MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 ANKARA ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

IBAN DUYURUSU

   · 

AİDAT ÖDEME

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AFYONKARAHİSAR   ANKARA   ÇANKIRI   ERZİNCAN   ERZURUM   KASTAMONU   KAYSERİ   KIRŞEHİR   KONYA   NEVŞEHİR   SİVAS   TOKAT   YOZGAT   AKSARAY   KIRIKKALE 
 

 
MÜGE EĞİTİMLERİ
 
HUKUKİ DESTEK
 
LOKAL SÖYLEŞİLERİ 8: TOPLUMSAL MÜCADELEDE MESLEK ODALARI
 
LOKAL SÖYLEŞİLERİ 9: EMO ANKARA ŞUBESİ’NİN 42 YILLIK SERÜVENİ
 

EMO Ankara Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 2018.4

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

İNTERNET HAFTASI ETKİNLİKLERİ KAPSAMINDA BLOCKCHAIN TEKNOLOJİSİ ETKİNLİĞİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ 
EMO Ankara Şubesi ve BMO işbirliğinde İnternet Haftası etkinlikleri kapsamında Blockchain Teknolojisi başlıklı etkinlik 14 Nisan 2018 Cumartesi günü ODTÜ Mezunları Derneği Vişnelik Tesisleri Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Chris Stephenson`un konuşmacı olarak katıldığı etkinliğe katılım yoğun oldu.
 

Etkinliğin açılışında konuşan BMO Yönetim Kurulu Yedek Üyesi Ezgi Ekiz şunları söyledi; "EMO Ankara Şubesi ile BMO birlikte düzenlediği etkinliğin internetin Türkiye`de 25. yılında ve İnternet Haftası içinde yapıyor olunmasını önemsiyoruz. Blok zinciri teknolojisi günümüzde çok önemli bir teknoloji, geleceği de belirleyeceği açık olan bu teknolojiyi ele alıyoruz. Bu teknoloji Türkiye`de gelişimini sürdürürken uzmanlığıyla blok zincirinin tanınmasına büyük katkı sunan Chris Staphenson`un katılımları için kendisine çok teşekkür ediyoruz. Seminerin hepimizin için çok faydalı olacağını düşünüyoruz.

Ezgi Ekiz`in ardından söz alan EMO Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Ömürhan Soysal şöyle konuştu; "Değerli katılımcılar, "İnternet Haftası" etkinlikleri kapsamında Bilgisayar Mühendisleri Odası ile beraber düzenlediğimiz Blockhain Teknolojisi etkinliğine hepiniz hoşgeldiniz. Bu vesileyle hepinizi Elektrik Mühendisleri Odası Ankara Şubesi adına dostluk ve dayanışma ile selamlıyorum. Sözlerimin başında Türkiye`de internet deyince akla gelen ilk isimlerden birisi olan, bilginin evrenselliğinin vurgulanmasında ve bilgi üzerindeki mutlak mülkiyetin deşifre edilmesinde katkısı olan, 13 Aralık 2017`de kaybettiğimiz değerli hocamız Doç.Dr. Mustafa Akgül`ü anmak istiyorum. Eminim ki yaşasaydı bugün aramızda olacak ve bizleri yalnız bırakmayacaktı.

Sevgili arkadaşlar,

Bildiğiniz üzere bu yıl 12 Nisan ülkemize internetin gelişinin 25. yılı. İçinde bulunduğumuz haftada internetin öneminin vurgulandığı, Türkiye`de ve dünyada internet politikalarının enine boyuna tartışıldığı çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Biz de bu yıl Bilgisayar Mühendisleri Odası ile beraber sizleri değerli hocamız Chris Stephenson`la "Blockhain Teknolojisi" seminerinde buluşturmayı hedefledik.

İnternet Haftası toplumda internet kültürünü yaymak, internet bilincini yaratmak, interneti tanıtmak, büyütmek, yeni projeler başlatmak, sorunları ve çözüm yollarını tartışmak, kısacası interneti Türkiye gündemine yerleştirmek amacıyla düzenlenmektedir.

Günümüzde internetin bireyi özgürleştirdiği, güçlendirdiği, örgütlü topluma katkı sunduğu, çünkü mevcut üretim ilişkilerini yeniden yapılandırdığı bir gerçekliktir. Bu gerçeklik ışığında yeni iletişim teknolojileri mevcut hiyerarşik yapıların biçimini ve niteliğini sorgularken demokratik katılım modellerinin de tartışılmasına olanak sunmaktadır.

Başta Avrupa olmak üzere dünya üzerindeki bir çok ülke interneti kamusal hizmetlerin gelişimi, toplumsal katılımı artırmak, demokrasiyi güçlendirmek için kullanma çabasındadır. Bu ülkeler bireyin gelişmesi, toplumun üretken ve nitelikli bir öznesi olması için internetin önemli olduğuna karar vermiş ve internete, dolayısıyla bilgiye erişimi temel bir yurttaşlık hizmeti olarak ilan etmiştir. Bu temel hak, anayasalara ve hükümet programlarına girmeye başlamıştır.

