ORTAK TOPLANTISI 28.08.2007

    

Şubemiz, Makina Mühendisleri Odası İzmir Şubesi ve ilçe Belediyeleri ile 08 Ağustos 2007 tarihinde Makina Mühendisleri Odası İzmir Şube Binasında toplantı gerçekleştirildi. Şubemizi temsilen Yönetim Kurulu Başkan Yardımcımız M.Emin ÖZGER, Ertan BEYAZIT, Zehni YILMAZ ve Tanzer KÖKSAL ile Konak, Bornova, Çiğli, ve Buca Belediyeleri ve MMO İzmir Şubesi Asansör Komisyonu temsilcileri katıldı. Şubemiz Yönetim Kurulu Başkan Yardımcımız M.Emin ÖZGER in açılış konuşmasını yaparak başlattığı toplantıya Asansörlere işletme ruhsatı verilmesinde uygulanan kriterler, proje uygulamaları, ruhsat formunun gözden geçirilmesi, imar mevzuatlarının uygulanması ile görüşmeler yapıldı. Mimari ve avan projelerinde asansörlere ilişkin ölçü ve hesaplarda görülen yanlışlıkların üzerinde duruldu. Uygulama projelerinin asansör imalatı başlamadan ilgili idareye onaylatılması için asansör firmalarının bilgilendirilmesinin yararlı olacağı ve süreç içinde bu uygulama ile sağlıklı sonuçların elde edileceği benimsendi. Ayrıca koordinatörlüğünün yeni uygulamaya koyduğu asansör programının tanıtımı yapılarak gerekirse tüm Belediyelerdeki ve Odalardaki bilgilerin ortak bir veritabanı programı oluşturularak kullanılabileceği dile getirildi.

YAPI DENETÇİLERİ EĞİTİMLERİ 15.08.2007

    

Eğitimin Amacı : 4708 Sayılı Yapı Denetimi Hakkındaki Kanunun 1.maddesinde yer alan "can ve mal güvenliğini teminen imar planına, fen, sanat ve sağlık kurallarına, standartlara uygun kaliteli yapı yapılması için proje ve yapı denetimi sağlamak" hükmünün yerine getirilmesi amacı ile kamu yararı güdülerek Yapı İçi Elektrik Tesisatı İşlerinde proje ve yapı denetçisi olarak çalışacak üyelerimizin amaca uygun hizmet yapabilmelerinin sağlanması amaçlanmaktadır.

ELEKTRİK SİSTEMİNİ SICAKLAR DEĞİL KAMU YÖNETMELİDİR! 01.08.2007

    

Şubemiz tarafından 1 Ağustos 2007 tarihinde son günlerde yaşanan elektrik sıkıntısına ilişkin basın toplantısı düzenlendi. Şube YK Yazman üyesi Mehmet Güzel ve Sayman Üye Özcan Uğurlu tarafından sunulan açıklamayı yazımızın devamında bulabilirsiniz.

DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ MEZUNİYET TÖRENİ 31.07.2007

    

Dokuz Eylül Üniversitesi Mühendislik Fakültesi mezuniyet töreni 12 Temmuz 2007 tarihinde Atatürk Fuar Açıkhava Tiyatrosu‘nda gerçekleştirildi. Törende TMMOB İzmir İKK Sekreteryası adına Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu‘ndan Ferdan Çiftçi‘nin yanı sıra Dokuz Eylül Üniversitesi Mezunlar Derneği (DEMÜFDER) adına Hakan Tolungüç, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cüneyt Güzeliş ve Rektör Prof. Dr. Emin Alıcı da birer konuşma yaptı. Bilgisayar Mühendisliği birincisi Gökçen Kestor aynı zamanda fakülte üçüncüsü olurken, Emre Can Sezen ile Buket Öksüzoğlu sırayla ikinci ve üçüncü oldular. Elektrik - Elektronik Mühendisliği Bölümü‘nde ilk üç mezun Hasan Hüseyin Erkan, Güven Çetinkaya, Mehmet Yalçın Delioğlu şeklinde sıralandı. Dereceye giren mezunlara ödülleri EMO İzmir Şube Yönetim Kurulu adına Şube Başkanı Mustafa Küçük tarafından verildi. Genç meslektaşlarımıza meslek hayatlarında başarılar diliyoruz.

FORMULA G 2007! 31.07.2007

    

23-29 Temmuz tarihlerinde Ankara'da yapılan TÜBİTAK Formula G yarışmasında 47 ekip arasında EMO İzmir Şubesi olarak da destek verdiğimiz, çalışmaları Dokuz Eylül Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Bölümü bünyesinde yürütülen Solaris projesinin güneş enerjisi ile çalışan araçları Solaris 2 ve Solaris 3 Başkent Kupası‘nda 1. ve 2. oldu. Final karşılaşmasında ise 47 ekip arasında 6. ve 8. oldu. Solaris ekibinin başarılarının devamını diliyoruz.

GÜÇ SİSTEMİ İŞLETİMİ SEMİNERİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ 17.07.2007

    

Güç Sistemi İşletimi, ABD ve Dünyadaki Güç Sistemlerinin Karşılaştırması, İleri Güç Sistem Planlanması ve Kontrolü Semineri 13 Temmuz 2007 tarihinde Ahmet Priştina Kent Arşivi ve Müzesi’nde gerçekleştirildi.
47 üyemizin katıldığı seminerde; Pennsylvania Devlet Üniversitesi’nden Prof. Dr. Kwang Lee güç sistem şebekelerinin genişletilmesinde kullanılan yeni yöntemler ve teknolojiler hakkında katılımcılara bilgi verdi. Gazi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Cengiz Taplamacıoğlu’nun simultane çeviri yaptığı seminer; soru ve yanıtlarla son buldu.

YENİ NESİL İLETİŞİM TEKNOLOJİLERİ SEMİNERİ 19.06.2007

    

Odamız tarafından düzenlenen, ”Yeni Nesil İletişim Teknolojileri” konulu seminer “Viya-Tek, Viya Teknoloji Uygulamaları Ltd Şti” firması tarafından İstanbul Teknik Üniversiteliler Derneği İzmir Şubesi'nde 13 Haziran 2007 tarihinde düzenlendi. Eğitime 55 Odamız üyesi katıldı. Seminerde Viya-Tek firmasından Nihat YILMAZBİLEK ve Gamze AKPINAR sunumlarını gerçekleştirdiler. Seminerde uçtan uca geniş band fiber optik alt yapı üzerinden multimedya (CATV, CCTV, HDTV) data, telefon, sensör, otomasyon ve güvenlik bilgilerinin iletimi hakkında bilgiler verildi. Sunumda evlere kadar giden kablo yığınları yerine bir çift fiber optik kablo ile iletişimin sağlanabileceğine değinildi. Soru yanıt bölümüyle sona eren seminer sonrası kokteyl düzenlendi.

İZMİR ELEKTRİK ÜRETİM LTD. ŞTİ. DOĞALGAZ ÇEVRİM SANTRALI TEKNİK GEZİSİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ 15.06.2007

    

InterGen ve ENKA ortaklığınca işletilen "Doğal Gaz Kombine Çevrim" tipi İzmir Elektrik Üretim Santraline 1520 MW 9 Haziran 2007 tarihinde düzenlenen teknik geziye 22 üyemiz katıldı. Mart 2003 tarihinde Ticari İşletme'ye geçen santralin buhar türbinlerinde 19 kV ve gaz türbinlerinde 15.75 kV olarak üretilen elektrik, trafolar vasıtasıyla 380 kV seviyesine yükseltilir ve ulusal enterkonnekte şebekemize iki noktadan kazandırılır: Aliağa-1 ve Aliağa-2 ana iletim hatları. Her iki iletim hattı da InterGen-ENKA ortaklığı tarafından finanse edilmiştir. Gezide Santral Müdürü Tuncer Baççıoğlu santral hakkında genel bilgi verirken, Başmühendis Gökhan Uncuoğlu kontrol sistemi hakkında, Murat Akis ise çevre sağlığı ve iş güvenliği çalışmaları hakkında bilgilendirmede bulundu. Daha sonra katılımcılar santralin ilgili bölümlerini yerinde görme fırsatı da buldular.