Ülkemizde ise internet bir kesim tarafından hâlâ bir tehdit olarak görülmekte, yurttaşların katılımını teşvik etmek yerine engelleme, sansür, yasaklar, gözetim ve olağanüstü denetim tercih edilmektedir. Bilginin evrenselleştiği 21. yüzyılda, 2018 yılında, internetin ülkemize gelmesinin üzerinden 25 yıl geçmişken, "İnternet Haftası"nda hâlâ sansürden konuşmak maalesef utanç vericidir! Geçtiğimiz ay içerisinde TBMM`de tartışılmadan yangından mal kaçırırcasına çıkartılan ve RTÜK`e internet yayıncılığını yasallaştıran düzenleme bunun en somut örneğidir. Böylelikle artık iktidarın sesi olmayan her ses, sessizleştirilecektir!

Değerli katılımcılar,

Elektrik Mühendisleri Odası Ankara Şubesi olarak Odamızın da içinde yer aldığı 8 kurum tarafından 2012 yılında yayımlanan "İnternet Kullanıcı Hakları Bildirgesi`nde ifade edilen yaklaşımların bugün hala geçerli olduğunu savunuyoruz:

·         İnternete erişimin temel bir hak olduğunu,

·         İnternetin etkin bir biçimde kullanılabilmesi için gerekli güncel bilgileri temel eğitim sisteminin bir parçası haline getirmenin bir kamu sorumluluğu olduğunu,

·         İnternetin hem sosyal açıdan hem de teknik açıdan özgürce gelişebilmesi için ağ tarafsızlığı, altyapı ve hizmet sağlayıcılar için zorunlu bir ilke olduğunu,

·         İnternetin bugün insanların örgütlenmek, demokratik bir biçimde katılımda bulunmak, tepki ve protestolarını demokratik biçimde ifade etmek için kullandıkları önemli bir  platform haline geldiğini, bu yüzden internete erişim hakkının, örgütlenme hakkının asli bir parçası olduğunu ve kısıtlanmasının demokratik hakların ihlali demek olduğunu düşünüyoruz. Bu gerekçelerle de internet üzerindeki her türden baskı ve sansüre karşı olduğumuzu yüksek sesle ifade etmeye devam edeceğiz.

Bugün gerçekleştireceğimiz etkinliğin de bu yaklaşımları güçlendireceği inancıyla, başta davetimizi kabul edip bizi kırmayan Chris Stephenson hocamız olmak üzere hepinize EMO Ankara Şubesi adına saygılarımı sunarım."

Açılış konuşmalarının ardından kürsüye gelen Chris Stephenson iki oturumdan oluşan sunumunda; "Bitcoin, Blockchain, ve Dağıtık Veri Tabanları", "Bitcoin ve Blockchain‘in başarıları ve başarısızlıkları",  "Bitcoin nereden nereye",  "Blockchain için yeni uygulamala", "Akıllı sözleşmeler ve fonksiyonel programlama", "Yeni bir programlama turu – fonksiyonel", "Kritik finansal değerler için nasıl bir programlama lazım?" konularını anlattı. Etkinlik katılımcıların sorularının Chris Stephenson tarafından yanıtlanması ile sona erdi.

 

 

 MESLEKTE 40.,50. VE 60. YILINI DOLDURAN ÜYELERİMİZE PLAKET VERİLDİ

04.02.2019
 


Çok Okunanlar


2019 KURSLARI BAŞLIYOR

EMO SMM HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİ’NDE “MEZUNİYET SONRASI DERS TAMAMLAMA DEĞİŞİKLİĞİ” YAPILDI

REVİT MEP 3D PROJE ÇİZİM KURSU BAŞLIYOR

MESLEKTE 40.,50. VE 60. YILINI DOLDURAN ÜYELERİMİZE PLAKET VERİLDİ

PYTHON İLE GÖRÜNTÜ İŞLEME EĞİTİMİ BAŞLADI

ANKARA SANAT TİYATROSU`NUN `BİR VALİZE NE SIĞAR Kİ?` OYUNUNA GİDİYORUZ

ŞAKİR AYDOĞAN VE TAHSİN YILMAZ ANILDI

2019 YILI EN AZ ÜCRETLERİ RESMİ GAZETE’DE YAYIMLANDI

EMO ANKARA ŞUBESİ KADIN MÜHENDİSLER KOMİSYONU PAZAR KAHVALTISINDA BULUŞTU

EMO KAYSERİ İL TEMSİLCİLİĞİNDE ELEKTRİK TESİSLERİNDE TOPRAKLAMA EĞİTİMİ DÜZENLENDİ

Okunma Sayısı: 140


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2019 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
KEY İnternet Hizmetleri