DEÜ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ BİTİRME PROJELERİ SERGİSİ 15.06.2007

    

DEÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümü tarafından düzenlenen 5. Bitirme Projeleri Sergisi 13 Haziran 2007 tarihinde DESEM'de gerçekleştirildi. Bilgisayar Mühendisliği son sınıf öğrencilerinin bir yıllık çalışmalarının ürünü olan projelerin sunulduğu etkinliğin açılış töreninde DEÜ Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cüneyt GÜZELİŞ fakülte yaşantısına ilişkin bilgi verdikten sonra Şube Yönetim Kurulu üyemiz Ulaş BİRGÖR Odamız çalışmalarına ilişkin bilgilendirmede bulundu. Törenin ardından öğrencilerin hazırladıkları projeler katılımcılara tanıtıldı. Dokuz Eylül Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü son sınıf öğrencilerinin bitirme projeleri sergisi ise 15 Haziran 2007 tarihinde Kaynaklar Yerleşkesi Kampüsünde gerçekleştirildi. Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Gündüzalp ve Elektrik Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu üyesi Aktan Temiz' in yaptığı konuşmaların ardından öğrenciler bölüm binası içerisinde projelerini tanıttılar. Yapılan oylama sonucunda dereceye giren öğrencilere hediyeleri Elektrik Mühendisleri Odası adına Yönetim Kurulu üyesi Aktan Temiz ve Yrd. Doç. Dr. Ahmet Özkurt tarafından verildi.

ENERCON AREO FABRİKA VE ÇEŞME RES TEKNİK GEZİSİ 14.06.2007

    

2 Haziran 2007 tarihinde düzenlenen, 25 üyemizin katıldığı teknik gezide ilk olarak Gaziemir Serbest Bölge içinde bulunan Enercon Aero fabrikası ziyaret edildi. Rüzgar santrallarının rotor kanat imalatlarının yapıldığı Demirer-Enercon ortaklığı olan fabrikanın imalat bölümleri gezilirken fabrika teknik görevlileri tarafından üyelerimize imalat aşamaları hakkında bilgi verildi. Fabrika gezisinin ardından Sarper Başak yapmış oldukları genel olarak Türkiye’de ve dünyada rüzgar santrallarının gelişim süreci, kurdukları Rüzgar Elektrik Santralları hakkına sunum gerçekleştirdi. Yakın zamanda Demirer-Enercon ortaklığıyla jeneratör üretimi de gündemde olduğunu belirtti. Fabrikadaki öğle yemeği sonrasında Çeşme Alaçatı Manastır tepesinde bulunan rüzgar santrallarını incelemek üzere Çeşme’ye hareket eden üyelerimiz; öncelikle YG Şalt Merkezi’nde bilgi aldılar. Enercon Areo firmasının Alaçatı Manastır tepesinde 32 adet E-44 tipi ve 17 Adet E-48 tipi olmak üzere toplam 49 adet rüzgar santralı olduğunu belirten Sarper Başak, bu bölgedeki toplam kurulu güçlerinin 39,2 MW olduğunu söyledi. Daha sonra örnek bir Rüzgar Elektrik Santralının kumanda merkezi ve trafo merkezi gezildi, Rüzgar santrallarının çalışma prensipleri hakkında yerinde bilgi verildi.

 


EMO, MMO VE ESM UYARDI: ENERJİ ZAMLARINI YENİLERİ İZLEYECEK

02.07.2021
 


Çok Okunanlar


ÜYELİK ÖDENTİSİ BORÇLARININ YAPILANDIRMASI İÇİN SON BAŞVURU TARİHİ: 30 EYLÜL 2021

YANGIN VE DEPREM SEMPOZYUMU PROGRAMI YAYINLANDI

İZMİR YEREL KADIN KURULTAYI DÜZENLENİYOR

YANGIN VE DEPREM SEMPOZYUMU DÜZENLENDİ

AYDIN’DA SMM ÜYE TOPLANTISI DÜZENLENDİ

ŞUBE YÖNETİM KURULU, SMM KOMİSYONU ORTAK TOPLANTISI

DÖNEMİN 3`ÜNCÜ DANIŞMA KURULU TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

MİLLETVEKİLLERİ ARSLAN VE SERTER, ŞUBEMİZİ ZİYARET ETTİ

DAYANIŞMA GÜNÜNDE MÜCADELE VURGUSU

ORTAK YÖNETİM KURULU TOPLANTISI DÜZENLENDİ

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2021 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.